RTV i AGD

Lodówka w zabudowie czy wolnostojąca?

Lodówka w zabudowie czy wolnostojąca?

Urządzanie kuchni, to nie lada wyzwanie. Najwięcej problemów zazwyczaj sprawia umiejscowienie takich sprzętów, jak na przykład lodówki – w końcu chcemy, żeby było ładnie i funkcjonalnie. W tym artykule postaramy się opisać wszystkie możliwe opcje.

Lodówka i zamrażalka są niewątpliwie niezbędnymi sprzętami w naszej kuchni, a urządzanie tego pomieszczenia, to nie lada wyzwanie. Ma być praktycznie, ładnie i bezpiecznie, a także ekonomicznie. Są wymagania, a teraz trzeba im podołać. Możemy wybrać trzy opcje: lodówkę wolnostojącą, w zabudowie lub do obudowania. Zaczniemy od ostatniej opcji. To kompromis pomiędzy lodówką wolnostojącą, a w zabudowie. To dobre rozwiązanie dla osób, którym podoją się wolnostojące, a chciałaby ja obudować tak, aby nie powstawały przerwy między sprzętem, a meblami. Oczywiście nie przewiduje to montażu frontów meblowych na drzwiach. Oszczędzamy w ten sposób miejsce w pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Czym tego rodzaju lodówki różnią się od wolnostojących? Sposobem wymiany ciepła miedzy innymi. Następuje to tyłem i dołem urządzenia – boki pozostają chłodne. Wróćmy jednak do poprzednich opcji.

Lodówka wolnostojąca

Jak wiadomo, lodówki wolnostojące dają duże możliwości aranżacyjnie. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, które śmiało dopasujemy da każdego rodzaju wystroju, czy mebli. O czym należy pamiętać, żeby było ekonomicznie, praktycznie i bezpiecznie? Sprzęt tego typu nie powinien stać w bardzo nasłonecznionym miejscu i w pobliżu kaloryfera. Nie powinniśmy lodówki stawiać też blisko urządzeń, które wydzielają ciepło. Jakie to urządzenia? Zmywarka, kuchnia gazowa lub elektryczna, piekarni. Ciepło tych urządzeń przenika do lodówki i powoduje większe zużycie energetyczne. W dzisiejszych czasach lodówki często mają też panele dotykowe, podajniki do lodu, czy nawet schłodzonej wody. Jak już wspominaliśmy, na rynku jest wiele modeli i wybór zapewne nie będzie łatwy. Najbardziej efektowne mogą być drzwi lodówki. Mogą byś wykonane ze szkła, stali szlachetnej. Wspominaliśmy już o wyświetlaczach. Wszystko to sprawia, że będziemy mieli dodatkowe obowiązki – w końcu o sprzęt trzeba dbać. Wiąże się to z czyszczeniem i polerowaniem, żeby na przykład usunąć odciski palców, a stal szlachetna, to zawsze ryzyko rys i wgnieceń. Wrócimy jeszcze raz do umiejscowienia lodówki – teoretycznie można ją postawić praktycznie wszędzie, ale trzeba się stosować do wcześniej wspomnianych zasad, a także wytycznych montażowych: zachować właściwe odległości od ścian i mebli, aby zagwarantować prawidłową cyrkulację powietrza. Wybierając lodówkę, zwróćmy tez uwagę na to, ile energii zużywa. https://www.oleole.pl/lodowki.bhtml – tutaj znajduje się szeroki wybór lodówek.

Lodówka do zabudowy

Taką lodówkę trudno odróżnić od pozostałych elementów – schowana jest za frontem meblowym. Takie rozwiązanie jest najlepsze w pomieszczeniu kuchennym, gdy użytkownikowi zależy na spójnym, jednolitym ciągu meblowym. Wielu ceni takie rozwiązanie za to, że sprzęt nie zakłóca charakteru pomieszczenia. Funkcjonalność się nie zmienia – wewnątrz znajdziemy takie same rozwiązania, jak w wolnostojącej: system chłodzenia No Frost, komorę świeżości, kostkarkę, czy nawet oświetlenie led. Jedyna wada jest fakt, że jest zazwyczaj dużo droższa i o wiele mniej pojemna. Co się odbija na cenie? Lodówki do zabudowy są skonstruowane tak, aby można było je obudować meblami bez ryzyka braku odpowiedniej wentylacji. Problem z pojemnością? To proste – lodówka musi zmieścić się w zabudowę meblową. Szeroki wybór lodówek do zabudowy znajduje się tutaj: https://www.oleole.pl/lodowki-do-zabudowy.bhtml.

Zaprezentowaliśmy w sumie trzy opcje – staraliśmy się przedstawić zarówno wady, jak i zalety. Nie ma rozwiązania bez wad. Lodówka wolnostojąca może być większa i pojemniejsza, ale będzie rzucać się w oczy. Z kolei ta do zabudowy będzie praktycznie niezauważalna, ale mniej w niej zmieścimy. Możemy jeszcze wybrać wariant trzeci, czyli lodówkę do obudowy – to cieszy się coraz większą popularnością.

Similar Posts