Oczko wodne w przydomowym ogrodzie to jeden z ciekawszych sposobów aranżacji przestrzeni. Niewielki zbiornik wodny może być ozdobiony ciekawą roślinnością wodną oraz stanowić idealne miejsce życia dla ryb. Dodatkowo może pełnić funkcję fontanny dekorującej działkę. Czy budowa oczka wodnego w ogrodzenie jest trudna? Czy oczko można wykonać samodzielnie?
Lokalizacja oczka wodnego
Jeszcze przed budową oczka wodnego, powinniśmy dokładnie zaplanować, w jakim miejscu się znajdzie oraz jakiej będzie wielkości. Generalnie optymalna lokalizacja dla oczka to miejsce, do którego promienie słoneczne docierają maksymalnie przez 4 do 6 godzin dziennie. Z tego względu najlepszą lokalizację dla oczka stanowią zwykle przestrzenie przy domu lub w bliskiej okolicy drzew lub wyższych krzewów.
Materiały do budowy oczka wodnego
Osoby decydujące się na niewielki zbiornik wody w ogrodzie zwykle korzystają z dwóch najpopularniejszych technologii: formy lub folii.
Forma polietylenowa
Jeżeli Twoje oczko ma być niewielkich rozmiarów, bez problemu możesz wybrać gotową formę z polietylenu. Tworzywo jest odporne na promieniowanie UV oraz niskie temperatury, dlatego może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Dodatkowo jest bezpieczne dla zwierząt oraz roślin, a jego montaż jest niezwykle prosty.
Folia pod budowę oczka
Z kolei jeśli chcesz, by Twoje oczko było pokaźnych rozmiarów lub zależy Ci na oryginalnym kształcie sadzawki, lepszym wyborem będzie ukształtowanie go z folii. Materiał ten wykonany jest z PCV i, podobnie jak forma, jest odporny na czynniki zewnętrzne.
Wyznaczenie i przygotowanie miejsca pod budowę oczka wodnego
Jeżeli chcesz wykonać oczko wodne przy pomocy gotowej formy, wystarczy, że wykopiesz w ziemi otwór, w którym ją umieścisz. Jest to najprostszy sposób na szybką przydomową sadzawkę. W przypadku budowy oczka wodnego z folii, zadanie jest trochę trudniejsze. Na początku musisz precyzyjnie wyznaczyć miejsce pod przydomowy akwen i wykopać nieckę. W wykopie uwzględnij obecność półek wodnych, w których będziesz mógł później umieścić rośliny.
Przygotowane podłoże zabezpiecz specjalnym podkładem pod folię, np. agrowłókniną lub wełną mineralną. Następnie na jego powierzchni umieść specjalną folię do oczka wodnego. Rozkładaj ją od najniższego punktu zbiornika aż do samej góry. Nie naciągaj materiału. Pamiętaj, by pozostawić zapas tworzywa wokół oczka. Krawędzie przytniesz później lub zamaskujesz kamieniami i innymi dekoracjami.
Wyposażenie oczka wodnego
Gdy budowa oczka wodnego jest już na finiszu, zastanów się, jak zaaranżować przestrzeń akwenu. Po napełnieniu zbiornika nasadź w nim rośliny wodne. Jeśli chcesz, by woda w oczku była zawsze czysta, regularnie stosuj środki do oczyszczania lub zamontuj specjalny filtr do oczka wodnego. Przydatna może być też pompa oczyszczająca. Jeżeli chcesz hodować ryby, niezbędna będzie z kolei pompa napowietrzająca, która natlenia wodę i zapewnia jej cyrkulację. Pompy i filtry wymagają podłączania do gniazdka, dlatego warto, by oczko znajdowało się w miejscu z łatwym dostępem do prądu.