Porady

Jakie są najważniejsze cechy dobrej maszyny rolniczej? Poradnik dla kupujących

Maszyny rolnicze, takie jak kombajny zbożowe, agregaty uprawowe, ciągniki, siewniki czy chwastowniki, są dziś niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa. Współczesne technologie umożliwiają wydajniejszą pracę na dużych obszarach rolnych i optymalizację kosztów produkcji. Pozwalają na skrócenie czasu pracy i poprawę jej jakości. Ważne by wybrać odpowiednie urządzenia, dzięki którym wzrośnie efektywność pracy i wydajność upraw, a co za tym idzie, zysk przedsiębiorstwa rolnego.

Od czego zacząć wybierając maszynę rolniczą? 

Najważniejszymi cechami dobrej maszyny rolniczej jest trwałość, wydajność i niezawodność przy wieloletnim użytkowaniu. Wpływ na te kwestie ma jakość materiałów, z których jest wykonana maszyna oraz jej części zamienne. Maszyny o solidnej konstrukcji i oryginalnych częściach mają odpowiednio wysoką cenę, ale jest to inwestycja, która na pewno się zwróci. Alternatywą dla nowych sprzętów jest zakup używanej maszyny, której cena będzie niższa, należy oczywiście sprawdzić jaki jest jej stan techniczny i upewnić się, że urządzenie jest w pełni sprawne. Część maszyn posiada system kontroli jakości, umożliwiający wykrywanie ewentualnych problemów we wczesnej fazie i podjęcie natychmiastowych działań. Najlepsze pojazdy rolnicze mają wbudowany system GPS, który pozwala na automatyczne prowadzenie maszyny oraz mapowanie pola, dzięki czemu można monitorować i planować uprawy.

Jak zweryfikować producenta maszyn przed zakupem sprzętu? 

Zakup maszyny to decyzja na lata, warto poświęcić czas i wybrać sprzęt od odpowiedniego producenta maszyn rolniczych, mającego wiedzę i doświadczenie w zakresie aktualnie stosowanych rozwiązań technologicznych. Dobry producent bierze udział w targach rolniczych, podczas których można obejrzeć najlepsze i najnowsze produkty z jego oferty, poznać proponowane przez niego rozwiązania, a także skonsultować się w kwestiach związanych z maszynami rolniczymi. Producent powinien podawać w ofertach wszystkie parametry techniczne sprzętu i nie ukrywać żadnych dodatkowych kosztów. Warto także sprawdzić od jak dawna producent działa na rynku oraz przeczytać opinie umieszczane w Internecie na temat danej firmy, by upewnić się, że jest to sprzedawca godny zaufania i oferujący sprzęt najlepszej jakości. 

Zanim kupimy maszynę…

Najważniejszą kwestią, którą należy zweryfikować w pierwszej kolejności przed zakupem, jest to, czy maszyna posiada niezbędne certyfikaty i atesty oraz czy spełnia wszystkie wymogi prawne dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Warto upewnić się jaką gwarancją jest objęty zakup i na jakich zasadach klient może korzystać z serwisu producenta. Koniecznie należy dowiedzieć się, czy producent od którego zamierzamy kupić maszynę ma stosowną polisę ubezpieczeniową, oraz czy posiada dokumentację urządzenia i jego dowód rejestracyjny. Oferta producenta powinna być przejrzysta. Przed zakupem należy obejrzeć maszynę, a jeśli jest to pojazd rolniczy, warto upewnić się, że jest w pełni sprawny wykonując ze sprzedawcą jazdę próbną. Na taką demonstrację maszyny najlepiej przyjechać razem z osobą o pewnej wiedzy w zakresie sprzętu rolniczego. 

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego jaką wybierzemy maszynę równie ważne jest to, by była ona używana zgodnie z instrukcją, utrzymywana w czystości i regularnie serwisowana. Dobry producent maszyn rolniczych powinien oferować swoim klientom serwis gwarancyjny i asortyment części zamiennych. Duże znaczenie ma także jakość używanych do niej akcesoriów takich jak oleje i smary, zapobiegające nadmiernemu zużywaniu się części zamiennych. Należy dopilnować by osoby obsługujące urządzenia rolnicze miały wiedzę i doświadczenie umożliwiające poprawne korzystanie z maszyn. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się czy ustawienia maszyny są odpowiednie, a podczas pracy sprawdzać kontrolki urządzenia. Maszyny powinny być regularnie czyszczone i konserwowane. Dzięki prawidłowemu obsługiwaniu zapobiegniemy uszkodzeniu sprzętu lub przeciążeniu maszyny, co mogłoby prowadzić do awarii i konieczności oddania jej do naprawy. 

Similar Posts