Porady

Domki modułowe bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania

Domki modułowe bez pozwolenia - najczęściej zadawane pytania

Domy modułowe to rozwiązania znane na całym świecie. Również w Polsce zyskują na popularności, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Z czego powstają domy modułowe? Czy wymagają pozwolenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są i z czego powstają domy modułowe?

Co sprawia, że dom uznawany jest za dom modułowy? Podstawowym kryterium jest fakt, że jego poszczególne elementy powstają w wyspecjalizowanej fabryce, po czym są przewożone na plac budowy, gdzie następuje ich montaż. Tego typu technologia sprawia, że jest to najszybszy znany obecnie sposób budowy, który wyróżnia się dużą dokładnością. Warto również mieć świadomość, że domem modułowym mogą być zarówno budynki parterowe, jak i piętrowe.

Z czego powstają domy w technologii modułowej? Z reguły wykorzystuje się w tym celu keramzytobeton, ponieważ jest to materiał, który cechuje się doskonałymi parametrami termicznymi. Inną możliwością jest wykonanie drewnianej lub stalowej konstrukcji, która zostaje następnie odpowiednio wypełniona. W takim przypadku ściany zewnętrzne są z reguły obudowywane płytą OSB-3, co umożliwia ich ocieplenie oraz stworzenie elewacji. Warto również pamiętać, że w przypadku zakupu domu modułowego całorocznego konieczne będzie wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym zostanie on postawiony.

Czy domy modułowe wymagają pozwolenia?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy do budowy domu modułowego wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę? Otóż i tak, i nie. Wynika to z faktu, że to nie technologia budowy decyduje o tego typu formalnościach, a powierzchnia budynku. Warto więc wiedzieć, że domki modułowe bez pozwolenia to budynki, których powierzchnia nie przekracza 35 m². Przykładem takie rozwiązania może być projekt CUBEEKO MINI. Jeżeli jednak domu jest większa, to obowiązkiem inwestora jest uzyskanie pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, czy jest to budynek stawiany w technologii modułowej, czy tradycyjnej. W tym miejscu należy również wspomnieć o drugiej możliwości, ponieważ budowa bez pozwolenia jest dozwolona również w sytuacji, gdy budynek nie jest trwale związany z gruntem.

Domki modułowe – najczęściej zadawane pytania

Co warto wiedzieć o domach modułowych? Istotnych informacji jest sporo, w związku z czym poniżej przedstawione są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie technologii modułowej:

1. Czy domki modułowe wymagają fundamentu?

Fundament jest wymagany jedynie w przypadku domków całorocznych.

2. Czy domki modułowe można rozbudowywać w przyszłości?

Oczywiście, że tak. Najczęściej następuje to poprzez dodanie kolejnego, takiego samego modułu.

3. Czy można stworzyć domek modułowy według własnej koncepcji?

Tak, chociaż nie jest to popularna opcja. Zazwyczaj wybiera się projekt z katalogu, który można dostosować dzięki katalogowi zmian zaproponowanym przez producenta. Oczywiście coraz więcej firm oferuje klientom możliwość przedstawienia własnych pomysłów, w związku z czym w przyszłości usługa ta będzie z pewnością dużo bardziej dostępna i popularna.

4. Ile trwa budowa domku modułowego?

W przypadku domków letniskowych budynek powstaje w kilka dni, ponieważ nie wymaga fundamentów. Na możliwość zamieszkania w domu modułowym całorocznym należy poczekać około 2-3 miesięcy od wyboru projektu, co jest zdecydowanie najszybszą technologią budowy.  

5. Czy domy modułowe są energooszczędne?

Tak. Zastosowane materiały oraz technologia sprawia, że są to budynki energooszczędne. Co więcej, w niektórych przypadkach nawet pasywne.

Zastanawiając się nad zakupem domu modułowego warto dokładnie poznać tę technologię, co umożliwi podjęcie świadomej decyzji. Należy również odpowiednio wybrać projekt, który spełni indywidualne potrzeby.

Similar Posts