Dom i Ogród

Dom drewnem (prawie) pachnący… Jak zaaranżować salon w stylu leśnym?

Dom drewnem (prawie) pachnący... Jak zaaranżować salon w stylu leśnym?

Odwołania do natury w aranżacji wnętrz sprawiają, że lepiej się nam w nich mieszka. Naturalne zapachy, faktury i dekoracje koją nasze zmysły i wprowadzają w stan relaksu potrzebnego po trudach codziennej pracy. Miejscem w którym najchętniej się odprężamy czy to przy filmie czy książce jest salon. Dziś podpowiemy, jak zaaranżować go w stylu leśnym i uczynić drewnem pachnący.

Po pierwsze: ściany korkowe lub panele drewniane świetnie się sprawdzą

Jeśli chodzi o ściany, to do salonu w stylu leśnym proponujemy korek lub panele drewniane. W pierwszym przypadku nie będzie problemu z montażem wszelkich wiszących mebli na takiej powierzchni. W drugim ze względu na obecność bardziej widocznych spoin będzie to trudniejsze. Dlatego jedną ze ścian można pozostawić pomalowaną białą lub beżową farbą, gdyż nie zepsuje to estetycznego efektu, a pozwoli zwiększyć ergonomię salonu bez wiercenia w panelach. Warto wiedzieć, że ściany korkowe mają niesamowite właściwości. Nie tylko pochodzą z kory drzewnej, ale również nie wpływają na degradację środowiska naturalnego, a wszystko przez to, że ich pozyskiwanie nie wymaga wycinki drzew. Kora dla drzew jest jak naskórek dla człowieka. Dlatego jej pozyskanie nie powoduje obumierania rośliny i drzewo szybko się regeneruje. Ściany korkowe świetnie izolują przed chłodem i hałasem, choć pod tym względem panele będą im niewiele ustępować.

Po drugie: płytki kamienne lub ceramiczne drewnopodobne zamiast tradycyjnych parkietów i paneli

Na podłogi zamiast drewna w postaci paneli czy parkietów dębowych bądź bukowych, można wybrać eleganckie płytki drewnopodobne – kamienne lub ceramiczne. Jak wiadomo gresowe płytki drewnopodobne do domu mogą świetnie imitować drewniane powierzchnie. Wypalanie w wysokiej temperaturze utrwala wzór idealnie imitujący słoje i sęki. Odpowiednie szlifowanie i polerowanie kamienia takiego jak trawertyn może dać podobny efekt. Takie płytki drewnopodobne do domu świetnie sprawdzają się w przypadku systemu ogrzewania podłogowego, gdyż nie butwieją i nie podnoszą się tak jak naturalne drewno. Łatwiej jest również utrzymać je w czystości, zwłaszcza jeśli wybierzecie gres. Tutaj wystarczy postawić na cienką spoinę, aby efekt był zachwycający i na pierwszy rzut oka nie było widać łączeń pomiędzy płytami.

Po trzecie: jeśli meble, to tylko drewniane

Przechodzimy do najważniejszego, czyli doboru mebli do salonu w stylu leśnym. Świetnie sprawdzą się meble tapicerowane na drewnianych podstawach z drewnianymi podłokietnikami bądź dekoracyjnymi elementami z drewna. Tutaj można wybrać zarówno meble stylizowane w stylu retro, jak i proste, nowoczesne w skandynawskiej odsłonie, jednak nie jest ona w tym przypadku tradycyjna, wszak zwykle wykorzystuje się drewnopochodną płytę meblową, a nie lite drewno. Oczywiście wadą takich mebli jest ich ciężar, jednak na pewno nie ma solidniejszego wyboru, na pokolenia. Na ścianach można stworzyć regały stworzone z drewnianych listewek. Można również zdecydować się na meble celowo postarzane, np. komody, które także doskonale się prezentują.

Po czwarte: dodatki, które wprowadzą leśny klimat do wnętrza

W salonie w stylu leśnym poza dębowymi czy sosnowymi meblami nie może zabraknąć dodatków, które wprowadzą dodatkowo leśny klimat. Takim elementem mogą być gałęzie brzóz. Zamiast kwiatów, można wstawić je do wysokich wazonów i ozdobić papierowymi dekoracjami, np. origami. Oczywiście tutaj posłużą nam gałęzie opadłe, na pewno nie okaleczamy drzew w celu znalezienia dekoracji, gdyż to nie miałoby sensu. Poza takimi osobliwymi bukietami sprawdzą się własnoręcznie wykonane wieńce na drzwi, do których można wykorzystać dary natury, takie jak liście czy też szyszki, żołędzie, a nawet kasztany, a wiosną leśne zioła. Takie wianuszki można powiesić również pod lampami, tworząc naturalne girlandy. Na ścianę warto wybrać zegar w stylu retro, czyli model z kukułką.

Aranżacja salonu w stylu leśnym może być świetną zabawą, zwłaszcza, że do dyspozycji mamy nie tylko drewniane elementy, ale również materiały drewnopodobne, a także liczne dary lasu, które posłużą nam do dekoracji. W takim wnętrzu aż chce się przebywać i można je dodatkowo uzupełnić o leśne olejki eteryczne, czy to świece zapachowe czy też bardziej nowoczesne zapachy do gniazdka.

Similar Posts