Porady

Czym cechują się płyty styroduru XPS, jaką grubość wybrać i gdzie kupić ten materiał ociepleniowy? Odpowiadamy

Czym cechują się płyty styroduru XPS, jaką grubość wybrać i gdzie kupić ten materiał ociepleniowy? Odpowiadamy

Styrodur XPS to jeden z rodzajów materiałów izolujących, wykorzystywanych powszechnie w budownictwie. Styropian ekstrudowany ze względu na swoje parametry techniczne i wysoką wytrzymałość jest polecany zwłaszcza do ocieplania fundamentów czy gruntów wysadzinowych. Doskonale radzi sobie z obecnością wilgoci i obciążeniami – poznaj jego zalety, zastosowanie oraz dowiedz się, gdzie zamówić.

Cechy płyt styrodurowych XPS

Styrodur XPS powstaje ze spienionych parą wodną granulek polistyrenu. Zamiast wycinać go w arkusze jak klasyczny styropian, producenci przepuszczają masę przez wąskie kanały. Pod wpływem wysokiej temperatury oraz ciśnienia formuje się styropian ekstrudowany.

Jakie ma właściwości? Dzięki zamkniętokomórkowej konstrukcji zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej oraz doskonałą ochronę przed oddziaływaniem wilgoci. Jeżeli jest odpowiednio zamontowany to posłuży Ci niezawodnie przez długi czas. Montaż powinien odbywać się w cieniu, z dala od promieni słońca. Waflowa powierzchnia styroduru zapewnia mu bardzo dobrą przyczepność do wszystkich powierzchni. Warto wspomnieć o zdolności do dźwigania obciążeń, która sprawia, że styropian ekstrudowany jest wykorzystywany do izolowania ścian fundamentowych oraz piwnic.

Jaki rodzaj styropianu ekstrudowanego wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem materiału ociepleniowego? Kiedy już zdecydujesz się na styropian ekstrudowany pozostaje jeszcze pytanie, jaką grubość płyt wybrać. Jest to główny czynnik decydujący o skuteczności izolacji, który trzeba wziąć pod uwagę. Idzie on w parze ze współczynnikiem przepuszczalności cieplnej i tak produkt o grubości 10 mm ma 0,028 λ (W/mK), a trzykrotnie grubsza płyta oferuje izolacyjność na poziomie 0,033 λ. 

Co wybrać? Ważne jest to, jaki budynek lub część budynku będziesz ocieplać, jaki system grzewczy zastosowałeś, czy w obiekcie jest wentylacja grawitacyjna i w jakim klimacie położony jest obiekt. Cieńsze płyty wystarczą do okładania ścian wewnętrznych, grubsze będą niezbędne na elewacji czy przy dachu.

Gdzie kupić płyty XPS?

Rosnące ceny materiałów ociepleniowych sprawiają, że inwestorzy szukają miejsc, w których mogliby kupić płyty XPS w rozsądnej cenie. Wielu z nich odkrywa korzyści płynące z zakupów w sieci, zwłaszcza w hurtowniach styropianu (zob. https://www.diamondexpert.pl/kategoria/styrodur-xps/). Można tam wygodnie porównać koszt zakupu, doradzić się sprzedawcy i zamówić większą ilość. Zwłaszcza przy zakupach hurtowych dostępna jest opcja negocjacji cen.

 

Similar Posts