Dom i Ogród

Fornir kamienny – nowoczesna tapeta z naturalnego kamienia

Fornir kamienny - nowoczesna tapeta z naturalnego kamienia

Projektanci wnętrz i architekci z chęcią sięgają po naturalne elementy wykończenia. Pod tym hasłem rozumiemy takie surowce jak drewno lub kamień. Stosowane są w projektowaniu mieszkań, domów i lokali biurowych. Wpływają one na pozytywny odbiór wystroju. Elegancja i szyk to atuty, których nie da się przecenić. Elementy kamienne wyglądają zachwycająco, przy określonych proporcjach. Udekorowanie jednej ze ścian bądź określonego komponentu wyposażenia wywiera piorunujące wrażenie. Ekspresywna faktura kamienia wzbudza uwagę i nadaje komfortowego charakteru całego pomieszczenia. Niestety kamień stosowany do dekoracji wnętrz nie należy do tanich materiałów. Można go zastąpić tańszym surowcem, który nie odstępuje swymi walorami oryginalnego kamienia dekoracyjnego. Pochylmy się nad fornirem kamiennym

Fornir kamienny i jego proweniencja

Prapoczątków forniru kamiennego upatrywać się można w ostatniej dekadzie minionego stulecia. Gernot Ehrlich produkował stoły i fontanny. Tworzył je na zlecenie z wykorzystaniem płyt MDF. Cały proces wyglądał następująco. Do powierzchni płyt przymocowywał za pomocą żywicy epoksydowej tabliczki z kamienia. Następnie odrywał kamienne elementy. Amerykanin zauważył, że w efekcie tego działania powstaje subtelne pokrycie w postaci drobinek, łupków. Wstępna obserwacja stanowiła przyczynek do dalszych prób. Dalsza optymalizacja procesu wytwarzania forniru kamiennego zakończyła się opatentowaniem tego odkrycia. Materiał odkryty przez Ehrlicha bardzo szybko został spopularyzowany. Użytkownicy z miłą chęcią sięgali po ten materiał wykończeniowy ze względu na niską cenę i podobieństwo do naturalnego kamienia.

Etapy produkcji forniru kamiennego

Proces produkcji zaczyna się już w kamieniołomach. To w nich skały są wydobywane. Wydobyte minerały podlegają dalszej obróbce, a mianowicie rozwarstwianiu i wyrównywaniu. Po realizacji tego etapu przychodzi pora na podgrzanie obrobionego surowca. Efektem jest warstwa grubością imitująca papier. Włókno szklane to materiał, z którego wykonana jest siatka nakładana na przestygnięty surowiec. Żywicą poliestrową umacnia się całość. Niesamowitym ułatwieniem przy transporcie opisywanego materiału jest możliwość zwinięcia go w rolkę.

Szerokie zastosowanie forniru

Zainteresowanie fornirem kamiennym jest ogromne. Biorąc pod uwagę jego właściwości, nie ma w tym nic dziwnego. Cechuje się wysoką odpornością na niepożądane czynniki zewnętrzne, np. wilgoć. Z tego właśnie powodu jest często nakładany w pomieszczeniach kuchennych i łazienkach. Wspomnieliśmy już o trendzie wobec jego wykorzystania. Dekoracja jednej ze ścian nadaje pomieszczeniu subtelnego, przytulnego, a zaraz komfortowego klimatu. Materiałem tym możemy też swobodnie okleić przód mebli. Warto jednak dodać przeciwskazania dotyczące forniru. Nie zaleca się nakładać go w sąsiedztwie kuchenek. Fornir kamienny źle znosi gorąco. W ramach konserwacji należy go poddawać od czasu do czasu impregnowaniu określonymi środkami. Na rynku znajdziemy rozmaite kolory i desenie tego materiału. To dobra wiadomość dla potencjalnych użytkowników, ponieważ istnieje wysoka szansa, że zaimplementowany fornir dopasuje się do pozostałych elementów.

Mocne i słabe punkty forniru kamiennego

Zaczynając od mocnych stron forniru, warto zwrócić uwagę na jego trwałość i gibkość. Nie musimy się lękać o materiał w trakcie swobodnego wyginania go. Sposób wykorzystania tej dekoracji zależy tylko wyłącznie od nas. Bez problemu możemy nim okleić całe ściany lub niewielkie powierzchnie. Cechą tego produktu, którą niechybnie trzeba poczytywać za plus, jest wygląd imitujący kamień naturalny. Różnica polega na jego lekkości i łatwości, z jaką się go nakłada na daną powierzchnię. To pozwala zredukować koszty, które w przypadku kamienia są wyższe z racji konieczności wynajęcia ekipy wykończeniowej. Omawiany materiał jest również wysoce odporny na działanie promieni ultrafioletowych i odbarwienia. Fornir ma też pewną wadę. Jest nią podatność na działanie niskich i wysokich temperatur.

Jeśłi szukacie Państwdzonego sprawdzonego dostawcy z fornirem kamiennym zachęcamy do odwiedzenia sklepu online https://www.graniteks.pl/c/fornir-kamienny/

Similar Posts