Fauna i flora

Jak prawidłowo karmić kota?

Jak prawidłowo karmić kota?

W Twoim domu pojawił się nowy domownik i nie wiesz, jak o niego zadbać? Zgubiłeś się w gąszczu różnorodnych informacji na temat jego żywienia i potrzebujesz porady? Nie wiesz czy lepsza jest sucha czy mokra karma dla kota? Dobrze trafiłeś. W naszym, krótkim artykule odpowiadamy na pytanie – jak prawidłowo karmić kota?

Grunt, to nie przesadzić

Najważniejszą zasadą w żywieniu kota jest to, aby nie przesadzić. Naturalnym zjawiskiem jest próba rozpieszczenia swojego futerkowego pupila. Chcemy, aby miał wszystko, co najlepsze i aby nigdy, niczego mu nie brakowało. W tym wszystkim łatwo jest jednak przekroczyć dozwolone limity. Kotek miauczy, więc dostaje jedzenie. Za pół godziny znów jest głodny, więc dorzucamy co nieco do miseczki. A w międzyczasie jeszcze jakiś smakołyk i suche chrupki. To zdecydowana przesada. Należy trzymać się ustalonego harmonogramu żywienia. Kotki już tak mają, że ile im się nałoży, tyle zjedzą. Szczególnie łase na jedzenie są małe koty oraz te, poddane sterylizacji lub kastracji. Właśnie dlatego należy dozować jedzenie i trzymać się stałych pór posiłków. Dopuszczalne w tym zakresie są jedynie drobne odstępstwa.

Sucha czy mokra karma dla kota?

Największy dylemat właścicieli kotów skupia się jednak na pytaniu – sucha czy mokra karma dla kota? Każda z nich posiada szereg zalet, ale również kilka wad. Jak zatem wybrać tę, idealnie odpowiadającą potrzebom naszego pupila? Najlepiej sięgnąć po obie karmy. Bazą powinna być mokra karma dla kota. Posiada ona bowiem odpowiednią wilgotność, zbliżoną do pokarmu, zdobywanego przez kota w naturze. Uzupełnia ona niedobory wody w organizmie, bo jak wiadomo kotki nie przepadają za piciem czystej wody i jakimikolwiek innymi płynami. Karma sucha jest potrzebna natomiast przede wszystkim po to, by zaspokoić kocie potrzeby gryzienia. Niewiele osób wie o tym, że dzięki gryzieniu wyzwala się koci hormon szczęścia. Dodatkowo sucha karma ściera też płytkę nazębną i zapobiega wszelkim chorobom przyzębia.

Jak często karmić kota?

Kota należy karmić również z odpowiednią częstotliwością. Najlepiej podawać mu niewielkie posiłki, ale dość często – nawet trzy, cztery, pięć razy dziennie. Oczywiście kiedy pracujemy po osiem godzin albo często nie ma nas w domu, takie żywienie jest niewykonalne albo przynajmniej bardzo utrudnione. Wówczas można posiłkować się suchą karmą, którą kot będzie sobie sam dozował według potrzeb. Oczywiście jednak wszystko z umiarem. A gdzie najlepiej kupić karmę? Wysokiej jakości sucha i mokra karma dla kota dostępna jest w specjalistycznych sklepach zoologicznych albo bezpośrednio u zaufanych producentów.

Similar Posts