Porady

Jak wyglądają domki bungalow? Czy budynki tego typu sprawdzają się w Polsce?

Solidny i bezpieczny dom to prawdopodobnie marzenie każdego człowieka. Czy domki bungalow są w stanie spełnić oczekiwania Polaków i jak sprawdzają się w naszym klimacie? Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się parterowe budownictwo typu bungalow i skąd wzięło tak duże zainteresowanie projektami tego typu domów.

Bungalow po polsku, czyli funkcjonalnie i z klasą

Bungalow po polsku to po prostu dom parterowy, chociaż dosłowne tłumaczenie zagranicznej nazwy to „budynek w stylu bengalskim”, co nawiązuje do zabudowy historycznego Bengalu.

Dom typu bungalow jest budynkiem jednokondygnacyjnym, przez co wydaje się znacznie niższy od tradycyjnych polskich domów. Najmodniejsze bungalowy mają duże okna, okazałe werandy i spadziste dachy. Uważa się również, że nieodłącznym elementem bungalowu jest zadbany ogród. Oczywiście wygląd każdego domu zależy od gustu, możliwości i oczekiwań właścicieli. Bungalowy pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną, natomiast powszechnie są kojarzone z prostotą i funkcjonalnością.

Nowoczesne domki parterowe pojawiły się w Europie w XX wieku i od tamtej pory ich popularność stale rośnie. Jeśli chcesz poznać dodatkowe informacje na temat bungalowów, koniecznie zobacz wpis: Za co kochamy bungalowy? Projekty domów parterowych coraz bardziej popularne wśród inwestorów.

Bungalow a tradycyjny dom piętrowy — porównanie

Dom bungalow kojarzy się z budynkiem znacznie mniejszym od tradycyjnego, piętrowego domu. Powierzchnia domu parterowego zależy jednak od powierzchni działki, którą dysponuje inwestor. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować i wybudować okazały bungalow z powierzchnią użytkową sięgającą kilkuset metrów kwadratowych. Mniejsze bungalowy cieszą się większą popularnością ze względu na cenę i koszty budowy. Pod tym względem są również lepsze od domów piętrowych — bardziej skomplikowanych w budowie, a przez to droższych i czasochłonnych.

Podczas gdy tradycyjne domy piętrowe spotykane w Polsce mają rozmaite style architektoniczne, bungalowy są kojarzone głównie z minimalizmem i prostotą. Parterowe domy najczęściej buduje się na bazie prostokąta lub liter T i L. Nie znajdziemy tu ozdobników w postaci gzymsów, wykuszy, kolumn i tym podobnych. Niewątpliwą ozdobą każdego bungalowu jest natomiast weranda.

Uważa się, że bungalow jest domem znacznie wygodniejszym do życia. Brak schodów oznacza duży komfort dla osób starszych i większe bezpieczeństwo dla dzieci. Co więcej, bungalowy nie mają zazwyczaj zbędnych pomieszczeń, w których można gromadzić rupiecie i kurz. Dom parterowy jest utrzymany w duchu modnego obecnie, ekologicznego podejścia less waste. Nie da się ukryć, że bungalowy są bardziej ekonomiczne od domów piętrowych.

Czy bungalow to dom, który przetrwa pokolenia?

Wybór pomiędzy bungalowem a domem piętrowym to kwestia indywidualnych potrzeb i możliwości. Domy parterowe od lat funkcjonują w Polsce jako domki turystyczne i pełnoprawne budynki mieszkalne. Bez względu na to, jaki rodzaj domu wybierzesz, pamiętaj o istotnych kwestiach, do których należą materiały budowlane i realizacja.

Czy bungalow to dom, który przetrwa pokolenia? Oczywiście. Natomiast jak każdy dom bungalow musi być dobrze zaprojektowany, z odpowiednią wentylacją oraz izolacją termiczną. Nie bez znaczenia są także użyte materiały. Tańsze materiały budowlane z pozoru wydają się dobrym rozwiązaniem, ale jeśli mają złą jakość, przyszli mieszkańcy domu na pewno to odczują. Budowa domu to inwestycja, do której warto podejść rozsądnie, z uwzględnieniem porad doświadczonych architektów i wykonawców.

Similar Posts