Dom i Ogród

Jaki wybrać olej do łańcucha piły, a jaki do silnika? Na co zwracać uwagę?

Jaki wybrać olej do łańcucha piły, a jaki do silnika? Na co zwracać uwagę?

Piły łańcuchowe są w stanie efektywnie pracować dzięki prawidłowemu smarowaniu zarówno silnika, jak i prowadnicy, po której porusza się łańcuch. Dobrze dobrane oleje stanowią więc podstawę efektywnej i wieloletniej pracy urządzenia. W jaki sposób dobrać olej do łańcucha i silnika piły łańcuchowej?

Wybór oleju do łańcucha piły

Do smarowania łańcuchów i prowadnic w piłach łańcuchowych stosuje się specjalnie produkowane ekologiczne oleje roślinne. Są to oleje zbliżone pod względem receptury do klasycznych olejów mineralnych, zapewniających optymalny współczynnik lepkości i możliwość pracy w dość szerokim zakresie temperaturowym.

Wybierając olej do łańcucha piły, warto postawić na produkt opatrzony normą jakościową OECD 301, która gwarantuje, że wybrany olej wyprodukowany został zgodnie z najnowszymi standardami zarówno pod względem technicznym, jak i środowiskowym.

Oleje stosowane do łańcuchów piły to w większości przypadków oleje biodegradowalne, które zapewniają skuteczną ochronę termiczną oraz mechaniczną zarówno łańcuchowi, jak i prowadnicy. Warstwa nałożonego oleju pokrywa ogniwa, zabezpieczając je przed zacięciem, zmniejszając tarcie oraz rozpraszając nadmierną energię cieplną. Sprzyja to zwiększeniu trwałości elementów roboczych oraz zapewnia wydajną i komfortową pracę w każdych warunkach.

Zaletą biodegradowalnych olejów do łańcuchów pił jest fakt, że podczas pracy, gdy olej jest rozchlapywany, ulega całkowitemu rozkładowi w czasie ok. 30 dni. To ogromna zaleta, która skutecznie chroni środowisko naturalne przed skażeniem.

Wybór oleju silnikowego

Wybór oleju silnikowego do piły łańcuchowej uzależniony jest od rodzaju jednostki napędowej. W przypadku pił z silnikami 4-suwowymi należy stosować dobrej jakości oleje z domieszką środka SAE 30. Najlepiej o klasyfikacji SF, SH, SJ lub SG.

W przypadku silników 2-suwowych stosuje się półsyntetyczne oleje o dużej czystości, które ograniczają wytwarzanie się sadzy, złogów oraz zanieczyszczeń podczas pracy silnika. Oleje te dolewa się do silnika wraz z mieszanką benzyny lub – w przypadku pił z automatycznym podajnikiem oleju – wlewa się do specjalnego zbiornika. Dobór oleju do silników 2-suwowych można ograniczyć do doboru ich barwy. Na rynku dominują oleje o barwie czerwonej i zielonej.

Do silnika można zastosować również mineralny olej wielosezonowy 10W-30 lub 5W-30. Niemniej, jego zużycie przy temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza znacząco wzrasta.

Similar Posts