Porady

Do czego przydatne są narzędzia do obróbki skrawaniem?

Do czego przydatne są narzędzia do obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest dość popularnym terminem i z pewnością wiele osób, nie tylko związanych z branżą, słyszało już to określenie. Na czym jednak polega? Jak sama nazwa wskazuje, cały proces opiera się na obrabianiu materiału i usuwaniu z niego fragmentów w taki sposób, by zmienić jego rozmiar i kształt. Materiałami, które najczęściej podlegają tego rodzaju obróbce są wszelkiego rodzaju metale, aczkolwiek nie tylko, bo można poddać jej również drewno czy ceramikę. Obróbka może mieć cel artystyczny, ale też użytkowy.

Rodzaje narzędzi do obróbki skrawaniem

Duże zakłady przemysłowe posiadają na swoim wyposażeniu specjalistyczne maszyny i urządzenia, które dokonują obróbki na masową skalę. Do korzystania z nich zatrudnia się specjalnie przeszkolonych operatorów. Jednakże precyzyjna obróbka metali możliwa jest też przy użyciu ręcznych narzędzi i osiągalna jest nawet w przydomowym warsztacie. Rzemieślnicy doceniają precyzyjne ręczne narzędzia, pozwalające na skupienie się na każdym detalu. Najpopularniejsze z nich to wiertła do metalu, które należy dobrać odpowiednio do materiału, który będą rozwiercać. Rozwiertaki służą do dalszej obróbki stworzonego przez wiertła otworu. Noże tokarskie wykorzystywane są przy toczeniu obrabianego materiału, a frezy do frezarki umożliwiają precyzyjne nacinanie obrabianego przedmiotu. Oprócz powyższych,narzędziami przydatnymi w obróbce metali są również szlifierki. Wyposażone w odpowiednie tarcze szlifierskie, czy ściernice doskonale sprawdzają się w obróbce wykończeniowej. 

Na czym polega obróbka mechaniczna metali?

Obróbka mechaniczna metali dzieli się na dwa rodzaje, jedna z nich nazywana jest wiórową, a druga ścierną. Istnieją trzy podstawowe metody obróbki wiórowej. Pierwszą z nich jest frezowanie, które polega na kształtowaniu płaszczyzn danego przedmiotu przy pomocy frezarki. W tym przypadku materiał poddawany obróbce jest umieszczony stacjonarnie i poddany pracy ruchomych narzędzi. W ten sposób możliwe jest na przykład zaokrąglanie jego krawędzi, profilowanie czy też frezowanie w nim wcięć. Kolejną z metod wiórowej obróbki skrawaniem jest wiercenie, które polega na wycięciu owalnego otworu w elemencie obrabianym. Do twardych materiałów takich jak metal należy w tym wypadku stosować specjalistyczne wiertła przeznaczone konkretnie pod to zastosowanie, które pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów końcowych.Trzecią metodą jest toczenie przy użyciu noży tokarskich, które umieszczone nieruchomo otaczają lub wytaczają obrabiany, obracający się przedmiot, usuwając z niego warstwy materiału, aż do uzyskania pożądanego kształtu. Jeżeli chodzi o obróbkę ścierną, to polega ona głównie na wykończeniu powierzchni metalu. Najczęściej uzyskuje się ją poprzez szlifowanie przy pomocy szlifierek i przeznaczonych do nich akcesoriów. 

Jeżeli szukasz akcesoriów i narzędzi przeznaczonych do obróbki metali i zależy ci na doskonałej jakości pracy, zajrzyj na stronę sklepu TECH Poznań

Similar Posts