Dom i Ogród

Lampy do domu – jakie warto kupić?

Lampy do domu – jakie warto kupić?

Oświetlenie do domu to temat, o którym można pisać prawdziwe epopeje. Projektanci wnętrz mają wiele rozmaitych propozycji, a jest ich tak wiele, że czasem można mieć trudności, żeby się w nich połapać. Spróbujmy jednak na podstawie ich propozycji wysnuć jakieś wnioski i zobaczmy, jakie lampy do domu warto kupić.

Lampy wiszące

Oświetlenie sufitowe w postaci lamp wiszących to jeden z najbardziej popularnych typów lamp. Zwykle jest to lampa, która pojawia się w prawie każdym pomieszczeniu jako oświetlenie główne. W mieszkaniach i domach projektowanych jakiś czas temu często była to jedyna lampa w pokoju. Nowoczesne podejście do wnętrz zmieniło jednak podejście do oświetlenia wnętrz i teraz lampy wiszące nadal pojawiają się w salonie, sypialni czy kuchni, ale nie jest to już jedyne źródło światła w danym pomieszczeniu.

Wybór lampy wiszącej jest zależny od tego, w jakim pomieszczeniu ma się ona pojawić i jaką ma pełnić rolę. Jeśli ma to być lampa nad stołem czy wyspą kuchenną, to dobrze jest wybrać taką, która mocno świeci w dół, żeby dobrze oświetlała cały blat stołu czy przestrzeń roboczą na wyspie kuchennej. Jeśli ma to być lampa w sypialni, to nie musi dawać mocnego światła, bo taka moc zwykle w sypialni nie jest potrzebna. Z kolei w przedpokoju czy kuchni lampa wisząca może pełnić rolę głównego światła, ale jej wielkość i moc świetlna zależy przede wszystkim od tego, jakie są inne lampy i jaka jest ich rola.

Kinkiety

Kinkiety to lampy, które kojarzą się wielu osobom z sypialnią. Owszem, kinkiety często wiesza się nad łóżkiem, gdzie pełnią one rolę lampek nocnych. Doskonale nadają się również jako lampy do łazienki, gdzie pomagają oświetlić twarz osoby stojącej przed lustrem. Z pomocą kinkietów można również stworzyć przyjemne i relaksujące oświetlenie salonu, a także, co nie zawsze bywa doceniane, oświetlenie przedpokoju lub korytarza.

Lampy stojące

Niektórym osobom lampy stojące kojarzą się jedynie z lampą z abażurem, którą stawia się obok miejsca przeznaczonego do czytania. Owszem, w tej roli lampy stojące sprawdzają się naprawdę doskonale, ale to nie jedyna ich rola. Są one wręcz idealne do tego, by stanowić uzupełniające oświetlenie salonu czy sypialni. Dzięki temu, że emitują one światło rozproszone, to nadają wnętrzu przytulności i sprawiają, że wypoczynek jest dużo efektywniejszy i przyjemniejszy.

Plafony

Na koniec chcemy powiedzieć kilka słów o plafonach. To bardzo ciekawa forma lamp, choć bywa niedoceniana. Często są one wieszane w przedpokoju i łazience, zamiast górnej lampy wiszącej. Sprawdzają się szczególnie w nowoczesnych aranżacjach, gdzie minimalizm bierze górę i nawet lampa wisząca wydaje się być zbyt ozdobna.

Szukasz lamp do salonu? Znajdziesz je na Elampki.pl.

Similar Posts