Porady

Jaki osprzęt elektroinstalacyjny do inteligentnego domu?

Jaki osprzęt elektroinstalacyjny do inteligentnego domu?

Inteligentny dom (smart home) to nazwa stosowana dla systemów wchodzących w skład automatyki domowej, które umożliwiają sterowanie urządzeniami i sprawną komunikację między domownikiem a budynkiem. Podczas gdy BMS (system zarządzania budynkiem) integruje instalacje działające w całym obiekcie, automatyka domowa skupia się na zwiększeniu komfortu osobistego. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom systemów automatyki domowej i sprawdźmy, w jaki osprzęt warto zainwestować.

Automatyka domowa – przewodowa czy bezprzewodowa?

Osprzęt elektroinstalacyjny do inteligentnego domu należy dostosować do wybranego systemu. Wyróżniamy systemy przewodowe i bezprzewodowe. W tych pierwszych sterowanie domem odbywa się przy użyciu paneli dotykowych, gniazd RJ45, przełączników switch i stacji NAS. Na rozwiązanie przewodowe decydują się najczęściej osoby planujące generalny remont lub dopiero budujące dom (wymaga kucia w ścianach), lecz jest to również opcja wyróżniająca się większą stabilnością działania. Z kolei komunikacja w systemie bezprzewodowym odbywa się przy zastosowaniu fal radiowych (Wi-Fi lub Bluetooth), dlatego kucie w ścianach nie jest konieczne. 

Jednym z popularnych systemów jest KNX, który wyróżnia się stabilną, ugruntowaną pozycją na rynku automatyki budynkowej. System KNX umożliwia dowolne rozwijanie funkcjonalności automatyki i pozwala łączyć instalacje elektryczne, HVAC, teletechniczne, alarmowe, zabezpieczenia budynku, nagłośnienia czy monitoringu. Przesyłanie sygnałów w systemie KNX może odbywać się za pośrednictwem instalacji elektrycznej w budynku, skrętki dwuprzewodowej, połączenia radiowego, sieci Ethernet lub podczerwieni.

System sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją

Wybór osprzętu zależy od tego, jakie elementy automatyki domowej chcemy zamontować. W przypadku systemu sterowania oświetleniem należy zadbać o dedykowane wyłączniki i łączniki elektryczne, czujniki ruchu czy czujniki zmierzchu. 

Popularnym rozwiązaniem w domach typu smart jest również sterowanie roletami i oknami. Przykładowo, elektryczne siłowniki okienne umożliwiają automatyczne otwieranie i zamykanie okien o określonej godzinie lub po wyjściu z domu. Okna można również wyposażyć w kontaktrony (magnetyczne czujniki otwarcia), które uruchamiają alarm w przypadku wykrycia próby wtargnięcia. 

Warto zdecydować się na kompleksowy system, który umożliwia swobodną rozbudowę w przyszłości. Przykładem takiego rozwiązania jest system magistralny KNX, który łączy główne funkcje zarządzania domem smart: oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację. Dzięki temu, że wymaga mniejszej ilości okablowania, skraca czas i koszty instalacji. 

Najpopularniejsze funkcje automatyki domowej

Do najczęściej stosowanych funkcji, które wykorzystywane są w inteligentnych budynkach, możemy zaliczyć:

  • Automatyczne sterowanie żaluzjami – otwieranie i zamykanie żaluzji po naciśnięciu przycisku (z dowolnego miejsca) zapewnia prywatność i pozwala oszczędzać energię.

  • Wykrywanie niekorzystnych warunków – kontrola i reagowanie na takie parametry jak prędkość wiatru, wysokość temperatury czy natężenie światła na zewnątrz zwiększa komfort, chroni wzrok i zapewnia bezpieczeństwo.

  • Gromadzenie światła dziennego – dzięki zamontowanym czujnikom istnieje możliwość wykorzystania światła dziennego do zrównoważenia ilości oświetlenia wnętrza, a tym samym zmniejszenia zużycia energii.

  • Oświetlenie dopasowane do człowieka – pozwala zarządzać oświetleniem w taki sposób, by naśladowało światło dzienne, a tym samym korzystnie wpływało na efektywność, komfort i zdrowie człowieka.

  • Automatyczna regulacja temperatury – system utrzymuje ustawioną temperaturę, oszczędza energię i zwiększa komfort użytkowania domu o każdej porze roku.

  • Pomiar i utrzymanie jakości powietrza – wysoka jakość powietrza korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie, a przy tym pozwala uniknąć objawów syndromu chorego budynku.

Poszczególne elementy można zamontować równocześnie lub stopniowo rozbudowywać system o nowe funkcjonalności.

Similar Posts