RTV i AGD

Czy warto kupić używany telewizor?

Czy warto kupić używany telewizor?

Postęp technologiczny coraz mocniej przyspiesza i z roku na rok świat elektroniki, z którą mamy do czynienia na co dzień coraz bardziej się zmienia. Dotyczy to także telewizorów. Każdego roku najwięksi producenci wypuszczają nowe modele wyposażone w najnowsze funkcje, obsługujące nowe rozwiązania technologiczne i (przynajmniej w teorii) oferujące jeszcze lepszą jakość obrazu. Osoby zmieniające telewizor nieco częściej (zazwyczaj co 2-3 lata) na ogół wystawiają starszy egzemplarz na sprzedaż. Czy warto kupić używany telewizor i na co zwracać uwagę?

Czy zakup używanego telewizora ma sens?

Średnia cena nowego telewizora w Polsce oscyluje wokół 2 000 złotych – w tej cenie można już znaleźć całkiem sensowny model o przekątnej 50″, z rozdzielczością 4K Ultra HD i systemem Smart TV. A jak kształtują się ceny używanych egzemplarzy? Dwu-, bądź trzyletni odbiornik kosztuje na ogół kilkadziesiąt procent mniej – jeśli trafimy na dobrą okazję może to być nawet o połowę niższa cena, niż w przypadku TV ze sklepu!

Warto jednak zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić model przed zakupem. Telewizor używany LED najłatwiej znajdziemy w serwisach ogłoszeniowych. Warto wybierać ogłoszenia w pobliżu, z możliwością obejrzenia towaru. Jak bowiem każdy sprzęt elektroniczny z drugiej ręki, telewizor także może nie być sprawny w 100%.

Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora z drugiej ręki?

Używany TV to oczywiście ryzyko, ale także szansa na niemałą oszczędność, która pozwoli nam nabyć dobry sprzęt (a w niektórych przypadkach pozwoli na jakikolwiek zakup!). Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Wyposażenie

Chociaż w pierwszym momencie raczej się o tym nie myśli, przy zakupie zwróćmy uwagę na to, co dostajemy oprócz telewizora. O ile przy modelach o większej przekątnej poprzedni nabywca miał prawo nie znaleźć miejsca na oryginalne opakowanie (chociaż dobrze byłoby je jednak dostać, najlepiej razem ze wszystkimi elementami do zabezpieczenia na czas transportu), o tyle lepiej nie brać urządzeń bez pilota czy instrukcji.

Gwarancja

W przypadku telewizorów standardem jest dwuletni okres gwarancji na sprzęt, jednak nierzadko klienci z własnego wyboru, bądź namowy sprzedawcy decydują się na dopłatę do przedłużonej gwarancji (często nawet na 5 lat!). W związku z tym przy odpowiednich poszukiwaniach powinniśmy znaleźć sprzęt z drugiej ręki, który ciągle objęty jest gwarancją i w razie ewentualnej usterki zostanie naprawiony. 

Plusem wybierania telewizorów znanych marek z gwarancją jest obsługa i naprawa w polskim serwisie w systemie door-to-door

Jakość obrazu i dźwięku

W tym miejscu docieramy do najważniejszych elementów w telewizorze, które powinniśmy w miarę możliwości jak najdokładniej sprawdzić. Koszt nowej matrycy wraz z wymianą w zdecydowanej większości przypadków wynosi niemalże tyle co zakup nowego modelu w sklepie. Z tego powodu lepiej omijać szerokim łukiem odbiorniki z „przepalonymi” pikselami, wszelkimi pęknięciami i innymi fizycznymi uszkodzeniami matrycy, czy też nieprawidłowo wyświetlającymi się kolorami.

Równie istotna jest jakość dźwięku – powinien on być czysty i głośny. Charczące głośniki powinny być powodem do natychmiastowej rezygnacji z zakupu.

Kupno używanego telewizora to sposób na niemałą oszczędność, ale także ryzyko. Jeśli jednak dokładnie sprawdzimy sprzęt (a najlepiej jeśli kupimy TV na gwarancji), bardzo możliwe, że będziemy się nim cieszyć przez następne kilka lat. 

Similar Posts