Porady

Jak wygląda praca w lesie?

Jak wygląda praca w lesie?

Jak wygląda praca w lesie?

Aby las mógł spokojnie rosnąć, leśnicy muszą włożyć w to wiele trudu i pracy. Leśne prace nie należą do lekkich ani łatwych. Nierzadko niezbędne są rutynowe wycinki drzew, które wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi oraz zaplanowania logistyki. Jak wygląda praca w lesie przy takiej rutynowej wycince? Jakie maszyny wykorzystuje się w pracach leśnych?

 

Cięcie gniazdowe, jako naturalny element odmładzania lasów

Jednym z rutynowych obowiązków i podstawowych prac w lesie jest wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod nowe, młode sadzonki. Taką wycinkę nazywa się cięciem gniazdowym. Polega ona na wycięciu starych drzewostanów pozostawiając powierzchnię niezbędną dla wprowadzenia gatunków współpanujących oraz domieszkowych. W takich pracach nierzadko mamy do czynienia z bardzo wysokim drzewostanem, który należy przerzedzić i usunąć pnie z pustego pola. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie wysokiej jakości narzędzi oraz maszyn. Jednymi z podstawowych maszyn niezastąpionych w pracach leśnych są chwytaki. Pozwalają one w bezpieczny sposób przenieść duże konary na przyczepę bez większego nakładu siły ludzkiej. Maszyna ta pozwala szybko i precyzyjnie poukładać ścięte pnie na przyczepach i przygotować je do bezpiecznego transportu.

 

Jak wygląda ładowanie i transport ściętych drzew?

Kolejnym elementem pracy w lesie jest oczywiście transport ściętych pni. W tym celu również niezbędny jest odpowiedni sprzęt, a dokładniej przyczepa do zrębki drzewa. Jej dobranie ma ogromne znaczenie w pracach leśnych. W tym celu kierujemy się stopniem załadunku wyrażonym w tonach. Przyczepy te mogą być wyposażone dodatkowo w chwytaki umiejscowione na hydraulicznym wysięgniku. Pozwala to na szybkie i bezpieczne załadowanie oraz rozładowanie drewna. Również w trakcie transportu gwarantuje dodatkową formę bezpieczeństwa poprzez odpowiednie ułożenie chwytaka na załadowanej przyczepie do zrębki drewna.

 

Jak maszyny ułatwiają prace w lesie?

Niegdyś wycinka drzew w lasach zajmowała mnóstwo czasu. Wszystko bowiem trzeba było robić ręcznie, w tym przenosić i ładować oraz rozładowywać ścięte pnie. Dzisiaj w kilka godzin można z powodzeniem wyciąć, załadować, przetransportować i rozładować znacznie sporą ilość drewna. Dzięki odpowiedniej jakości maszynom dostosowanym do prac leśnych obowiązki te stały się znacznie łatwiejsze i zdecydowanie bezpieczniejsze. Maszyny do prac leśnych wyposażone w wysokiej jakości części hydrauliczne pozwalają ograniczyć wykorzystanie siły ludzkich rąk do minimum. Zwiększają w ten sposób bezpieczeństwo prac i podnoszą jej wydajność. Niezwodne narzędzia do pracy w lesie znajdą Państwo w sklepie internetowym https://sklep.hydrofast.pl

Similar Posts