Porady

Jak długo trwa montaż klimatyzacji w firmie?

Jak długo trwa montaż klimatyzacji w firmie?

Praca w pomieszczeniach, w których latem panują wysokie temperatury, nie należy do przyjemności. W okresie letnim niestety to standard. Temperatura w pomieszczeniach biurowych jest bardzo wysoka. Rozwiązaniem jest oczywiście montaż klimatyzacji. Wiele osób chętnie zamontowałoby klimatyzację w firmie, nie mają jednak pewności jak długo to wszystko potrwa. W wielu firmach nie można bowiem sobie pozwolić na długie przestoje czy też na to, by przez wiele dni po terenie firmy lub biur kręciła się ekipa montująca klimatyzację. Ile trwa montaż klimatyzacji w firmie? Wiele zależy od tego, jak duże pomieszczenia klimatyzacja ma schłodzić, z reguły jednak montaż klimatyzacji w firmie nie zajmuje więcej niż jeden dzień roboczy. Montaż klimatyzacji w biurze może trwać dużo krócej. Przy małych biurach taka praca nie trwa dłużej niż 3-4 godziny.

Klimatyzacja, ale jaka?

Klimatyzacja w firmie powinna sprawnie działać przez wiele lat. Nie powinno też być problemu z dostępem do części zamiennych do klimatyzatora, ani też z jego serwisowaniem. Decydując się na montaż klimatyzacji z firmie, zawsze warto stawiać na klimatyzatory znanych firm, czyli na sprzęt doskonałej jakości. Oczywiście taki będzie odrobinę droższy, jednak taki wydatek zwróci się bardzo szybko. Klimatyzacja bowiem będzie spełniać swoje zadanie przez długi czas. W takiej sytuacji istnieje dużo mniejsze ryzyko konieczności odpłatnych napraw klimatyzacji.

Bardzo ważne jest powierzenie montażu klimatyzacji wyspecjalizowanej firmie. Fachowcy nie tylko prawidłowo wykonają montaż, ale też pomogą dobrać odpowiedni klimatyzator. Bardzo ważna jest między innymi jego moc. Musi być na tyle duża, by klimatyzacja mogła schłodzić pomieszczenie o danym metrażu. Co ważne, nie zawsze powierzchnia pomieszczenia jest najważniejsza. Jeśli pomieszczenie jest znacznej wysokości, zastosowanie klimatyzatora idealnego dla danej powierzchni, mogłoby się okazać niewystarczające. W tej sytuacji dostosowuje się moc klimatyzatora do kubatury pomieszczenia.

Klimatyzator split czy multi?

Klimatyzatory split to urządzenia składające się z jednego agregatu zewnętrznego i jednej jednostki wewnętrznej. W przypadku biur, gdzie jest kilka pomieszczeń, które trzeba schłodzić, konieczny jest klimatyzator typu multi. W tym przypadku również jest jeden agregat zewnętrzny, jednostek wewnętrznych jest jednak więcej.

Montaż klimatyzacji

W przypadku biur i firm, gdzie do schłodzenia jest mała ilość pomieszczeń, klimatyzację montuje się w kilka godzin. Konieczne jest prawidłowe zamontowanie agregatu zewnętrznego i wywiercenie otworów w ścianie, by móc przeprowadzić miedziane rurki. Następnie montuje się jednostkę wewnętrzną lub jednostki wewnętrzne. Całość pracy nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Ekipa montująca klimatyzatory z powodzeniem więc może zacząć pracę w chwili otwarcia firmy i zakończyć jeszcze przed końcem dnia. Oczywiście tak szybka praca jest możliwa tylko wtedy, gdy fachowcy wiedzą, co i gdzie mają zamontować. Przed zleceniem montażu warto więc, by choć jeden pracownik takiej firmy przeprowadził wizję lokalną na miejscu. W jej trakcie może obejrzeć pomieszczenia, pomierzyć odległości od ściany, na której będzie zamontowany agregat zewnętrzny, do miejsc, gdzie będą zamontowane jednostki wewnętrzne. Na pewno sprawdzi też czy określone urządzenie w danym miejscu będzie możliwe do zamontowania. Po wizji lokalnej, sam montaż klimatyzacji w firmie będzie już tylko formalnością. Można mieć w takiej sytuacji pewność, że ekipa montująca klimatyzację nie będzie wracać do firmy przez kilka dni, całość prac zakończy bowiem w ciągu jednego.

Nietypowe sytuacje

Oczywiście zamontowanie klimatyzacji w ciągu jednego dnia jest możliwe pod warunkiem, że nie wymagać to będzie nietypowych działań. Zdarza się jednak, że tak jest. W przypadku wynajmowanych pomieszczeń konieczne jest między innymi uzyskanie zgody właściciela na montaż klimatyzacji. Przy budynkach objętych ochroną konserwatora zabytków, może być konieczna jego zgoda na takie prace. Nierzadko agregat zewnętrzny musi być zamontowany na dachu, a nie zawsze jest możliwość, by go tam wnieść. Duże agregaty z reguły muszą być wciągane na dach w inny sposób. Sprawdza się tu między innymi dźwig. Takie komplikacje jednak mogą znacznie przedłużyć czas montażu klimatyzacji. Jeśli więc mogą wystąpić, warto zlecić montaż klimatyzatora na długo przed sezonem letnim, by w upalne dni mógł już działać i schładzać temperaturę w pomieszczeniach firmy.

Montaż klimatyzacji, a sezon letni

Warto pamiętać, że letni sezon to czas, gdy firmy montujące i serwisujące klimatyzacje mają ogrom pracy. Decydując się na założenie klimatyzacji w tym czasie, można wręcz mieć pewność, że nie będzie to realne natychmiast. Niekiedy czas oczekiwania na realizację zlecenia może trwać nawet kilka tygodni. Powinniśmy być tego świadomi i na długo przed latem zlecać taki montaż. Oczywiście alternatywą może być skorzystanie z usług innej firmy, jednak w sezonie letnim, w zasadzie we wszystkich firmach zajmujących się klimatyzacjami, nie ma wolnych terminów. Zawsze więc montaż klimatyzacji w firmie warto planować z wyprzedzeniem. Oczywiście można zlecić taki montaż także po sezonie letnim. Wtedy bez wątpienia nie będzie konieczności oczekiwania na wolne terminy. Koszt zlecenia może też być zauważalnie niższy, jednak z zalet klimatyzacji będzie można skorzystać dopiero w kolejnym roku, w cieplejsze dni.

Zamontowanie klimatyzacji to jednak nie wszystko. Aby służyła długo, warto na bieżąco ją serwisować. Dobrze jest, jeśli konieczne prace serwisowe przeprowadzać będą pracownicy z firmy, która montowała klimatyzację.

Partnerem artykułu jest Artis Group – firma zajmująca się montażem oraz serwisem klimatyzacji. 

Similar Posts