Wielu z nas marzy o wielkim, zadbanym ogrodzie, nie zdając sobie jednocześnie sprawy z tego, jak bardzo wymagające potrafi być takie przedsięwzięcie. Całoroczna pielęgnacja, regularne przycinanie trawy, znajomość zasad obchodzenia się z różnorodną roślinnością, walka ze szkodnikami… Wszystko to wymaga ponadto odpowiedniego sprzętu i zaangażowania. Jak znaleźć na to czas, pieniądze i… miejsce? Oto kilka rad, jak dobrze zorganizować nawet dużą zieloną przestrzeń przydomową!
Wygoda sprzętu ogrodowego pod nosem
Jak się okazuje, niestety duży ogród to nie tylko radosne spotkania w altanie, wieczorne ogniska czy kolacje na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół. To także odpowiedzialność za florę i faunę, jakie w naszym zielonym zakątku zagoszczą. Niektórzy z nas preferują gołe trawniki i surową przestrzeń, która ma być równa niczym sztuczny trawnik. Jeszcze inni z kolei marzą o prawdziwej dżungli w środku miasta i inwestują w całe mnóstwo roślin: drzewka i krzewy owocowe, ozdobne, rabaty pełne kolorowych kwiatów czy skalniaki z ciekawymi sukulentami. Zarówno przy jednym, jak i drugim rozwiązaniu niezbędny będzie sprzęt ogrodniczy. Gdzie go trzymać? Świetnie do tego sprawdzają się domki ogrodowe!
Graciarnia czy ozdoba?
Domki ogrodowe to dzisiaj fantastyczne, modułowe rozwiązania, które bez problemu złożymy we własnym zakresie. Nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani ekipy, nie są to skomplikowane konstrukcje, a co ważniejsze – ładnie komponują się w zadbanej przestrzeni ogrodu. Nie są to już stare, blaszane składziki czy nieestetyczne szopy zbite naprędce, byle tylko było gdzie schować kosiarkę czy grabie. To przemyślane, solidnie zaprojektowane domki ogrodowe, które same w sobie są urokliwe. Nie zapominajmy jednak o funkcjonalności tego rozwiązania – wszystko, co niezbędne do całorocznej pielęgnacji ogrodu znajduje się w jednym miejscu i to pod ręką!
ABC ogrodnictwa
Wygląda więc na to, że aby mieć piękny ogród wcale nie trzeba poświęcać temu wielu godzin żmudnej pracy. Odpowiedni sprzęt przechowywany w wygodnym miejscu, znajomość podstawowych zasad dbałości o rośliny, jakie uprawiamy i garść wiedzy, jak radzić sobie ze szkodnikami (ciekawostka: jeśli na naszej posesji pojawią się krety ze swoimi nieestetycznymi kretowiskami, wetknijmy w kopce psią sierść. Zapach zwierzęcia odstrasza te sympatyczne, ale jednak niechciane w ogrodzie zwierzątka!) to minimum, na którym możemy zacząć budowę naszego zielonego imperium. Najważniejszą zasadą ogrodnictwa jest, aby każda praca sprawiała nam frajdę, a ogród był miejscem odpoczynku, a nie wiecznej udręki z rękami po łokcie ubrudzonymi w ziemi!