Porady

Odpowietrzenie kanalizacji: dowiedz się, czym grozi zapowietrzona instalacja!

Odpowietrzenie kanalizacji: dowiedz się, czym grozi zapowietrzona instalacja!

System wodno-kanalizacyjny jest o wiele bardziej skomplikowany niż widać z perspektywy mieszkania czy domu. Rury odprowadzające i doprowadzające wodę muszą działać prawidłowo, by cały system nie uległ awarii, które są uciążliwe i zwykle wymagają pomocy fachowca.

 

Wentylacja kanalizacji, dlaczego jest tak istotna?

System wentylacyjny w kanalizacji polega na dostępie powietrza z atmosfery, które wyrównuje ciśnienie wewnątrz rur, a także pozwala uniknąć przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza domów i mieszkań. Każdy pion wodny ma z reguły ujście ponad dach budynku, co zapewnia prawidłowe działanie systemu. Zakłócona wentylacja lub jej brak wiąże się z ulatnianiem się zapachów z rur do pomieszczeń mieszkalnych. Intensywny zapach, którego nie da się zamaskować, jest przyczyną wielkiego dyskomfortu. 

 

Napowietrzacz kanalizacji

Urządzenie, które zapobiega powstawaniu niekorzystnego podciśnienia wewnątrz instalacji, nazywane jest napowietrzaczem kanalizacji. Zawór kanalizacyjny reguluje ciśnienie wewnątrz rur. To rozwiązanie korzystne jest zwłaszcza wtedy, gdy w budynku niemożliwe jest zainstalowanie naturalnego ujścia rur na dach, nazywanego wywiewką. Napowietrzacz nazywa się często zaworem kanalizacyjnym, który wpuszczając powietrze do kanalizacji, zapobiega przenikaniu brzydkich zapachów do pomieszczeń mieszkalnych. 

 

Odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego – o tym warto pamiętać

Czasami rurami kanalizacyjnymi do wnętrza domu mogą przedostać się zapachy pochodzące z szamba. Szambo również powinno być wentylowane, podobnie jak instalacja kanalizacyjna, za pomocą wywiewek kanalizacyjnych, które biegną ponad powierzchnię dachu. Drugim zagadnieniem wartym uwagi jest konstrukcja systemu kanalizacyjnego, który opiera się w dużej mierze na zasadzie grawitacji. Kiedy decydujesz się na remont domu i zmieniasz przeznaczenia pomieszczeń, musisz być przygotowany, że konieczne może być przebudowanie instalacji. W tym wypadku należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu odpływów i rur, by instalacja mogła działać prawidłowo. Jeżeli rury nie będą zainstalowane z odpowiednim spadkiem, będzie dochodziło do notorycznego zapychania się instalacji wodnej, ponieważ gromadzące się w odpływach włosy i inne zanieczyszczenia nie będą mogły swobodnie spłynąć. Zapchane rury instalacji wodnej wiążą się z koniecznością wezwania fachowca i dodatkowymi kosztami

Similar Posts