Porady

Ogród zimowy – relaks w ogrodzie przez cały rok

Ogród zimowy – relaks w ogrodzie przez cały rok

Relaks we własnym ogrodzie to niewątpliwy luksus. Na wielu z nas przebywanie w otoczeniu roślin działa kojąco. Rośliny nie tylko dają nam tlen, ale niektóre pochłaniają także szkodliwe chemikalia. Latem wielu z nas spędza większość czas na zewnątrz. Posiadacze domów z ogrodem spędzają czas na leżakach czy hamakach, na grillu z przyjaciółmi oraz piciu porannej kawy na tarasie. Zimą niestety nie jest już tak przyjemnie. Jednak wykorzystując odpowiednie rozwiązania, możemy dać sobie namiastkę relaksu w ogrodzie przez cały rok i bez względu na pogodę na zewnątrz. Możemy stworzyć ogród zimowy. Jak możemy go wykonać oraz jakie rośliny będą najlepsze? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Dla kogo ogród zimowy?

Ogród zimowy jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają dom z ogrodem, ale mogą go mieć także posiadacze mieszkań w blokach. Oczywiście muszą mieć projekt realizacji i niezbędną zgodę spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Przydomowy ogród można zorganizować, nawet gdy mieszka się w budynku zabytkowym, jednak wówczas należy uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Osoby posiadające dom i dużą powierzchnię na tego typu inwestycję, mogą stworzyć miejsce, gdzie można będzie relaksować się wśród roślin na hamaku i spędzać czas ze znajomymi przez cały rok. Takie miejsce najlepiej zlokalizować w miejscu z dobrym nasłonecznieniem, a więc od strony wschodniej lub południowej.

Budowa ogrodu zimowego

Do wykonania ogrodu zimowego można wykorzystać zabudowę ramową z aluminium bądź drewna lub postawić na rozwiązanie bez ram. Do budowy ścian wykorzystuje się szkło, pleksi lub PCV. Dla lepszej izolacji stosuje się dwie warstwy szyb. Oczywiście nie można zapomnieć o ogrzewaniu ogrodu zimowego. Możemy do tego celu wykorzystać ogrzewanie podłogowe, kanałowe lub grzejniki panelowe. Doraźnie można zastosować promienniki ciepła. Do budowy zadaszenia można wykorzystać pergole tarasowe (https://tarasola.pl/pergole-tarasowe/). Wybierając rośliny do ogrodu zimowego, musimy zwrócić uwagę na gatunki, które najlepiej czują się w danych warunkach. Gdy ogród powstał po nasłonecznionej stronie, możemy zastosować takie rośliny jak figowce, kordyliny czy fikusy lirolistne. W przypadku ogrodów zimowych powstałych w miejscach o mniejszym nasłonecznieniu sprawdzą się np. paprocie oraz bluszcze.

Jaki jest koszt wykonania ogrodu zimowego?

Decydując się na ogród zimowy, musimy się liczyć z kosztami od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od metrażu, wybranej techniki grzewczej i rzeczy, jakie zostaną w nim umieszczone. Na ogród zimowy można wydać nawet setki tysięcy złotych. Niektórzy decydują się nie tylko na rośliny i meble, ale także instalacje wodne i ciekawe oświetlenie. Przy budowie ogrodu zimowego na cenę będzie mieć też wpływ ilość powierzchni ruchomych, które umożliwiają nam dopływ świeżego powietrza i możliwość wyjścia do ogrodu na zewnątrz oraz jakość zastosowanych materiałów budowlanych. Tańsza będzie zabudowa ramowa niż bezramowa. Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem ogrodu zimowego w swoim domu lub mieszkaniu, zajrzyj na stronę https://tarasola.pl/. Otrzymasz wycenę i wszystkie niezbędne informacje.

Similar Posts