Porady

Odzież robocza. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Odzież robocza. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Zapewnienie odpowiednio dobranej odzieży roboczej w dużej mierze wpływa na bezpieczeństwo i wygodę pracowników. Co na ten temat powinien wiedzieć przedsiębiorca? To wyjaśniamy w nowym artykule. 
 

Odzież robocza – czemu jest ważna? Dlaczego warto postawić na wysokiej jakości ubrania BHP?

Odzież robocza powinna być dostosowana do specyfiki konkretnego stanowiska. Musi ona spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, spodnie robocze powinny być wygodne i zapewniać pełną swobodę ruchów – jest to szczególnie ważne dla osób wykonujących pracę fizyczną lub spędzających w pracy kilkanaście godzin dziennie. Poza tym ubranie robocze musi być trwałe – np. na budowie lub w zakładach przemysłowych odzież jest narażona na zapylenie, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym ważnym aspektem jest widoczność. Ubrania wyposażone w pasy odblaskowe lub inne elementy zapewniają pełne bezpieczeństwo przy niedostatecznym oświetleniu, co jest istotne w przypadku prac wykonywanych na zewnątrz po zmroku. Poza odzieżą roboczą, duże znaczenie ma odpowiednio dobrane obuwie ochronne, które pozwala uniknąć urazów stóp podczas pracy.
 

Odzież ochronna dla pracowników. Co da profesjonalna odzież robocza i odzież ostrzegawcza?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem odzieży roboczej wysokiej jakości jest bezpieczeństwo pracowników. Odpowiednio dobrana odzież robocza może znacząco zminimalizować ryzyko wypadków i obrażeń związanych z wykonywaną pracą. Jako przykład można podać wspomnianą odzież odblaskową która może zapobiec wypadkom podczas pracy przy ruchliwych drogach lub na budowach. Specjalne kurtki z materiałów ognioodpornych mogą z kolei zapobiec poparzeniom w przypadku kontaktu z ogniem lub substancjami chemicznymi.

 

Wygodna i funkcjonalna odzież robocza może ponadto w znaczącym stopniu poprawić wydajność pracowników. specjalistyczne ubrania z wieloma kieszeniami ułatwiają przechowywanie narzędzi i materiałów potrzebnych podczas pracy, co eliminuje potrzebę ciągłego powrotu do magazynu. Odzież robocza wykonana z oddychających materiałów pozwala też pracownikom cieszyć się pełnym komfortem termicznym nawet w trudnych warunków atmosferycznych – np. w upale czy mrozie.

 

Gdzie kupić wysokiej jakości odzież BHP? Sprawdź ofertę przygotowaną przez sklep z odzieżą roboczą

Sklep z odzieżą BHP oferuje szeroki wybór produktów – np. spodni roboczych czy ubrań o właściwościach antystatycznych lub zwiększających widoczność pracowników. Wśród nich są zarówno modele przeznaczone do zastosowań medycznych lub laboratoryjnych, jak i odpowiednie dla pracowników przemysłowych lub budowlanych. Wszystkie wykonane są z wysokiej jakości materiałów bawełnianych lub syntetycznych dostosowanych do specyfiki wykonywanej pracy. Jak już wspomnieliśmy, odzież do pracy można podzielić na kilka kategorii. Najważniejsze z nich to:
 
  • odzież ochronna – obejmuje m.in. kombinezony ochronne, rękawice, maski, okulary ochronne, czy kaski. Ich celem jest zapewnienie ochrony przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, takimi jak substancje chemiczne, cząsteczki stałe, czy zagrożenia mechaniczne;
  • odzież odblaskowa – jej głównym celem jest zwiększenie widoczności pracowników dla kierowców i innych osób, co minimalizuje ryzyko wypadków i potrąceń;
  • odzież termiczna – zapewnia izolację cieplną w chłodne dni. Może też być wykonana z lekkich, oddychających materiałów – wówczas pomoże utrzymać komfort termiczny w upalne dni;
  • odzież przeciwdeszczowa – wykonana materiałów wodoodpornych lub szybkoschnących, chroniąc skórę przed przemoczeniem i przegrzaniem.

 

Szeroki wybór odzieży ochronnej i roboczej można znaleźć na optimumbhp.pl.

 

Sklep z tanią odzież roboczą. Szeroki wybór odzieży ochronnej, odzieży roboczej i ostrzegawczej

Korzyści, o których wspomnieliśmy wcześniej, będą jednak odczuwalne tylko w przypadku doboru odpowiednich ubrań. By były one dopasowane do potrzeb pracowników, przy wyborze odzieży roboczej należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:
 
  • rodzaj zagrożeń – w zależności od warunków w zakładzie, ubrania powinny zapewniać ochronę przed substancjami chemicznymi, wysokimi temperaturami lub urazami mechanicznymi;
  • zgodność z przepisami – odzież robocza musi spełniać wymagania zawarte w aktualnie obowiązujących przepisach oraz posiadać odpowiednie certyfikaty;
  • materiały – muszą być wytrzymałe i łatwy w pielęgnacji, co przełoży się na trwałość odzieży;
  • rozmiar i krój – mają duże znaczenie z punktu widzenia komfortu i swobody ruchów pracowników;
  • dodatkowe elementy i akcesoria – np. dodatkowe kieszenie na narzędzia, wstawki odblaskowe lub kieszenie na nakolanniki.
 

Ubrania robocze i obuwie robocze dla pracowników produkcji i nie tylko od najlepszych producentów ubrań roboczych

Inwestycja w odzież roboczą dla pracowników przyniesie liczne korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samej firmy. Ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia przepisów. Pozytywnie wpływa również na bezpieczeństwo i komfort pracowników, budując tym samym pozytywny wizerunek firmy i zwiększając efektywność pracy. Warto wiec potraktować jej zakup jako ważny element strategii zarządzania firmą.


Similar Posts