Dom i Ogród

Ozonowanie po remoncie – bywa, że konieczność

Ozonowanie po remoncie – bywa, że konieczność

Ozonowanie po remoncie jest uznawane za jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się niechcianych poremontowych zapachów.

Jeżeli wszystkie prace zostały przeprowadzone zgodnie z regułami sztuki budowlanej i wykorzystano w nich dobrej jakości materiały oraz właściwą chemię budowlaną, ozonowanie poremontowe dość rzadko jest koniecznością. Jest to wbrew pozorom dość ważna kwestia – na przykład nie wszystkie preparaty, chociażby odgrzybiające, mogą być stosowane do remontów pomieszczeń; ich zapach i skład chemiczny są po prostu szkodliwe dla osób przebywających w ich najbliższym sąsiedztwie.

Kiedy zatem ozonowanie po remoncie będzie konieczne?

  • Mimo najszczerszych chęci nie udało się zakupić bezzapachowej chemii budowlanej lub takowa po prostu nie istnieje. Niektóre preparaty, które niezbyt przyjemnie pachną, mogą nie mieć bezzapachowych odpowiedników. W takiej sytuacji nawet prawidłowe przeprowadzenie remontu może nie chronić domowników przed ekspozycją na nieprzyjemne, poremontowe wonie. I pomimo faktu, że w zasadzie żadnego błędu nie popełniono po drodze, ozonowanie poremontowe jest w takim przypadku dobrą opcją.
  • Chemia budowlana zastosowana podczas remontu nie jest najwyższej jakości lub nie było możliwości kupienia lepszych preparatów.
  • Ekipa budowlana wykonała swoją pracę niestarannie lub po prostu nie miała odpowiednich kwalifikacji, co może skutkować skorzystaniem z nieodpowiedniej chemii budowlanej lub użyciem jej w sposób niezgodny z zaleceniami producenta.
  • Nieprzyjemne wonie utrzymywały się na długo przed remontem, ale nie zrobiono nic, aby je usunąć. Myślenie, że wykonanie remontu automatycznie zniweluje niechciane zapachy, jest dość częste. I bardzo błędne – jeżeli nie usuniemy źródła przykrego zapachu, to prędzej czy później wydostanie się on spod podłogi, warstwy farby czy lakieru. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rzecz jasna przeprowadzenie ozonowania przedremontowego.

Ozonowanie poremontowe – dodatkowe zalety

Nie jest tajemnicą, że jeżeli jakiś zapach, który odczuwamy, nasz mózg uznaje za wyjątkowo nieprzyjemny, to prawdopodobnie substancja wydzielająca ten zapach jest szkodliwa lub po prostu nie nadaje się do jedzenia. Jest to jeden z tych mechanizmów, które w prehistorii decydowały o sukcesie ewolucyjnym człowieka. Nie inaczej jest z zapachami poremontowymi – jeżeli jakiś zapach jest drażniący lub nieprzyjemny, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że on nam po prostu szkodzi. Ozonowanie nie tyle maskuje zapach, co po prostu utlenia cząsteczki substancji, która wydziela szkodliwą woń. A tym samym całkowicie usuwa zagrożenie.

Poza tym warto pamiętać, że wykonanie ozonowania po remoncie generalnym może przyspieszyć odbiór nieruchomości lub pomieszczenia nawet o dwa tygodnie.

Ozonowanie poremontowe – na co zwrócić dodatkową uwagę?

Warto jednak pamiętać, że zabieg ozonowania – przed-, jak i poremontowego – powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczony zespół. Owszem, ozon doskonale rozbija cząsteczki zapachu, ale równie dobrze, a może nawet jeszcze lepiej, radzi sobie z żywymi komórkami, na przykład tymi znajdującymi się w naszych płucach. Tym samym nieprawidłowo przeprowadzone ozonowanie może po prostu być bardzo szkodliwe dla zdrowia osób postronnych. Dlatego wybierając firmę, która wykona dla nas ozonowanie po remoncie, zdecydowanie warto skorzystać z oferty specjalistów, których wiedza i umiejętności są potwierdzone referencjami i stosownymi certyfikatami.

Uwaga konkurs!

Zgłoś swoje miejsce pracy do konkursu #BezpieczneBiuro z PSG Polska – wygraj 3 miesiące bezpłatnej dezynfekcji biura oraz 500 złotych na karcie podarunkowej Allegro. Akcja trwa do 10 października 2020 roku. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie Profesjonalneozonowanie.pl w zakładce „Aktualności”. Zapraszamy!

Similar Posts