Dom i Ogród

Wkrętarka – jak wybrać idealny model dla siebie?

Jednym z przyrządów, który jest na tyle przydatny w codziennym życiu, że nie powinno go zabraknąć w podręcznej skrzynce z narzędziami, jest wkrętarka. Jeśli zastanawiasz się, na co dobrze jest zwrócić uwagę, zanim wybierzesz tę jedyną – zapraszamy do lektury.

Na co zwracać uwagę kupując wkrętarkę?

Wybór narzędzi nie jest sprawą prostą, tym bardziej, jeśli nie jesteśmy pasjonatami majsterkowania, a tego typu rzeczy używamy raczej sporadycznie. Kluczowa jest tu uniwersalność, która przejawia się w mnogości opcji danego przyrządu – im więcej mamy możliwości, tym większe pole do popisu nawet w trudnych sytuacjach. Kupując wkrętarki, dobrze jest zastanowić się nad tym, gdzie (i w jakim celu) prawdopodobnie będziemy ich używać. Najbardziej popularne są modele akumulatorowe, których zaletą jest brak okablowania. Dzięki temu nie ma problemu z wykorzystywaniem ich nawet w najbardziej nietypowych lokalizacjach – bez obaw o to, że nie sięgniemy w trudno dostępne lub niewygodne miejsce.

To, co ma ogromne znaczenie, to moc. Przy pomocy narzędzi o niskim napięciu do 10 V można śmiało zająć się skręcaniem mebli, czy drobną oprawą elementów drewnopochodnych. W przypadku remontu, który uwzględnia nawiercanie otworów w twardych materiałach, znacznie lepiej sprawdzą się produkty wyposażone w biegi, dzięki którym można dopasować tempo obrotów do tworzywa. Ostatnią grupę stanowią wkrętarki profesjonalne, dla których beton, czy inne twarde surowce budowlane nie stanowią przeszkody, gdyż posiadają wbudowaną opcję udaru.

Jaką wkrętarkę wybrać?

Jeśli nie planujemy używać wkrętarki w sposób zawodowy, optymalnie jest skupić się na wygodzie. Dość ważne są rozmiar i waga danego  modelu – zbyt ciężkie urządzenie sprawi, że wkręcanie wkrętów lub wykonywanie otworów będzie problematyczne i niewygodne. Należy też zweryfikować moment obrotowy, który wpływa na głębokość tworzonego otworu.

Jako że wkrętarki nie są zasilane prądem, warto zweryfikować czas pracy danego modelu. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie rodzajem akumulatora – jedne z nich szybciej się ładują, inne zaś wyróżniają się lekkością, czy dłuższą żywotnością. Optymalnie, gdy wybrany przez nas zestaw został wyposażony w zapasową baterię, którą można ładować zachowując ciągłość pracy urządzenia oraz jest wzbogacony o praktyczną walizkę, która ułatwia transportowanie i przechowywanie. Tym, którzy od swoich sprzętów oczekują czegoś więcej, niż podstawowych funkcji, z pewnością do gustu przypadną produkty wzbogacone o latarkę, dzięki której każda wkręcana śrubka będzie zawsze doskonale widoczna.

 

Similar Posts