Piec, kominek, pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania do nowego domu lub szukasz rozwiązania w przypadku zmiany już istniejącego systemu, sprawdź nasze propozycje i kluczowe zalety oraz wady poszczególnych form.
Na rynku mamy dostępnych kilkanaście form ogrzewania domów. Niektóre rozwiązania są tańsze – pod względem stałych kosztów, drugie droższe – ze względu na koszty instalacji i montażu. Coraz częściej szukamy też rozwiązań ekologicznych i wygodnych. Każdy z systemów ma swoje plusy i minusy, jednak wybór ogrzewania powinien być uwarunkowany indywidualnymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.
Ogrzewanie domu – wybór nie jest prosty?
W zależności od tego, jaki budynek posiadamy lub planujemy wybudować, powinniśmy rozważyć różne formy ogrzewania. Coraz częściej ze względów ekologicznych właściciele domów decydują się na montaż pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego i montaż fotowoltaiki. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i generuje niskie koszty miesięczne, jednak sama inwestycja w taki system jest dość drogim zabiegiem – rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Często też, kiedy decydujemy się na wymianę instalacji, kierujemy się myślą „nowocześniejsze”. Jak już dokonywać zmian, to nie na to samo „odkurzone”, a lepsze i nowsze. Popularne niegdyś piece i ogrzewanie centralne przestało być już synonimem wygody. Poszukujemy rozwiązań prostych, wygodnych i nie wymagających od nas wysiłku.
Łączenie różnych form ogrzewania
Wielu inwestorów decyduje się obecnie na łączenie kilku form ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kominka z płaszczem wodnym, w przypadku niewielkiego domu może być to kominek z rozprowadzeniem ciepła plus np. podgrzewana podłoga lub grzejniki na podczerwień w łazience i salonie. Montaż paneli fotowoltaicznych dodatkowo pozwoli na zminimalizowanie kosztów prądu. Wszystko to znajdziesz w ofercie sklepu Kratki.
Nowoczesne formy ogrzewania a niezależność
Pompa ciepła to świetne rozwiązanie, jednak dość ryzykowne jeśli mieszkamy w bardzo małej miejscowości. Awarie prądu na wsiach zdarzają się dość często, a w przypadku awarii w zimie lub mroźne dni, może dojść do uszkodzenia takiego ogrzewania.
Jeśli chcemy być zupełnie niezależni od dostawcy prądu, dobrym rozwiązaniem są agregaty prądu lub połączenie różnych systemów ogrzewania. Wybór kominka będzie zawsze najbezpieczniejszą opcją i mniej kosztowną, dlatego przy budowie domu warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Na początek warto zamontować system z płaszczem wodnym lub rozprowadzaniem ciepła, a taką instalację zawsze będziemy mogli rozszerzyć – czy to pompę ciepła, fotowoltaikę, czy systemy, które dopiero pojawią się na rynku.