Porady

Dlaczego warto zainteresować się funduszami ETF?

Dlaczego warto zainteresować się funduszami ETF?

Czym są fundusze ETF?

Fundusze ETF cieszą się coraz większym zainteresowaniem krajowych inwestorów, ponieważ pozwalają na skuteczne realizowanie zysków i strategii inwestycyjnych. Co powinieneś o nich wiedzieć i na jakiej platformie warto rozpocząć działania z funduszami ETF?

Fundusze indeksowe ETF (z ang. Exchange-Traded Fund) to nic innego jak zbiory papierów wartościowych, których zachowanie regulowane jest przez indeks bazowy. Tym, co wyróżnia ETF i zachęca do inwestowania jest duże spektrum aktywów – niektóre obejmują swoim zasięgiem więcej niż jedno państwo. Jeżeli chcesz rozpocząć trading na godnej zaufania platformie, wypróbuj tutaj polecane rozwiązanie od Saxo.

Aktywa bazowe uwzględniane w ramach funduszy ETF to między innymi:

  1. Obligacje rządowe, korporacyjne i lokalne
  2. Fundusze branżowe dla dużych i małych gałęzi przemysłu lub sektora usługowego. W ich skład wchodzą branże: motoryzacyjna, bankowa, IT, a nawet kasyna
  3. Towary, na przykład złoto, ropa naftowa lub pszenica
  4. Waluty inwestycyjne
  5. Odwrotne fundusze ETF, które generują zysk przez krótką sprzedaż akcji spadających

Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo. To przyciąga wielu inwestorów, którzy szukają nowego i świeżego podejścia oraz kolejnych miejsc do lokowania aktywów. 

Jak wykorzystać fundusze ETF w Polsce?

Liczba funduszy ETF dla polskiego inwestora wydaje się mocno ograniczona. Jednak popularnym sposobem jest zakładanie rachunku inwestycyjnego, który ma dostęp do giełdy amerykańskiej. Takie rozwiązanie pozwala na zawieranie transakcji na znacznie szerszą skalę. 

Rozszerzenie swojej aktywności poza rynki rodzime znacznie zwiększa możliwości. Będziesz mógł zdywersyfikować swój portfel i zyskasz kolejne sposoby na realizację zysków.

Warto interesować się funduszami ETF

Fundusze ETF to ciekawa i dająca wiele możliwości forma inwestowania. Jedną z jej największych korzyści jest to, że bazuje na stale rozwijających się gospodarkach światowych. Na przestrzeni wielu lat indeksy giełdowe poszczególnych państw poszybowały w górę, a wraz z nimi aktywa prywatnych traderów. Można więc powiedzieć, że inwestycje w ETF powalają osiągnąć spore zyski na przestrzeni wielu lat.

Oprócz tego, kupno funduszy ETF okazuje się w praktyce dużo tańsze niż zakup poszczególnych akcji oddzielnie. Na cenę znaczący wpływ ma fakt, że inwestor dokonuje jednej, a nie kliku transakcji. Fundusze inwestycyjne ETF to znakomita forma zarobkowania dla osób cierpliwych, które planują strategie w długofalowej perspektywie. Stabilność tego rodzaju działań jest dodatkowym czynnikiem, który skłania wiele osób do spróbowania swoich sił i otwarcia pierwszego rachunku inwestycyjnego. 

Similar Posts