Dom i Ogród

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie

Początek września to czas wielu przygotowań. Pierwsze chłodne dni stanowią znak ostrzegawczy, mówiący o tym, że temperatury będą sukcesywnie spadały, dlatego należy rozpocząć zabiegi przygotowujące do zimy zarówno dom, jak i ogród. Jesienne prace obejmują nie tylko generalne porządki, ale również sadzenie określonych gatunków oraz wykopywanie lub zabezpieczanie tych, które same nie poradzą sobie w trakcie zimowych mrozów. O jakich czynnościach nie wolno zapominać?

Porządek przede wszystkim

Jesień wielu z nas kojarzy się główne z grabieniem zżółkniętych liści. Jest to jedno z podstawowych zajęć każdego właściciela zielonych terenów. Czynność należy powtarzać sukcesywnie. Warto również wykorzystać zgrabione liście do produkcji kompostu. Posiadając bardzo rozległy teren wymagający oczyszczenia można pomóc sobie poprzez wykorzystanie takich urządzeń jak dmuchawa lub odkurzacz do liści. Jeśli sprzęt będzie wyposażony w funkcję mulczowania, dodatkowo rozdrobni wciągnięte odpady, tworząc idealny surowiec do kompostowania.

Usuwanie opadających liści to jednak nie jedyna czynność porządkowa. Każdy właściciel ogrodu musi pamiętać również o kontynuowaniu koszenia trawników aż do połowy października. Należy wiedzieć, że źdźbła nie mogą być ścinane krócej niż na długość 5 cm. Poza tym, przed zimą korzystnie jest przeprowadzić także aerację, która napowietrzy system korzeniowy trawnika, dbając o jego piękny wygląd na wiosnę.

Nawadnianie ogrodów Green Solutions

Co sadzić jesienią?

Na jesień czekamy z sadzeniem przede wszystkim krzewów i drzew. Do końca września można przesadzać iglaki, a w październiku drzewa liściaste i krzewy. Wrzesień to także pora na sadzenie róż i roślin cebulowych, takich jak hiacynty czy tulipany. W tym czasie warto zasadzić również gatunki dwuletnie, czyli malwy, bratki, goździki czy niezapominajki, aby dobrze ukorzeniły się przed zimą. Przed pierwszymi przymrozkami można posadzić w ogrodzie także drzewka owocowe, jednak wyłącznie te niewrażliwe na mrozy – morele i brzoskwinie zaleca się sadzić wiosną. Podczas sadzenia warto pamiętać również o odpowiednim nawożeniu. Do końca listopada rośliny można zasilać naturalnym kompostem. Należy rozsypywać go wokół łodyg i pni koliście, ponieważ aktywne korzenie znajdują się głównie na obrzeżach korony. Kompost można także wymieszać delikatnie z ziemią.

Co schować, a co zabezpieczyć przed mrozem?

Część roślin ogrodowych ma zdolność przetrwania w niskich temperaturach, zaś pozostałe gatunki należy przed zimą wykopać i przenieść w cieplejsze miejsce. Posiadając bogaty, różnorodny ogród trzeba mieć równie rozległą wiedzę na temat preferencji poszczególnych roślin lub powierzyć je opiece specjalistów, takich jak pracownicy firmy ogrodniczej Green Solutions (https://greensolutions.com.pl/). Należy wiedzieć, że już pod koniec września z ziemi trzeba usunąć rośliny kłączowe, bulwiaste i cebulowe, takie jak mieczyki czy dalie. Wykopane bulwy przechowuje się w ciepłym i przewiewnym miejscu aż do przeschnięcia, a później przenosi się je do suchego pomieszczenia o temperaturze około 10 stopni Celsjusza.

Pozostałe gatunki zabezpiecza się przed zimnem poprzez ściółkowanie gleby, na przykład liśćmi lub korą. Stosowne okrycie tworzą także gałązki sosny i świerku, argowłóknina oraz słomiane i wiklinowe maty. Niektóre gatunki roślin, takie jak róże czy hortensje, warto chronić przez zimnem poprzez obsypywanie ziemią, korą lub liśćmi aż do wysokości około 20 – 40 cm. Zabezpieczenia wymagają także pędy roślin pnących, które najpierw kładzie się na ziemi, a następnie obsypuje, na przykład piaskiem. Podobną ochronę należy zapewnić też posadzonym na wiosnę cebulkom – można przykryć je torfem, korą, bądź słomą.
Jak widać jesień w ogrodzie to czas niezwykle pracowity dla każdego właściciela terenów zielonych. Nie mając czasu, odpowiedniej wiedzy, umiejętności czy narzędzi, warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanym specjalistom. Dzięki ich pracy i doświadczeniu odpowiednio zadbany jesienią ogród z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem wiosną. Starannie przeprowadzone czynności porządkowe pozwolą również zmniejszyć ilość prac przewidzianych na okres pozimowy.

Similar Posts