Porady

Fotowoltaika w nowych nieruchomościach – dostosowanie budynku do instalacji

Nowe budynki mieszkalne budowane są w wysokiej klasie energetycznej. Wszystko to po to, by budynek zachowywał jak najwięcej ciepła, jednocześnie tracąc jak najmniej. Standard energetyczny określa się jako maksymalną dopuszczalną wielkość zużycia energii pierwotnej, końcowej lub użytkowej. Według funkcjonujących obecnie przepisów, nowe domy muszą być domami energooszczędnymi. Na co zwrócić uwagę dostosowując nowy budynek do instalacji fotowoltaicznej?

Rodzaje domów energooszczędnych

Obecnie istnieje wiele rodzajów domów budowanych według najnowszych standardów energetycznych, które są dobrze zaizolowane i posiadają niższe zapotrzebowanie na energię użytkową. Takim przykładem są domy budowane w technologii pasywnej, które wyrażają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. W takim budynku można całkowicie zrezygnować z systemu centralnego ogrzewania. Inną alternatywą domów o niskim wykorzystaniu energii są domy zeroenergetyczne, które są samowystarczalne pod względem energetycznym. Zawdzięczają to swojej doskonałej izolacyjności przegród zewnętrznych. W tego typu budynkach fotowoltaika pozwala na całkowite uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii. Budynki zeroenergetyczne, które korzystają z fotowoltaiki mogą produkować więcej energii, niż zużywać. 

Domy niskoenergetyczne nie są jedynymi, dla których fotowoltaika będzie korzystnym rozwiązaniem od samego początku. Dostosowując działkę oraz sam budynek do instalacji fotowoltaicznej możemy zyskać darmową energię na wiele lat. W dobie znaczących podwyżek energii elektrycznej, własna produkcja prądu staje się jeszcze bardziej opłacalna.

Fotowoltaika dla domu - dowiedz się więcej!

Dostosowanie budynku do fotowoltaiki 

Istnieje wiele czynników, które warunkują to, czy instalacja fotowoltaiczna będzie przynosić wymierne korzyści. Odpowiada za to zacienienie działki, nachylenie terenu oraz wiele innych elementów, które zależą od miejsca, w którym znajdą się panele fotowoltaiczne. Jeżeli panele fotowoltaiczne będą znajdowały się na specjalnych konstrukcjach wsporczych na gruncie, ważne jest jedynie, aby dobrać odpowiednie miejsce, na którym znajdzie się instalacja – miejsce nie zacienione i o odpowiedniej nośności gruntu. W przypadku instalacji montowanych na gruncie, jest to szczególnie ważne, aby grunt miał odpowiednią nośność, czyli miał odpowiednią zdolność do przenoszenia obciążeń. W przypadku działki z gruntem o niskiej nośności, nie zaleca się konstrukcji wsporczych wbijanych w ziemię, a te przytwierdzane do fundamentów. Aby dowiedzieć się, jaki typ instalacji fotowoltaicznej będzie najbardziej opłacalny, ile wyniesie i jaki będzie okres jego zwrotu, warto skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego dostępnego na stronie Sunergo (https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny), który pozwoli na obliczenie podstawowych parametrów na podstawie bieżących danych, takich jak zużycie prądu czy wysokość rachunków za prąd. 

Budując dom, który ma być zasilany z energii słonecznej, warto od samego początku zwracać uwagę chociażby na konstrukcję dachu. Najważniejszym aspektem jest dostosowanie powierzchni dachu do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest, aby w okolicach instalacji fotowoltaicznej nie znajdowały się wywietrzniki, kominy i inne elementy infrastruktury dachowej, które mogłyby przeszkodzić działaniu instalacji fotowoltaicznej, powodując zacienienie. 

Równie istotne jest nachylenie dachu. Optymalny kąt nachylenia dachu w Polsce dla instalacji fotowoltaicznej wynosi 30-40 stopni. Dla dachu skośnego kąt nachylenia nie powinien wynosić mniej niż 10 stopni – mniejsze nachylenie ograniczy możliwości np. oczyszczania paneli ze śniegu. Kluczowe jest również znalezienie przestrzeni na części dachu pochylonego na południe. 

Uwarunkowania dotyczące zainstalowania fotowoltaiki nie są wysoce trudne do spełnienia. Warto również dodać, że w przypadku dachu skośnego o nachyleniu mniejszym niż 30 stopni montaż fotowoltaiki również jest możliwy. Panele fotowoltaiczne ustawione pod nieznacznie mniejszym kątem utracą jedynie ułamek uzysku. Zawsze istnieje możliwość dostosowania nachylenia poprzez konstrukcje wsporcze montowane do dachu budynku.

Similar Posts