Nicienie płucne wywołują niezwykle niebezpieczną chorobę znaną pod nazwą “angiostrongyloza”. Jest to zagrożenie coraz częściej atakujące psy w Polsce – z tego względu każdy właściciel czworonoga powinien zapoznać się z jej objawami, aby móc w porę rozpoznać je u swojego pupila.
W jaki sposób dochodzi do zarażenia nicieniem płucnym?
Psy zarażają się nicienim płucnym drogą pokarmową – dzieje się tak w sytuacji, kiedy czworonóg zje ślimaka. Może się to zdarzyć nawet przypadkowo podczas zabawy na spacerze, gdy pies przebywa w miejscu, po którym wcześniej przemieszczały się ślimaki lub też kiedy napije się on wody z zanieczyszczonej kałuży. Zagrożenie zwiększa się, jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, w którym nasz pupil bawi się swoimi zabawkami oraz pije z misek pozostawianych na zewnątrz.
Jakie są objawy zarażenia?
Niestety nicienie płucne u psów są ciężkie do wykrycia, ponieważ choroba często przebiega bardzo łagodnie lub nawet bezobjawowo (zależy to od stopnia zarobaczenia zwierzęcia). Do najczęściej występujących dolegliwości należą problemy z oddychaniem w postaci duszności oraz kaszlu. W naprawdę poważnych przypadkach może dochodzić do tego, że czworonóg zacznie kaszleć krwią – tego objawu nigdy nie wolno lekceważyć i jak najszybciej należy udać się do lekarza weterynarii. Zainfekowany czworonóg najprawdopodobniej będzie zachowywać się inaczej: może szybciej się męczyć, nie mieć energii oraz apetytu i spać przez większą część dnia. Obecność nicieni można rozpoznać także po zaburzeniach związanych z krzepliwością krwi. Właściciel może zauważyć przedłużające się krwawienie nawet z niewielkich uszkodzeń skóry u psa oraz krwotoki z nosa. Szczególnie alarmujące powinny stać stać się sytuacje, w których czworonóg oddaje mocz z krwią lub też wymiotuje nią. Zainfekowany pies bardzo często cierpi na biegunkę posiadającą smolisty odcień.
Jak chronić czworonoga przed nicieniami?
Jeśli właściciel podejrzewa, że jego czworonóg mógł zostać zainfekowany przez nicienie, powinien jak najszybciej udać się z nim do lecznicy weterynaryjnej. W celach diagnostycznych lekarz zbada kał zwierzęcia, sprawdzając, czy są w nim obecne larwy oraz jajeczka tych pasożytów. Może również zlecić dodatkowe badanie krwi oraz prześwietlenie klatki piersiowej czworonoga. Aby uchronić swojego pupila przed nicieniami płucnymi, właściciel powinien co miesiąc odrobaczać go właśnie pod kątem obecności tych pasożytów – jest to szczególnie istotne, jeśli przebywa on w regionach objętych wysokim ryzykiem występowania nicieni.
Źródło:
https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/nicienie-plucne/