Porady

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Każdy chce mieć swoje własne, wymarzone mieszkanie. Jednak zanim to się stanie, to musimy wpierw pokusić się o jego projekt. I tutaj pojawia się problem – jak zaprojektować mieszkanie tak, żeby mi odpowiadało i nie rozpadło się po trzech dniach? W tym momencie wysuwa się architekt wnętrz – osoba, która przeniesienie nasze wyobrażenie na rzeczywistość.

Rola architekta wnętrz

Ale kim tak naprawdę jest architekt wnętrz? Twórcą, designerem, architektem, projektantem czy może jednak artysta? Z pewnością każdym po trochu. Oczywiście, większość jego pracy to architektoniczne projektowanie wnętrz, czyli np. mieszkań, lokali usługowych czy pomieszczeń użytku publicznego. Przekłada pomysł właściciela na papier i doradza w tym zakresie. Może też samemu wysunąć kilka pomysłów na kreacje dotyczących danego lokalu. Zajmuje się wszelakimi rzutami, widokami, przekrojami i innymi rysunkami wykonawczymi, które mają pomóc zobrazować, a ostatecznie urealnić wizję danego mieszkania.

Czy architekt wnętrz musi mieć skończone studia?

Nie, nie musi. Chociaż dobrze, jakby miał, gdyż kierunki takie jak architektura czy sztuki piękne uczą nie tylko wzorcowych zdolności potrzebnych do tworzenia mieszkań, ale także umożliwiają tworzenie projektów pomieszczeń pod okiem doświadczonych profesorów. Oczywiście, można te umiejętności również nabyć nie idąc na żadne studia, jednakże jest to o wiele cięższe i wymaga dużo większych nakładów pracy (samouki nigdy nie mają łatwo).

Źródło: Projektowanie Dakor

Ile kosztuje projekt wnętrza?

To ile wyniesie np. koszt projektu mieszkania zależy od wielu czynników. Wśród nich znaleźć możemy chociażby: planowany budżet, rozmiar pomieszczenia, liczba przewidywanych mebli oraz urządzeń, pomysłów zlecającego oraz skomplikowanie lokalu – pokrętne wnętrza zazwyczaj są trudniejsze do optymalnego zaplanowania, dlatego również ich cena idzie w górę. Istotnym aspektem jest również miasto, w którym chcemy znaleźć architekta wnętrz. Im większe, tym zazwyczaj jest drożej.

Czy opłaca się zatrudnić architekta wnętrz?

Zdecydowanie tak. Pomoże on nie tylko przenieść wizję naszego mieszkania do świata rzeczywistego, ale także zapewni nam projekt bezpiecznego, przyjaznego, eleganckiego i jakiego sobie tylko zażyczymy mieszkania. Poza tym architekci wnętrz będą również panować nad ergonomią pomieszczenia – wszystko będzie ustawione tak, jak być powinno, żebyśmy czuli się komfortowo, przyjemnie oraz mieli jak najłatwiej.

Podsumowanie

Projekt mieszkania to nie jest prosta sprawa. Natomiast architektem wnętrz nie zostaje się tak po prostu – wymaga to wiele poświęceń oraz ciężkiej pracy. Dlatego zadbanie o dobrego architekta wnętrz jest obowiązkowe. Na takich sprawach nie możemy oszczędzać, gdyż to finalnie będzie miało duży wpływ na nas samych, gdyż w końcu będziemy mieszkali w tym mieszkaniu czy prowadzili biznes w zaprojektowanym pomieszczeniu.

Similar Posts