Dom i Ogród

Czyste Powietrze – co zamiast kotłów stałopalnych?

Kocioł kondensacyjny gazowy

Program Czyste Powietrze wprowadzony w 2019 roku ma na celu wymianę starych, nieefektywnych i zanieczyszczających powietrze źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne. Dotyczy więc już istniejących budynków, które przechodzą modernizację z wymianą kotła (lub nawet pieca stałopalnego) na nowe urządzenie. Ciebie również czeka taka wymiana? Przekonaj się, jakie alternatywy do tradycyjnych kotłów stałopalnych są dofinansowywane w ramach programu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie korzyści płyną z zainstalowania pompy ciepła,
  • dlaczego warto zamontować kocioł gazowy w budynku termomodernizowanym,
  • jakie są zalety pompy ciepła i kotła kondensacyjnego w układzie hybrydowym.

 

Jeżeli budynek nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej, w ramach dofinansowania z programu Czyste Powietrze możesz zastosować kocioł stałopalny lub pompę ciepła. Na pozornie najprostsze rozwiązanie – czyli kocioł stałopalny – otrzymasz kwotę dofinansowania do 6000 zł (dla kotła węglowego o co najmniej V klasie wydajności energetycznej). Taki kocioł kosztuje w granicach 20 000-25 000 złotych i spełnia warunki wydajności jedynie przy zastosowaniu droższego paliwa. Razem generuje to wysokie koszty zakupu i ogrzewania. Jak widać, pozornie najprostsze rozwiązanie nie jest już takie korzystne.

Pompa ciepła – ekologiczne ciepło z natury

Dużo większe możliwości zyskujesz, stosując pompę ciepła. Kwota dofinansowania z programu dochodzi do 60% wartości urządzenia:

  • 18 000 zł dla pompy typu powietrze-woda,
  • 27 000 zł dla pompy gruntowej.

 

Pompę ciepła możesz zastosować do ogrzewania domu nawet bez modernizacji instalacji c.o. Nowoczesne maszyny pracujące na czynniku R290, np. aroTHERM plus marki Vaillant, osiągają temperatury zasilania nawet do 65°C, dzięki czemu idealnie nadają się do domów z ogrzewaniem grzejnikowym.

Pompy ciepła powietrze-woda nie wymagają dużych prac instalacyjnych. Wystarczy umieścić jednostkę zewnętrzną w okolicy domu, a centralę hydrauliczną stojącą lub wiszącą wewnątrz budynku (dodatkowo zasobnik c.w.u. wolnostojący o większej pojemności). Nie potrzeba komina ani magazynu paliwa.

Jeżeli dysponujesz niezadrzewionym terenem na działce, możesz zastosować gruntową pompę ciepła, np. flexoTHERM marki Vaillant. Wymaga ona jednak wykonania dolnego źródła – do wyboru masz dwa rozwiązania:

  • źródło poziome, czyli elastyczna rura zakopana w ziemi na głębokości poniżej strefy zamarzania,
  • źródło pionowe, czyli odwierty o głębokości ok. 80-100 m.

 

Pompa gruntowa stanowi stabilne źródło ciepła nawet przy temperaturze zewnętrznej -20°C. Koszty zakupu i zainstalowania gruntowej pompy ciepła są co prawda nieco wyższe niż powietrznej, ale rekompensuje to wyższa kwota dofinansowania – do 18 000 zł.

Kotły gazowe – idealne do budynku po termomodernizacji

Jeżeli budynek ma możliwość podłączenia do sieci gazowej, to nie przysługuje Ci dofinansowanie do kotła stałopalnego. Możesz za to wybrać gazowy kocioł kondensacyjny, do którego z programu Czyste Powietrze otrzymasz do 9000 zł dofinansowania. Przykładem takiego kotła jest VKK ecoVIT marki Vaillant.

Zaletą tego rozwiązania jest wykorzystanie instalacji i komina po kotle stałopalnym. W starej  instalacji grzejnikowej sprawdzają się stojące kotły gazowe z dużym wymiennikiem ciepła (ok. 100 l), które montuje się w miejscu kotła stałopalnego. Komin murowany po kotle stałopalnym wykorzystuje się jako czerpnię powietrza. Po włożeniu do niej przewodu spalinowego z polipropylenu uzyskasz doskonale działający układ spalinowo-powietrzny „rura w rurze”.

Układ hybrydowy – połącz nowoczesne urządzenia grzewcze w zgrany duet

Gazowy kocioł kondensacyjny może współpracować z powietrzną pompą ciepła w układzie hybrydowym. Sterownik, np. sensoCOMFORT marki Vaillant, wybiera do pracy to urządzenie, które w danych warunkach gwarantuje mniejsze koszty zużycia (prądu w przypadku pompy ciepła i gazu w przypadku kotła). Bierze on pod uwagę koszt gazu, prądu i współczynnik efektywności energetycznej COP. COP jest to stosunek energii cieplnej uzyskanej przez pompę ciepła do energii elektrycznej zużytej przez urządzenie. Jeżeli jest on większy niż 3, pracuje pompa ciepła, jeżeli mniejszy – kocioł, gdyż wtedy bardziej opłacalne jest zużycie gazu.

Pamiętaj jednak, że program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie do jednego źródła ciepła. W przypadku hybrydy urządzeń bardziej opłaca Ci się więc wybrać we wniosku pompę ciepła ze względu na większą kwotę dopłaty. Doskonałym uzupełnieniem układów z pompą ciepła jest instalacja fotowoltaiczna, na którą możesz uzyskać do 50% wartości (maksymalnie 5000 zł) z programu Mój Prąd powiązanego z Czystym Powietrzem.

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej i powietrznej pompy ciepła pozwoli Ci się cieszyć tzw. domem bez rachunków. Taki dom jest ogrzewany pompą ciepła zasilaną energią elektryczną, którą panele fotowoltaiczne uzyskują ze słońca. Widzisz już, jak korzystnie wypadają alternatywy dla kotłów stałopalnych, wejdź więc na stronę www.vaillant.pl i dowiedz się więcej o ekologicznych rozwiązaniach do domu.

Similar Posts