Dom i Ogród

Jak wybrać słupki oświetleniowe do ogrodu?

Jak wybrać słupki oświetleniowe do ogrodu?

Odpowiednie oświetlenie w ogrodzie ma duże znaczenie, ponieważ od tego zależy widoczność ścieżki czy podjazdu, a także wygląd ogrodu po zmroku. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry techniczne, aby wybrane lampy spełniały swoją funkcję. Aktualnie największą popularnością cieszą się słupki oświetleniowe. Występują one w licznych konfiguracjach, co ułatwia dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb.

Dla każdego, kto chciałby cieszyć się możliwością komfortowego użytkowania ogrodu o każdej porze, doskonałym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia ogrodowego. Przydatne będzie w miejscu, gdzie znajduje się podjazd i ścieżki, a także w pobliżu tarasu, aby letnimi wieczorami relaksować się w strefie wypoczynkowej. Lampy ciekawie zaprezentują się też w pobliżu roślin, co z pewnością stworzy wyjątkowy nastrój. Obecnie najchętniej wybierane są słupki oświetleniowe.

Dlaczego warto zdecydować się na słupki oświetleniowe?

Słupki oświetleniowe to rodzaj podłużnych lamp, które zwykle montowane są w poszczególnych częściach ogrody. Wyróżniają się tym, że emitują światło punktowe, co w ciemnościach wygląda bardzo efektownie. Można je umieścić zarówno w ziemi, jak i w betonowym fundamencie. Zazwyczaj zakładana jest większa ilość w różnych odstępach, aby podświetlić poszczególne obszary. Taki sposób rozmieszczenia zapobiega także przed tworzeniem złudzeń optycznych w ciemnych miejscach, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.

Jedną z niewątpliwych zalet jest to, że słupki oświetleniowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest oświetlenie ścieżek w ogrodzie. Dzięki temu przemieszczanie się po nich po zmroku będzie bezpieczne. Dodatkowo warto też uwzględnić źródło światła przy wejściu do domu. Podobną funkcję pełnią lampy przy podjazdach. W tym przypadku mają jednak zapobiegać przed drobnymi kolizjami podczas parkowania. Słupki oświetleniowe przydadzą się też w kluczowych punktach ogrodu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze słupków oświetleniowych?

Przy dobieraniu odpowiednich słupków oświetleniowych warto przeanalizować własne oczekiwania i możliwości techniczne w ogrodzie. Ułatwi to dobranie takich lamp, które spełnią swoją funkcję, a przy tym zapewnią ciekawy efekt wizualny. Do najważniejszych kwestii z pewnością zalicza się sposób montażu. Do wyboru są propozycje z ostrym zakończeniem do samodzielnego wbicia w ziemię w dowolnie wybranym miejscu. Innym rozwiązaniem jest wybór słupków oświetleniowych z podstawami przykręcanymi do betonowych fundamentów.

Wybierając słupki oświetleniowe, najlepiej zwrócić szczególną uwagę na żarówki. Aktualnie dużą popularnością cieszą się energooszczędne żarówki LED. Ich dużą zaletą jest wytrzymałość, a także możliwość zamontowania kilku źródeł światła, co pozwoli je dostosować do konkretnej funkcji. Poza tym liczy się też wykonanie – zarówno stylistyka czy kształt, jak i materiał wraz z kolorystyką. Powinny one pasować do całej aranżacji ogrodu, a przy tym być odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Z tego względu warto postawić na stal nierdzewną, aluminium lub poliwęglan.

Similar Posts