Porady

Ogrzewanie podłogowe ​–​ poznaj aktualne ceny!

Ogrzewanie podłogowe ​–​ poznaj aktualne ceny!

Ciepły i przytulny dom wymaga nie tylko pięknego wystroju, ale i praktycznego i przede wszystkim, solidnego systemu ogrzewania. Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Poznaj aktualne ceny i dowiedz się, z których usług najlepiej skorzystać! 

Ogrzewanie podłogowe – ceny

Ceny liczone za ogrzewanie podłogowe liczone są za metr sześcienny. Koszt materiałów i pracy fachowców waha się od 160 do 230 zł. Średnia wynosi około 180 zł i standardowo jest najwyższa w dużych miastach. Dokładna cena jest oczywiście ustalana indywidualnie i zależy od kilku czynników, przede wszystkim materiałów potrzebnych do zamontowania systemu ogrzewania podłogowego w domu:

– Akcesoria hydrauliczne, takie jak rury wodne, pompy i zawory – Materiały izolacyjne i zabezpieczające mechanizm ogrzewania, zarówno w trakcie budowy, jak i po jej zakończeniu

– Sterownik, czyli jeden z najważniejszych elementów ogrzewania podłogowego

Pierwszym etapem pracy jest kupienie potrzebnych materiałów oraz wykonanie planu. Konieczne jest wynajęcie sprawdzonego fachowca, by mieć gwarancję, że system grzewczy zostanie położony prawidłowo i bezawaryjnie. Wykonanie i zapłata za robociznę to ostatni element montowania ogrzewania podłogowego. Średnie wynagrodzenie za pracę specjalisty wynosi około 30 zł za metr sześcienny. Jako że system znajduje się pod podłogą i każda naprawa instalacji wiąże się ze zrywaniem podłoża, zarówno na fachowcach, jak i materiałach nie warto przesadnie oszczędzać. 

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety 

Jak każde rozwiązanie dla domu, ogrzewanie podłogowe ma swoje plusy i minusy. Największym minusem jest koszt instalacji, który znacznie przewyższa zwykłe ogrzewanie, jednak generuje mniejsze koszta w trakcie użytkowania.To również doskonałe rozwiązanie dla alergików, ponieważ rozprzestrzenianie kurzu, a przy tym roztoczy, jest ograniczone do minimum. Dodatkową zaletą jest równomierne rozchodzenie się ciepła, które obejmuje nie tylko podłogę, ale też ściany. To zapobiega zbieraniu się wilgoci i gwarantuje przyjemne ciepło w każdym miejscu w domu z ogrzewaniem podłogowym. Jednakże, zakładając taki system u siebie, musisz liczyć się z tym, że podłoga będzie musiała być dostosowana do przyjmowania wysokich temperatur, by przekazywać ciepło, nie parząc domowników. 

Czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma dużo zalet, jednak wiąże się też z dużym nakładem pracy i finansów, przynajmniej na początku. Po prawidłowym zainstalowaniu użytkowanie jest proste i pozwala na oszczędność pieniędzy. Ogrzewanie podłogowe elektryczne możesz zainstalować nawet w bloku. Z kolei wodne polecane jest do domów jednorodzinnych, gdyż wymaga specjalnej kotłowni. Budowa systemu rur jest również złożona, dlatego warto decydować się na ogrzewanie podłogowe przed budową samego domu.

Similar Posts