Podłoga jest elementem wykończenia mieszkania, który pierwszy rzuca się w oczy. To szczegół, którego nie da się zignorować! Wymiana podłogi po krótkim czasie użytkowania jest kosztowna i problematyczna, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu znajduje się całe wyposażenie. Aby oszczędzić sobie kłopotu, lepiej przemyśleć wybór podłóg do swojego mieszkania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Dopasuj podłogę do przeznaczenia pomieszczenia
Przyjęło się, że łazienka i kuchnia to pomieszczenia bardziej wymagające, jeśli chodzi o pokrycie ścian i podłóg. Przyczyną jest duża eksploatacja i wilgoć, z którą nie każdy materiał sobie poradzi. Jeśli mimo wszystko chcesz, by w łazience i kuchni królowało drewno, postaw na wytrzymałe deski lub wysokiej jakości panele.
W kuchni i łazience podłoga powinna mieć również większą wytrzymałość na zarysowania i uderzenia. Nie chcemy przecież, aby niefortunny upadek talerza zrujnował idealną powierzchnię!
Zadbaj o estetykę i dopasowanie podłogi do wystroju wnętrza
Wycieczka do sklepu budowlanego może zakończyć się zawrotem głowy w dziale podłogowym. Obecnie mamy tak duży wybór pięknych podłóg, również w przystępnych cenach, że aż chciałoby się mieć więcej pomieszczeń do urządzenia! Zanim jednak wyjedziesz ze sklepu z kompletem designerskich kafelek, sprawdź, czy będą pasowały do projektu kuchni lub korytarza.
Warto również pamiętać, że jasna podłoga optycznie powiększa wnętrze, a ciemna pomniejsza. Konieczna jest zatem równowaga między kolorem podłogi, ścian, mebli i dodatków. Monotonne barwy mogą przytłoczyć wnętrze, powodując dyskomfort.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej o wnętrzach, zajrzyj do wpisu: Prace wykończeniowe, co warto wiedzieć? Znajdziesz tam wiele ciekawych porad i wskazówek, jak estetycznie i praktycznie wykończyć wnętrze mieszkania.
Sprawdź klasę wytrzymałości podłogi
Producenci stosują szereg oznaczeń, które pozwalają sprawdzić klasę ścieralności i używalności podłogi. Klasa ścieralności oznaczana jest symbolem AC z odpowiednią wartością liczbową. W ten sposób AC1 oznacza najniższą klasę ścieralności, a AC5 najwyższą, czyli im wyższa wartość, tym odporniejsze panele.
Podobne oznaczenia liczbowe mają również panele drewniane. Dodatkowo stosuje się oznaczenia obrazkowe, które pozwalają ocenić wytrzymałość danej podłogi i dopasować wybór do indywidualnych wymagań. W ten sposób wybierzemy nie tylko estetyczną podłogę, ale również taką, która pozostanie w swojej świetności na wiele lat.
Zwróć uwagę na praktyczne aspekty użytkowania podłogi
Marmurowe płytki sprawiają, że brakuje Ci tchu i chcesz wyłożyć nimi całe mieszkanie? Z pewnością dałoby to wyjątkowy efekt, ale czy jesteś gotowy, by mieć w całym mieszkaniu zimne płytki? A może masz dzieci, dla których twarda i śliska podłoga będzie niebezpieczna i niekomfortowa? Przy wyborze podłogi warto pamiętać, że urządzamy miejsce do życia, a nie do podziwiania na zdjęciach.
Jeśli nie lubisz częstych remontów, ale zawsze chcesz mieć modne i stylowe mieszkanie, unikaj ekstrawaganckich, rzucających się w oczy rozwiązań. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jest to chwilowy krzyk mody. Klasyczne, stonowane rozwiązania są ponadczasowe i istnieje większe prawdopodobieństwo, że po wielu latach będą nam się tak samo podobać.