Podjąłeś decyzję o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, podpisałeś umowę deweloperską i oczekujesz na zakończenie inwestycji? Wykorzystaj mądrze czas przed przeprowadzką! Przygotuj się do ostatnich formalności, jakie czekają cię przed finalizacją transakcji z deweloperem. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym jest odbiór techniczny i czy w jego trakcie możesz spodziewać się przekazania kluczy do mieszkania. Zapraszamy do lektury!
Czym są odbiory mieszkań?
Odbiór mieszkania to moment, w którym masz okazję skontrolować stan techniczny lokalu, czyli m.in.:
- ocenić jakość materiałów i wykonania tynków gipsowych;
- zmierzyć płaszczyzny, kąty, piony i poziomy ścian i podłóg;
- sprawdzić wszelkie instalacje (elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, grzewczą, wentylację);
- dokładnie obejrzeć drzwi, okna, parapety, balustrady balkonowe.
Podczas przeprowadzanej kontroli sporządzany jest protokół, w którym możesz wykazać wszelkie wady, niedociągnięcia czy elementy wykonane w sposób niezgodny z prospektem informacyjnym (dołączonym do umowy deweloperskiej). Inwestor, o ile nie wykaże, że twoje roszczenia są bezpodstawne, będzie zobowiązany do przeprowadzenia napraw lub wymiany uszkodzonych elementów wyposażenia.
Odbiór mieszkania to kwestia regulowana przez polskie prawo. Zgodnie z ustawą deweloperską z 2011 roku, inwestor ma obowiązek udostępnić lokal do odbioru technicznego przed przekazaniem własności nabywcy (czyli przed podpisaniem końcowej umowy).
Odbiór mieszkania a odbiór kluczy
Określenie „odbiór mieszkania” bywa dezorientujące, ponieważ przywodzi na myśl po prostu… przekazanie lokalu nabywcy. Z tego względu często utożsamiane jest z przekazaniem kluczy do mieszkania. Nic bardziej mylnego!
Mianem przekazania kluczy najczęściej określa się moment, kiedy mieszkanie staje się w pełni twoją własnością – po przeprowadzeniu odbioru technicznego i zaakceptowaniu stanu lokalu, podpisaniu umowy końcowej i przeniesieniu własności.
Odbiór kluczy od dewelopera – umowa deweloperska
Polskie prawo nie wyklucza możliwości, by odbiory mieszkań miały miejsce w tym samym dniu, w którym następuje przekazanie kluczy. Jeżeli lokal w pełni spełnia twoje oczekiwania, nie zauważysz żadnych wad podczas odbioru technicznego, nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu przenieść na ciebie własność nieruchomości. Pamiętaj jednak, że od momentu odbioru kluczy spoczywa na tobie obowiązek opłat za media, a także ryzyko uszkodzenia mieszkania.
Zapisy dotyczące terminu przekazania kluczy powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej, zatem warto przestudiować dokumenty w poszukiwaniu konkretnych informacji. Miej na uwadze jednak, że w umowie określenie „odbiór kluczy” może występować w postaci synonimów, takich jak „wydanie lokalu”, „przekazanie mieszkania”, „przeniesienie własności” czy „przeniesienie posiadania”.
Odbiór kluczy nie jest pojęciem tożsamym z odbiorem mieszkania. Warto o tym pamiętać, zarówno na etapie podpisywania umowy deweloperskiej, jak i przygotowując się na zakończenie inwestycji.
Więcej w temacie odbioru domu dowiesz się na stronie:
https://odbiorymieszkan.info/co-jest-potrzebne-do-odbioru-domu