Tulipany stanowią przykład chętnie wybieranych kwiatów, które wczesną wiosną zaczynają ozdabiać ogródki. Nie sprawiają problemów w trakcie uprawy, co czynie je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Różnorodność odmian oraz wielość kolorów powoduje, że są świetnym wyborem na wczesną wiosnę!
Charakterystyka tulipanów
To, co wyróżnia tulipany to długie i sztywne łodygi oraz wyjątkowe pachnące kwiaty. Liście są dość szerokie o eliptycznym kształcie – ich kolor może przybierać niekiedy szarozielone odcienie.
Kwiaty z kolei składają się z trzech wewnętrznych i zewnętrznych listków. W zależności od odmiany ich długość może się znacząco różnić i sięgać od kilku do kilkunastu centymetrów. Sam kształt kwiatów przypomina kielichy. Jest tak w przypadku typowych tulipanów. W zależności od odmiany oraz gatunku tulipana formy kwiatów mogą być jednak bardzo zróżnicowane.
Gatunki tulipanów
Wśród tulipanów istnieje bardzo duże zróżnicowanie gatunkowe. Poszczególne gatunki różnią się od siebie wysokością, kolorystyką i przede wszystkim kształtem kwiatów.
Tulipany Darwina
Tulipany w odmianie Darwina cechują duże kwiaty o klasycznym wyglądzie. W postaci zamkniętej kwiaty mają jajowaty kształt, z kolei po pełnym rozkwicie osiągają szeroko rozwarte kielichy. Z uwagi na to, że mogą urosnąć do ok. 50 cm wysokości będą świetnie nadawać się na rabaty, np. spring song.
Tulipany botaniczne
Tulipany botaniczne wyróżniają się kwiatami w kształcie gwiazdy, są też dość niskie – mogą osiągnąć od kilkunastu do 20 cm wysokości. Rozkwitają jako pierwsze z dostępnych odmian. Co ciekawe, można wyróżnić ok 60 rodzajów tulipanów botanicznych, z których każdy ma inny kolor, kształt oraz dostarcza innych doznań zapachowych.
Tulipany papuzie
Papuzie tulipany wyróżniają nietypowe płatki – mogą występować w zwiniętej lub skręconej postaci. W chwili, gdy są wyeksponowane na słońcu przez kilka godzin – zupełnie się otwierają. Większość odmian papuzich tulipanów osiąga około kilkudziesięciu cm, a okres ich kwitnienia przypada na maj.
Tulipany niskie
Tulipany niskie występują w postaci małych, mocno zwartych kępek. Odmiany o wielobarwnych płatkach pozwolą uzyskać ciekawy efekt w przydomowym ogródku. Sięgając po zdrowe i jakościowe cebule można mieć pewność, że wiosną zapewnią efektowne kwiaty.
Tulipany strzępiaste
Strzępiaste odmiany tulipanów często występują pod nazwą orchideowych. To, co w ich przypadku zasługuje na uwagę to ząbkowane płatki. Mogą osiągnąć ok. kilkudziesięciu cm wysokości. Najpopularniejsze odmiany to np. Bell Song czy Lambada.
Tulipany Triumph
Tulipany z odmiany Triumph są okazałe i wysokie. Zwracają jednak uwagę nie tylko rozmiarami, ale i różnorodnością barw. Ciekawą propozycją jest np. Flaming Kiss oraz Strong Gold. Druga odmiana jest jedną z najczęściej spotykanych w Polsce, występuje w żółtym kolorze i jest odporna na choroby czy szkodniki.
Tulipany zielonokwiatowe
Inną ciekawą odmianą są tulipany zielonokwiatowe – zgodnie z sugestywną nazwą cechują się zielonym zabarwieniem płatków przypominającym smugi na przeważającym kolorze.
Dużą różnorodność tulipanów w różnych odmianach znajdziesz na https://cebule-kwiatowe.pl/tulipan/. Możesz tam z powodzeniem zaopatrzeć się w zdrowe i dorodne cebule.
Co warto wiedzieć o sadzeniu cebulek tulipanów?
Tulipany to kwiaty wyjątkowo wdzięczne w uprawie. Kluczem do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest właściwe zasadzenie cebul. Najlepiej przystąpić do tego na przełomie września i października, aby przed pojawieniem się pierwszych mrozów mogło dojść do ukorzeniania w gruncie.
Najlepsze stanowisko do zasadzenia cebulek tulipanów to takie, które będzie miało zapewnioną odpowiednią dawkę słońca. Gleba powinna być żyzna i wilgotna – nie może być jednak zbyt podmokła.
Jeżeli tulipany zostały zasadzone w ogrodzie – nawadnianie należy przeprowadzać w trakcie bezdeszczowych tygodni.
Po przekwitnięciu należy jeszcze przez krótki czas podlewać rośliny w trosce o cebulki. Następnie zaleca się wykopanie ich i przechowanie w suchym i chłodnym miejscu.
Jaka jest właściwa głębokość sadzenia cebulek tulipanów?
Wyliczenie odpowiedniej głębokości jest bardzo proste – jeżeli np. cebula ma standardowo 3 cm wysokości, wówczas należy zasadzić ją na głębokości 9 cm. Przemnożenie znanej nam wartości przez 3 stanowi najlepszą odpowiedź na pytanie o preferowaną głębokość sadzenia.
Jeżeli chodzi o rozstaw cebul cebulek – powinny być ulokowane co kilka, maksymalnie co kilkanaście centymetrów.
Co warto wiedzieć o pielęgnacji tulipanów?
Zasadzenie cebulek przed nadejściem zimy i wybranie odpowiedniego stanowiska z dostępem do słońca to podstawowe czynności, które trzeba przeprowadzić w trosce o prawidłowy rozwój tych roślin. To powoduje, że uprawa tulipanów jest relatywnie mało wymagająca.
Jest jednak pewien krok, którego nie można pominąć – jest nim pozbycie się kwiatów po przekwitnięciu. W trakcie tej operacji należy jednak postawić liście aż do chwili, kiedy samoistnie uschną. Kiedy to już nastąpi, cebule należy wykopać i przenieść do suchego i przewiewnego miejsca do czasu kolejnego sadzenia.
Tulipany jako kwiaty cięte. Co zrobić, żeby jak najdłużej stały w wazonie?
Tulipany z reguły jako pierwsze w sezonie zdobią wiosenne stoły. Stosując się do kilku prostych zasad można skutecznie przedłużyć ich trwałość w wazonie.
O czym konkretnie mowa poza przycięciem końcówek?
- należy pamiętać o codziennej wymianie wody,
- tulipany nie przepadają za zbyt dużą ilością wody – w wazonie powinno się zanurzyć wyłącznie końcówki,
- dodanie cukru do wody ma także korzystny wpływ na trwałość bukietu,
- tulipany nie lubią towarzystwa innych kwiatów w wazonie ani ekspozycji w nasłonecznionym miejscu.
Różnorodność odmian tulipanów pozwala skomponować barwne rabaty. Sięgnięcie po wysokie gatunki pozwoli także traktować tulipany jako cięte kwiaty, które przechowywane w wazonach ozdobią wnętrze domu.