Dom i Ogród

Odnawialne źródła energii – fotowoltaika

Odnawialne źródła energii - fotowoltaika

 

Instalacje fotowoltaiczne to co raz bardziej popularna i bezpieczna forma produkowania energii z odnawialnych jej źródeł (w tym wypadku z energii słonecznej. Dzięki licznym programom i możliwościom otrzymania niskooprocentowanych pożyczek na jej zakup, w Polskim krajobrazie możemy zobaczyć co raz więcej tego typu instalacji zarówno w architekturze polskiej wsi świętokrzyskiej czy miejskiej zabudowie Warszawy.

 

 

 

Dlaczego tak się dzieje?

 

Przede wszystkim dlatego, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata, a dzięki już wspomnianym wcześniej programom, jej zakup i montaż nie jest aż tak wysoki jakby się mogło wydwać. Większość firm, tak ich jak Solarx, udziela nawet 25-letnią gwarancję na panele fotowoltaiczne, z których korzysta. Koszt takiej inwestycji zwraca się po nawet kilku latach, a po tym czasie możemy produkować prąd na własne potrzeby zupełnie za darmo. Podpisując umowę z zakładem energetycznym, mamy możliwość odsprzedania nadwyżek prądu i odebrania ich, gdy będzie go najbardziej potrzebować na przykład w zimie. Fotowoltaika jest więc ekonomicznym rozwiązaniem na długie lata.

 

 

 

Uniwersalne rozwiązanie

 

Drugą kwestią na którą, trzeba zwrócić uwagę jest to, że fotowoltaika to uniwersalne rozwiązanie. Sprawdzi się zarówno na terenach górzystych województwa świetokrzyskiego jak i terenach nizinnych województwa mazowieckiego. Fotowoltaikę tam można montować bezpośrednio na gruncie oraz na dachach domków jednorodzinnych. Jadąc przez województwo świętokrzyskie często możemy zaobserwować instalacje fotowoltaiczne również w pobliżu zakładów przemysłowych. To wszystko świadczy o tym, że fotowoltaika świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku klientów indywidualnych jak i w przypadku gospodarstw rolnych czy dużych przedsiębiorstw przemysłowych – wystarczy odpowiednio dopasować ilość paneli fotowoltaicznych oraz potrzebnego do przetworzenia energii słonecznej w elektryczną inwertera.

 

Ekologia i ochrona środowiska

 

Instalacje PV to również ekologiczne rozwiązanie. Fotowoltaika korzysta z odnawialnego źródła energii elektrycznej, którym jest energia słoneczna, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony środwiska naturalnego. Sama instalacja fotowoltaiki jest też nie inwazyjna i nie powoduje zbyt dużych zakłócen w otaczającym środowisku. Montując panele PV, zmniejszamy negatywne skutki efektu cieplarnianego. Nie korzystamy też z nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel czy gaz, co sprawia, że ich ilość zmniejsza się wolniej. Przede wszystkim jesteśmy niezależni od dostawców prądu, co jest istotne w przypadku ciągle rosnących cen za energię elektryczną.

 

Similar Posts