Za dobry rozkład pomieszczeń w mieszkaniu powszechnie uznaje się układ pozwalający na wchodzenie do poszczególnych pokojów oddzielnie z przedpokoju. Łączenia pokojów, czyli tak zwane pokoje przechodnie nie są lubiane ani przez użytkowników ani przez aranżerów wnętrz. Czy słusznie?
Jak w pałacu…
Amfilada, czyli układ kolejnych pomieszczeń następujących po sobie i ułożonych w jednej osi, zastosowany w XVII stuleciu w Wersalu, następnie naśladowano w pałacach i dworach w całej Europie. Wielkie domy zamożnych mieszczan również zdobione były amfiladami. Niezwykły efekt wizualny jaki dało ustawienie obok siebie kolejnych pomieszczeń połączonych drzwiami obserwować można dzisiaj głównie w budowlach zabytkowych.
Odejście od układu amfiladowego wymusiło życie – małe domy i mieszkania nie nadają się do układania pomieszczeń na jednej osi. Ale mini amfilada złożona z dwóch – trzech pokojów może zupełnie zmienić charakter mieszkania czy domu.
Oczywiście układ amfiladowy zobowiązuje – otwarte na jednej osi drzwi pokazują wnętrza i nic nie da się ukryć. Nie tylko wystrój ma znaczenie, ale i codzienne dbanie o porządek jest nieustannie wystawiane na ocenę gości.
Amfilada zgodna z układem codziennych zachowań
Połączenie pomieszczeń zgodnie z sekwencją ich użytkowania daje najlepsze efekty. Kuchnia, jadalnia, salon, czyli miejsce przygotowania posiłku, następnie pomieszczenie, w którym posiłek jest spożywany i wreszcie salon, gdzie gospodarze i goście przy kawie, siedząc na wygodnych kanapach, mogą dalej celebrować spotkanie.
Aby uzyskać taki układ pomieszczeń wystarczy podzielić salon na część jadalną graniczącą z kuchnią i cześć wypoczynkową. Duży salon może mieć jeszcze jedną sekwencję, na przykład gabinet czy bibliotekę, albo pokój zimowy połączony z tarasem i wyjściem do ogrodu.
Strefa dzienna i nocna
O ile układ amfiladowy kuchni j salonu jest często spotykany, o tyle pokoje sypialne rodziców czy dziecięce rzadko układa się na jednej osi i otwiera na siebie. Tymczasem układ sypialnia – łazienka – garderoba to idealne, bardzo wygodne rozwiązanie. Dodatkowo łazienka może być w układzie między dwiema sypialniami.
Warto również przy projektowaniu domu przemyśleć wariant połączenia pokojów dziecięcych. Początkowo łącznik będzie mini salonikiem, czyli bawialnią dla maluchów. Gdy maluchy osiągną wiek nastoletni, pokój łączący sypialnie łatwo przekształcić w salon telewizyjny lub komputerowy, w którym można również przyjmować gości.
Jakie drzwi stosować w amfiladzie
Dobór drzwi jest sprawą indywidualną. Przyjmuje się, że minimalna szerokość otworów nie powinna być mniejsza jak 90 centymetrów. Drzwi oddzielające poszczególne części składowe amfilady mogą być zamykane tradycyjnie albo przesuwane, składane, chowane w ścianie. Pełne skrzydła wykonane z drewna lub innego materiału po zamknięciu skutecznie odizolują akustycznie, świetlnie i termicznie pomieszczenie. Drzwi ze szkła lub ze szklanymi wstawkami nawet po zamknięciu nadal będą łączyć w spójną całość sąsiadujące ze sobą pokoje.