Porady

Taras w jesiennym wydaniu – jak go oświetlić?

Taras w jesiennym wydaniu – jak go oświetlić?

Jesień bywa kapryśna, ale potrafi również zaskoczyć ciepłem, pięknym słońcem i tęczą barwnych liści spadających z drzew. Nie ograniczamy zatem korzystania z przydomowych ogrodów, balkonów czy tarasów. Aby na tych ostatnich czas spędzany był w pełni komfortowy, potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia.

Jakie lampy wybrać na taras, by należycie spełniały swoje funkcje i budowały atmosferę sprzyjającą spędzaniu tu czasu?

Oświetlenie zewnętrzne

Wybierając lampy na taras należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, że będzie to oświetlenie nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych. Konieczny jest wybór wśród opraw, które nadają się do zastosowania w warunkach zewnętrznych. Takie lampy można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

Czego zatem szukamy? Oświetlenia o wysokim parametrze IP. Jest to wartość informująca o wodoszczelności i ochronie przed dostępem zanieczyszczeń. Im bardziej otwarta przestrzeń tarasowa, bez żadnej osłony, tym wyższy parametr powinny oferować wybierane lampy.

Należy również pamiętać o tym, że znaczenie mają konstrukcje nabywanych lamp. Tutaj bowiem panują trudne warunki dla produktów, które wymagają do działania podłączenia do źródła energii elektrycznej. Oświetlenie będzie się zmagało z opadami atmosferycznymi, promieniowaniem słonecznym, wysokimi, ale i niskimi temperaturami. Ponadto wraz z wiatrem będą nawiewane rozmaite zanieczyszczenia.

Parametr IP to jedno, konstrukcja to drugie, ale równie ważne! Warto szukać wśród propozycji, które mają solidne, trwałe, zabudowane ścianki. Źródło światła musi być całkowicie osłonięte, aby do wnętrza nie dostała się wilgoć czy woda, które mogą spowodować zwarcie i uszkodzenie lampy, a co gorsza – zwiększenie ryzyka rozwoju pożaru.

Dopasowane do stylu tarasu

Pamiętajmy również o tym, aby oświetlenie tarasowe dopasować do aranżacji tej przestrzeni. Uwzględnijmy styl nie tylko tarasu, ale i ten, który zagościł w przyległym pomieszczeniu. W końcu taras to niejako przedłużenie salonu czy pokoju dziennego, z którego przechodzimy do części zewnętrznej. Spójna aranżacja jest ważna, bo pozwala uniknąć chaosu, a przede wszystkim niepożądanego efektu stylistycznego.

Oświetlenie zewnętrzne zazwyczaj opiera się na uniwersalnej kolorystyce z podstawowej palety barw. Do tego proste i minimalistyczne oprawy. Takie propozycje pasują do każdego tarasu, niezależnie od jego aranżacji. Są uniwersalne, co nie oznacza, że brak im charakteru. Wystarczy wybrać ciekawy kształt i pobawić się innymi dodatkami, aby to, co teoretycznie zwyczajne, jednocześnie przykuwało uwagę.

Cotton balls dla urozmaicenia

Planując spotkanie na tarasie, przy dobrej pogodzie, możemy postawić na urozmaicenie w postaci cotton balls, czyli bawełnianych lampek. Dodadzą przytulności i podkreślą atmosferę tej przestrzeni. Po zakończonej imprezie wystarczy je schować do domu, aby nie zostały zniszczone przez warunki pogodowe.

Jesień w pełni! Doceńmy słoneczne i ciepłe dni, a na tarasie stwórzmy wyjątkowe miejsce, m.in. za pomocą oświetlenia.

Similar Posts