Dom i Ogród

Renowacja starego parkietu krok po kroku. Zobacz, jak zrobić to samemu!

Renowacja starego parkietu

Drewniana podłoga z biegiem lat traci swój szlachetny wygląd – pojawiają się na niej zarysowania, zmatowienia i obtarcia. Na szczęście lite drewno można kilkukrotnie odnawiać, dzięki czemu żywotność wykonanej z niego posadzki może przekraczać nawet 100 lat! Zobacz, jak odnowić parkiet, by przywrócić mu dawny blask.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega cyklinowanie parkietu,
  • czy parkiet lepiej lakierować, czy olejować,
  • jak wyczyścić parkiet bez cyklinowania.

 

Renowacja podłogi jest możliwa tylko w przypadku, gdy jej pokrycie jest wykonane z litego drewna. Uszkodzone panele laminowane nadają się niestety tylko do wymiany. Drewnianą posadzkę z reguły odnawia się co 10-20 lat, w zależności od tego, jak intensywnie jest użytkowane dane pomieszczenie. Przekonaj się, że odnawianie parkietu bez pomocy fachowca nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać!

Odnawianie parkietu – cyklinowanie podłogi

Podstawowym sposobem na renowację starego parkietu jest jego cyklinowanie. Polega ono na zeszlifowaniu wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna. Warto je przeprowadzić, gdy:

  • na podłodze są widoczne głębokie rysy,
  • posadzka czernieje,
  • lakier, którym są pokryte deski, zaczyna się łuszczyć.

 

Do cyklinowania warto zatrudnić profesjonalistów, jednak można też wykonać cyklinowanie podłogi samemu. W tym celu należy wypożyczyć specjalną maszynę zwaną cykliniarką (niektórzy próbują szlifowania papierem ściernym, ale nie przynosi to zwykle zadowalającego efektu).

Przed cyklinowaniem z pomieszczenia należy wynieść wszystkie meble i sprzęty oraz zdemontować listwy przypodłogowe. Kolejnym krokiem powinno być odkurzenie podłogi. Po takim przygotowaniu posadzki można przejść do cyklinowania, zaczynając od tarcz gruboziarnistych (np. granulacja 40) i stopniowo przechodząc do tych o drobniejszej granulacji (100 lub 120). Pamiętaj przy tym, że:

  • podczas cyklinowania zawsze trzeba być w ruchu – włączenie cykliniarki, gdy stoisz w miejscu, może spowodować, że w podłodze zrobi się dziura,
  • należy zawsze szlifować podłogę w odpowiednim kierunku – posadzkę z mozaiki ukośnie do brzegów włókien, a z desek – równolegle do krawędzi,
  • cykliniarka może nie dać rady wyszlifować podłogi w rogach i przy ścianach – tam lepiej zrobić to ręcznie.

 

W przypadku mocno zniszczonych parkietów jeden cykl cyklinowania może się okazać niewystarczający i trzeba będzie je powtórzyć dwa lub trzy razy.

Po usunięciu pyłu powstałego w czasie cyklinowania można przejść do uzupełniania ewentualnych ubytków za pomocą specjalnej szpachli podłogowej w kolorze jak najbardziej zbliżonym do barwy posadzki. Po wyschnięciu masy należy jeszcze raz wygładzić parkiet cykliniarką z tarczami o granulacji 100 lub 120.

Lakierowanie podłogi lub olejowanie – ostatnie szlify

Po około 24 godzinach od zakończenia szlifowania można przejść do zabezpieczenia posadzki lakierem lub olejem. Przy samodzielnym wykańczaniu podłogi najbezpieczniej przyjąć zasadę, by lakierować podłogę, która wcześniej była pokryta lakierem, a olejować drewno wcześniej zabezpieczane olejem. Przed nałożeniem preparatu posadzka musi być dokładnie odpylona.

  • Lakierowanie podłogi sprawia, że na jej powierzchni powstaje trwała zabezpieczająca powłoka o połyskującym, satynowym lub matowym wykończeniu. Do wyboru są trzy rodzaje lakierów przeznaczonych do pomieszczeń o różnym stopniu eksploatacji – preparaty wodorozcieńczalne sprawdzą się w miejscach o niezbyt dużym natężeniu użytkowania, lakiery alkidowo-uretanowane – w pokojach średnio eksploatowanych, preparaty poliuretanowe – tam, gdzie natężenie ruchu jest największe. Lakier nakłada się w dwóch-trzech warstwach za pomocą wałka lub pędzla. Preparat należy aplikować równo na całą powierzchnię, wykonując ruchy wzdłuż słojów drewna.
  • Olejowanie daje bardziej naturalny efekt i podkreśla rysunek drewna. Nie tworzy warstwy ochronnej, ale wnika w głąb drewna. Samodzielnie można zaolejować drewno metodą na zimno, która nie wymaga użycia żadnego specjalistycznego sprzętu. Podczas renowacji parkietu preparat należy nakładać okrężnymi ruchami, pilnując, by w każdym miejscu zastosować taką samą ilość. Po wyschnięciu oleju (od 6 do 12 godzin) należy przetrzeć podłogę papierem ściernym o granulacji 220–220 i nałożyć drugą warstwę preparatu.

 

Co zamiast cyklinowania parkietu?

Jeśli drewniana posadzka nie jest bardzo zniszczona, można ją odświeżyć bez cyklinowania podłogi samemu. Nie wszystkie zabrudzenia i rysy wymagają bowiem zeszlifowania wierzchniej warstwy desek. Co zastosować zamiast cyklinowania parkietu?

Najłatwiej odświeżyć podłogę olejowaną. Zabrudzenia wystarczy przemyć specjalnym zmywaczem, a następnie zmatowić to miejsce przy pomocy papieru ściernego. Na koniec należy nałożyć na danym obszarze nową warstwę oleju. Miejscowe naprawy posadzki lakierowanej nie są zalecane przez specjalistów. Mogą bowiem sprawić, że kolor podłogi w odświeżanym będzie się wyraźnie odróżniał od reszty parkietu.

Z rysami na drewnianej podłodze poradzą sobie:

  • orzech włoski (wyjęty z łupinki) – należy energicznie wcierać go w rysy,
  • roztwór cytryny i oleju – przetrzyj porysowaną powierzchnię namoczoną w nim ściereczką,
  • fusy z kawy – najlepiej nanieść je na uszkodzone miejsce za pomocą patyczka higienicznego,
  • kredki woskowe – wystarczy wybrać kredkę o kolorze zbliżonym do posadzki i zamalować rysę.

 

Samodzielne odświeżanie parkietu nie musi być trudne, a może się okazać ogromnie satysfakcjonujące. Dlatego zapoznaj się z naszymi informacjami i ruszaj do pracy!

Materiał powstał we współpracy z firmą Dobre Dla Domu.

Similar Posts