Porady

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Dom czy mieszkanie - co wybrać?

Każdy z nas, na jakimś etapie swojego życia, staje przed trudną decyzją- lepiej będzie kupić dom czy może mieszkanie?

 

Co oferuje rynek pierwotny?

Rynek pierwotny oferuje klientom zarówno mieszkania, jak i domy. Zastanawiając się nad tym, czy lepiej będzie wybrać mieszkanie czy dom, warto zastanowić się nad tym, czego sami byśmy chcieli. Mieszkanie i dom to zupełnie różne nieruchomości. Wiążą się z innymi wydatkami, zupełnie innymi obowiązkami i ograniczeniami. Decyzja nie jest łatwa, warto więc prześledzć wady i zalety obu tych rozwiązań, by móc zdecydować, co dla nas będzie lepsze- zakup domu czy mieszkania.

 

Zalety i wady domu

Dom w stanie deweloperskim jest kosztowną inwestycją. Dostajemy nowy, świeżo wybudowany budynek, stworzony według najwyższych, nowoczesnych standardów. Jakie to ma zalety? Przede wszystkim, dom to niezależność. Nie mamy sąsiadów tuż za ścianą, możemy robić to, na co tylko mamy ochotę. Nie płacimy także czynszu, a za oknem rozpościera się nam widok na własny ogród. Brzmi jak bajka, jednak dom ma także wady. Przede wszystkim, w domu jednorodzinnym jest o wiele więcej pracy. Prowadzenie domu wiąże się także z wyższymi kosztami niż w przypadku mieszkania, szczególnie w sezonie grzewczym. Dom jest rozwiązaniem doskonałym dla osób, ceniących sobie niezależność i wolność, a także dla osób uwielbiających spędzać czas w ogrodzie, na świeżym powietrzu.

Zalety i wady mieszkania

 

Mieszkania z rynku pierwotnego to nowe budownictwo, a więc nowoczesne rozwiązania, zgodne z aktualnymi trendami. Dotyczy to zarówno wnętrz, jak i całej bryły budynku. Oczywiste jest, że wartość rynkowa mieszkań z rynku pierwotnego jest o wiele wyższa niż mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku mieszkania od dewelopera, dostajemy nową nieruchomość, gdzie wszystko wykonane było z dbałością o każdy detal. Pewność, ze wszystko będzie działało tak, jak należy, to niewątpliwa zaleta mieszkań z rynku pierwotnego. Zaletą jest także możliwość negocjacji ceny na etapie rozmów w biurze sprzedaży czy z deweloperem. Zazwyczaj dostępne są różnego rodzaju promocje i zniżki, które korzystnie wpłyną na nasz budżet. Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, trzeba liczyć się z koniecznością opłacania czynszu. Jego wysokość jest jednak niewielka, a i tutaj możliwe są rabaty cenowe. Mieszkanie z rynku pierwotnego to spora inwestycja na przyszłość.

Mieszkanie, czy to z rynku pierwotnego czy wtórnego, ma jednak swoje wady. Wśród nich zaznaczyć można np. brak niezależności. Mieszkanie nie jest tym samym, co dom. Nie mamy własnego ogrodu, a jeżeli mamy, to jest to zazwyczaj niewielki skrawek zieleni. Oczywiście, nie każdemu zależy na dużym ogrodzie, nie każdy także lubi go uprawiać. Dla osób, które cenią sobie miejskie życie, mieszkanie z rynku pierwotnego będzie bardzo dobrą i trafną inwestycją.

Co wybrać?

 

Na to pytanie trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od stylu życia, upodobań i oczekiwań osoby kupującej nieruchomość. Zarówno dom, jak i mieszkanie ma swoje plusy i minusy, a wybór nie jest łatwy. Każda nieruchomość będzie wiązała się z wysokimi kosztami, jednak w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym, otrzymujesz gwarancję, że wszystko będzie działało jak należy. Nowoczesne budownictwo zakłada stosowanie zupełnie innych rozwiązań niż te, które były stosowane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dzisiejsze nieruchomości to budynki piękne, estetyczne i trwałe, zarówno, jeśli mowa o mieszkaniu, jak i niezależnym domu. Wybór jest więc kwestią indywidualną. Jeśli stoisz przed tym trudnym wyborem, zajrzyj tutaj: https://obido.pl/rynek-pierwotny-wroclaw/.

 

 

Similar Posts