Dom i Ogród

Jak dobrać kolor firan do wnętrza?

Jak dobrać kolor firan do wnętrza?

Urządzanie wnętrz to nie tylko dbałość o odpowiedni dobór mebli, kanap, sof, foteli, zaplanowanie miejsca do odpoczynku, spotkań i pracy, ale także przykładanie uwagi do stworzenia w czterech ścianach prawdziwie domowej atmosfery. Jakie elementy sprawią, że Twój dom będzie przytulny?

Zaaranżuj przytulne wnętrze

O tym, czy dane wnętrze uznamy za przytulne i ciepłe czy raczej pomyślimy, że jest ono minimalistyczne, surowe, sterylne świadczą wykorzystane w aranżacji wnętrz tkaniny. To one, w głównej mierze, nadają ciepła i przytulności, „domowej” atmosfery. Dywany i dywaniki, wszelkiego rodzaju pledy, narzuty, dekoracyjne poduszki doskonale wpasowane do stylu i potrzeb mieszkania potrafią nadać mu charakteru. Warto także pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednią aranżację okien. Prócz funkcji czysto użytkowej i praktycznej, są one doskonałą bazą do tego, by poprzez materiały jeszcze bardziej nadać pomieszczeniu upragnionego charakteru.

Rodzaje firan

Zasłony i firany wcale nie muszą kojarzyć się z „babcinym” wnętrzem. Obalmy ten mit! Ogromny wybór firanek i zasłon sprawia, że każdy z nas znajdzie takie dekoracje okienne do swoich wnętrz, które będą doskonale korespondować z kolorystyką pokoju, meblami, dodatkami czy ogólnym stylem. Zasłony i firanki możesz wykorzystać w wielu aranżacjach – począwszy od klasycznego stylu, przez skandynawski, rustykalny czy nawet nowoczesny. Liczba materiałów, z których możesz wybierać spośród firan i zasłon, sprawi, że staną się one naturalnym uzupełnieniem pomieszczenia. Możesz wybrać firany woalowe, żakardowe czy markizety – w zależności od Twoich pomysłów dekoracyjnych i potrzeb.

Firany z woalu są najbardziej delikatne i miękkie, nadają się do wszelkich wnętrz, są bardzo uniwersalne. Co istotne, doskonale dbają o komfort mieszkańców – chroniąc ich przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów.

Żakardowe firany do salonu są niezwykle trwałe – ten materiał przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd, a mnogość wzorów do wyboru może sprawić sporą zagwozdkę.

Markizety to rodzaj firan, którym, w zależności od wielkości i grubości oczek, możesz kontrolować ilośc wpuszczanego do wnętrza światła. Są bardzo praktyczne – nie trzeba ich prasować!

Jak dobrać kolor firan i zasłon do wnętrza?

Klasycznie firany są w odcieniach bieli  i beżu. Możesz wybierać spośród tych śnieżnobiałych, poprzez złamaną biel, kolor kości słoniowej, beżu, kremowego. Sugerujemy, aby w wyborze kierować się raczej neutralnymi i delikatnymi barwami, one sprawią, że aranżacja okna nie będzie zbytnio obciążona, a jednocześnie będzie w optymalny sposób rozjaśniać całe wnętrze.

Wybór zasłon nie jest już tak prosty. Ilość kolorów, struktur, materiałów i wzorów sprawia, że każdy ma szansę dopasować zasłony w swoim salonie czy innym pomieszczeniu dokładnie do swoich preferencji i oczekiwań. Wybierając kolor zasłon weź pod uwagę kilka kwestii: istotny będzie dominujący styl, kolor ścian lub tapet, poziom nasłonecznienia mieszkania. Barwa zasłon nie powinna „gryźć się” z kolorem ścian, wszak to właśnie z nimi powinny zasłony stworzyć spójną całość. Chcąc postawić na zdobne i bogato zdobione zasłony upewnij się, że Twoje wnętrze nie jest do nich zbyt mdłe, skromne lub nadmiernie zdobne. Czasami mniej znaczy więcej i warto postawić na gładką tkaninę nie burząc przy tym wizualnych walorów Twojego wnętrza.

Wiele porad na temat aranżacji wnętrz i wystroju pomieszczeń możesz znaleźć na wnetrza.blog.

Similar Posts