Porady

Jakie balustrady do domu?

Jakie balustrady do domu?

Obecność balustrady przy schodach regulują przepisy prawne. Jeśli na terenie swojej posesji masz schody sięgające powyżej 50 cm, musisz zadbać o balustradę. Są to względy bezpieczeństwa, których nie należy lekceważyć. Warto jednak wykorzystać konieczność zamontowania balustrady do podniesienia walorów estetycznych wnętrza.

Rodzaje balustrad: z czego są zrobione, jak wyglądają?

Wyróżniamy trzy rodzaje balustrad, które świetnie sprawdzają się w domowym wnętrzu. Wybrany rodzaj powinien zależeć od aranżacji wnętrza oraz od analizy względów praktycznych. Dla przykładu dekoracyjna balustrada ażurowa, która ma wiele odstępów, może nie być bezpieczna dla małych dzieci. W takim wypadku lepiej postawić na balustradę pełną, która nie pozostawia wolnej przestrzeni do wspinaczki. Ostatnim rodzajem jest balustrada kurtynowa, czyli fantazyjne połączenie balustrady pełnej z ażurową.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyglądają poszczególne rodzaje balustrad, zobacz balustrady Inoxtom. Każdy rodzaj balustrad ma swoją galerię zdjęć, która świetnie obrazuje, jak wygląda wybrane połączenie stylów na żywo.

Jaka balustrada będzie najlepsza wewnątrz domu?

Rodzice małych dzieci najchętniej wybiorą balustradę pełną, ale jej przytłaczający wygląd może bardzo obciążyć pomieszczenie. Aby tego uniknąć, warto postawić na lekką konstrukcję: balustradę ze stali nierdzewnej połączoną ze szkłem.

Jeśli właściciele domu nie muszą martwić się bezpieczeństwem dzieci, mogą postawić na bardziej okazałe rozwiązanie, czyli balustradę ażurową lub kurtynową. Tutaj jednak trzeba uważać, by nie otrzeć się o kicz. Bardzo ozdobna, rzeźbiona balustrada z drewna lub tworzywa sztucznego może irytująco kontrastować z wnętrzem domu. Zbytnie zdobienia balustrady, zwłaszcza w małym domu, skupiają na sobie całą uwagę, a niekiedy wyglądają dość śmiesznie.

Do klasycznego wnętrza, nawet takiego, który jest mieszanką stylów, będą pasowały różne kombinacje balustrad ze stali nierdzewnej. Ta opcja może nie sprawdzić się jedynie przy stylu vintage, ale on rzadko występuje w polskich domach. Cienkie, delikatne balustrady nierdzewne nie przytłaczają wnętrza i nadają pomieszczeniu lekkości. Balustrady można połączyć z drewnem dla bardziej swojskiego efektu lub pozostawić samą stal, która świetnie uzupełni drewniane lub białe betonowe schody.

Balustrada na schody zewnętrzne, taras i balkon

Sytuacja wygląda nieco inaczej na zewnątrz domu. Tutaj drewniana balustrada przy schodach również prezentowałaby się pięknie, ale zmienne warunki atmosferyczne typowe dla naszego klimatu szybko zniszczyłyby jej nienaganny wygląd.

Nie da się ukryć, że na zewnątrz najlepiej sprawdzają się balustrady nierdzewne. Odporny, estetyczny materiał, jakim jest stal nierdzewna, z łatwością dopasuje się do elewacji. Możesz wybierać spośród wielu fasonów i nie martwić się, że stalowe barierki będą wyglądały zbyt surowo. Balustrady nierdzewne można również łączyć z drewnem, które w tym przypadku będzie pełniło funkcję ozdobną. Zdecydowanym hitem we współczesnym budownictwie są jednak balustrady nierdzewne połączone ze szkłem.

Elegancka kompozycja szkła (może być przezroczyste lub mleczne) i stali nierdzewnej świetnie zdobi balkony, tarasy i schody. To połączenie wytrzymałe i nietracące swojego uroku wraz z upływem lat.

Similar Posts