Porady

Klasyfikacja sklejek

Klasyfikacja sklejek

Sklejka to materiał, który składa się z 3 lub więcej cienkich warstw twardego drewna sklejonych ze sobą, gdzie każda warstwa jest ułożona prostopadle do siebie. Płyta sklejka jest trwałym, niedrogim i przyjaznym dla środowiska produktem z drewna liściastego. Sklejka liściasta jest jednym z głównych materiałów w naszym codziennym życiu. Wiele rzeczy, które można znaleźć w domu lub biurze, jest z niego wykonanych: biurka, krzesła, panele ścienne, podłogi, drzwi. Grubość sklejki produkowanej przez fabryki waha się od 3 do 30 mm. Dopuszcza się również produkcję sklejki o innych grubościach zgodnie z warunkami określonej umowy lub kontraktu.

Gatunki sklejki

W zależności od wyglądu warstw zewnętrznych sklejka dzieli się na pięć klas: E (elite), I, II, III, IV. Gatunek sklejki jest wskazywany przez kombinację klas warstwy wierzchniej i spodniej: np. E / I, I / I, I / II, II / II, II / III, II / IV, III / III, III / IV, IV / IV itd.

  • Klasa E – brak widocznych wad przetwórczych. Dopuszcza się jedynie nieznaczne odchylenia w strukturze drewna o charakterze przypadkowym, z wyjątkiem ciemnych oczu. Niedopuszczalne: częściowo zrośnięte, nie zrośnięte, wypadające sęki, dziury od nich, tunel, zdrowe zrośnięte sęki, lekkie brązowe smugi itp. Pokryte lakierem lub niczym nie pokryte. Należy tylko zauważyć, że przemysł krajowy praktycznie nie produkuje wysokiej jakości sklejki podobnej do klasy E.

  • Klasa I – praktycznie bez wad, dopuszcza się częściowo zrośnięte, nie zrośnięte, wypadające sęki, otwory od nich, tunel o średnicy nie większej niż 6 mm w ilości 3 sztuk na 1 m2. Dopuszcza się również nie więcej niż 5 przerośniętych sęków na 1 m2 o średnicy do 15 mm oraz nieznaczne brązowe smugi.

  • Klasa II – dopuszcza się sęki, otwory z nich, tunel o średnicy nie większej niż 6 mm w ilości 6 sztuk na 1 m2, dopuszcza się również nie więcej niż 10 przerośniętych sęków na 1 m2 o średnicy do 25 mm, dopuszcza się naprawę powierzchni blachy. Sęki i otwarte ubytki są uszczelniane wstawkami z forniru. Mogą być pokryte różnymi farbami.

  • Klasa III – dopuszcza się sęki, otwory z nich, tunel o średnicy nie większej niż 6 mm w ilości 10 sztuk na 1 m2 powierzchni arkusza dopuszcza się również przerośnięte sęki bez ograniczania ilości. Przeznaczone do produkcji konstrukcji niewidocznych z zewnątrz, różnych pojemników specjalnych i opakowań.

  • Klasa IV – dopuszczalne są wszystkie wady produkcyjne. Sęki, otwory z nich, tunele są dozwolone w nieograniczonych ilościach o średnicy nie większej niż 40 mm. Używane do produkcji trwałych pojemników i opakowań.

Similar Posts