Porady

Rodzaj dachu a koszt budowy domu

Rodzaj dachu a koszt budowy domu

Budowa domu to nie lada przedsięwzięcie, wymagające wiedzy i wielu trudnych decyzji. Wybierając projekt przyszłego domu trzeba pomyśleć o każdym jego elemencie, w tym również o rodzaju dachu. Rodzaj dachu ma decydujący wpływ na wygląd domu, funkcjonalność i oświetlenie pomieszczeń, które się pod nim znajdują oraz ma ogromny wpływ na koszt budowy. Dlatego warto zastanowić się nad różnymi opcjami i ich konsekwencjami.

Rodzaje dachów

Istnieje wiele różnych rodzajów dachów, ale najpopularniejsze to:

  • Dach dwuspadowy – to najczęściej spotykany rodzaj dachu, który składa się z dwóch połaci nachylonych pod tym samym kątem, połączonych w kalenicy. Pod dachem w ścianach bocznych powstają tzw. szczyty. Jeśli dom ma poddasze użytkowe w szczytach można wykonać okna i zapewnić dobre oświetlenie pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą takiego dachu jest jego prostota, łatwość wykonania, jest więc tani w budowie i nie wymaga specjalnego doświadczenia.
  • Dach wielospadowy – to dach, który składa się z wielu nachylonych i połączonych ze sobą płaszczyzn. Najczęściej te płaszczyzny nachylone są pod tym samym kątem, ale nie zawsze. Taki dach jest bardziej skomplikowany, trudniejszy w wykonaniu i droższy niż dach dwuspadowy. Żeby, w pomieszczeniach pod dachem, zapewnić światło dzienne trzeba stosować okna połaciowe albo wykonać na dachu lukarny z oknami. Lukarny komplikują wykonanie dachu i dodatkowo podnoszą jego koszt.
  • Dach mansardowy – to dach, którego połać składa się z dwóch płaszczyzn o różnym kącie nachylenia – jedna z nich jest łagodna, a druga bardziej stroma. Łagodna, górna połać ma nachylenie najczęściej do 30 stopni, zaś dolna, bardziej pionowa nawet do 60 stopni. Ten typ dachu jest skomplikowany, ma trudną do wykonania konstrukcję, a ułożenie pokrycia wymaga dużej precyzji, jest więc kosztowny w budowie.
  • Dach płaski – to dach, który ma minimalny kąt nachylenia – zwykle od 3 do 10 stopni. W tym przypadku nie wykonuje się skomplikowanej więźby dachowej tylko układa ocieplenie i pokrycie na stropie. Na pokrycie stosuje się papę albo membranę, a nie jak w przypadku dachów spadzistych dachówkę czy blachę. Prosta konstrukcja sprawia że dach płaski jest stosunkowo tani.

Koszt budowy domu i rodzaj dachu

Na koszt budowy domu składa się wiele elementów, a jeden z nich to rodzaj dachu. Cena dachu zależy przede wszystkim od jego kształtu i skomplikowania konstrukcji, ale też od: powierzchni, zastosowanych materiałów, akcesoriów i ozdób. Cena dachu wzrasta wraz ze stopniem jego skomplikowania. Im więcej załamań czy ozdób, tym większy koszt.

Koszty budowy dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy jest tani w budowie. Taki dach wymaga mniej materiałów niż dach wielospadowy, łatwiej, a więc szybciej można go zbudować, dlatego jest tańszy. Cenę budowy dachu dwuspadowego na gotowo można założyć od 300 zł za 1 m2 dachu

Koszty budowy dachu wielospadowego i mansardowego

Dach wielospadowy i mansardowy jest skomplikowany w budowie, ze względu na duży kąt nachylenia ma większą powierzchnię, a zazwyczaj występujące na nim lukarny czy gzymsy wymagają dodatkowych materiałów i robocizny. Cenę budowy takiego dachu na gotowo można założyć od 400 zł za 1 m2 dachu

Koszty budowy dachu płaskiego

Dach płaski jest tańszy niż dach dwuspadowy lub wielospadowy, ale wymaga specjalistycznej wiedzy i materiałów. Jego prosty kształt sprawia, że koszt budowy na gotowo można założyć już od 200 zł za 1 m2 dachu.


Koszty utrzymania dachu

Warto pamiętać, że koszt budowy dachu to nie jedyny koszt związany z nim. Istnieją również koszty utrzymania dachu, w tym koszty naprawy, konserwacji i wymiany. Dlatego przy wyborze dachu warto rozważyć nie tylko koszt budowy, ale również koszt utrzymania na dłuższą metę.

Zdjęcie główne: Projekt GL9991439 Aurora Maxi II SZ z kolekcji Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz Krzysztof Lelek

Zdjęcie w treści: Przykładowy dom z kolekcji MURATORA – Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

Similar Posts