Fauna i flora

Sundaville: wszystko na temat uprawy i pielęgnacji rośliny!

Sundaville: wszystko na temat uprawy i pielęgnacji rośliny!

Pisząc o wspaniałej roślinie sundaville musimy wspomnieć o tym, że roślina prawidłowo powinna być określana jako mandevilla (spolszczona wersja: mandevila). Roślina ma wiele nazw i różne oblicza, o których porozmawiamy sobie w dzisiejszym wpisie. Jak wyglądają kwiaty sundaville? Jak uprawiać i pielęgnować roślinę? Zapraszamy do czytania!

Sundaville pochodzenie

Charakterystyczne sundavile pochodzą z Ameryki Południowej, a konkretnie z rejonów dżungli. Do Europy roślina przywędrowała razem z brytyjskim odkrywcą Johnem Mandeville. Jak się domyślacie, właśnie dlatego sundaville została nazwana mandeville. Co ciekawe, w Polsce ta bujna roślina pojawiła się dopiero w 2003 roku! Od tamtego czasu zyskała ogromną popularność i jest obecnie niezwykle modna, zdobiąc polskie tarasy, balkony i ogrody.

Sundaville ma około 200 odmian i wszystkie są charakterystyczne. Roślinę określa się jako wijącą, a jej pnącza zdobią balkony, tarasy i wszystkie miejsca, gdzie możemy zapewnić roślinie doskonałe warunki i gdzie możemy jej pozwolić na swobodny wzrost.

Roślina ma rozmaite nazwy, niektóre związane z konkretną odmianą, w większości jednak ogólne. Wyróżniamy nazwy: sundaville, dipladenia, mandeville.

Sundaville pochodzenie

Jak wygląda mandevilla?

Sundaville ma rozmaite odmiany, dlatego ciężko jest określić jej ogólny wygląd w kilku słowach. Na uwagę zasługuje jej charakterystyczna budowa, jest to roślina pnąca. W odróżnieniu od większości kwiatów doniczkowych i ogrodowych sundaville wypuszcza długie pędy pełne kwiatów i liści. Roślina może urosnąć nawet do 6 metrów!

  • Sundaville w ogrodzie mogą się swobodnie rozrastać, ale w domu 6 m to trochę dużo jak na kwiat. W celu ograniczenia wzrostu rośliny sundaville są przycinane. Dzięki temu zachowują kompaktowość i niski pokrój.
  • Większość balkonowych odmian sundavilli ma sztucznie zahamowany wzrost poprzez dodanie do uprawy specjalnego środka. Warto jedynie pamiętać, że będzie on działał tylko w młodości rośliny, konkretnie w pierwszym roku kwitnienia. Później mandevilla zacznie szybko rosnąć w górę.
  • Kwiaty rośliny najprościej porównać do lejków, które na końcu rozszerzają się, ukazując 5 okrągłych płatków w pełnej krasie. Kwiat ma owalne, długie płatki. Wygląda to ciekawie i oryginalnie!
  • Liście sundavilli są z kolei ostro zakończone, ciemnozielone i skórzaste w dotyku. Mogą być długie aż na 20 cm!

Kwiaty sundavilli kwitną od maja aż do września, wspaniale zdobiąc otoczenie. W porze kwitnienia barwne płatki wciąż oblepiają pędy. Roślina nieustannie tworzy nowe pąki, aż do końca kwitnienia. Dzięki temu kwiatami możemy cieszyć się do samego końca września. To jedna z dłużej kwitnących roślin.

Uwaga: Czarująca roślina uprawiana tak chętnie na balkonie lub w ogrodzie uznana została za kwiat trujący. Trujące właściwości polegają na wywoływaniu podrażnień na skórze. Płatki rośliny nie będą dobre do jedzenia ani dla Ciebie, ani dla Twoich zwierząt. I chociaż trujące cechy nie zostały do końca potwierdzone i wynikają bardziej ze spokrewnienia sundavilli z inną trującą rośliną, lepiej nie kusić losu.

Jak wygląda mandevilla?

Odmiany mandevili

Sundaville dzieli się na 4 główne odmiany, które nieco różnią się wielkością i kwiatami. Poniżej krótki opis, jak wyglądają piękne, długie pędy sundaville w różnych odmianach.

Classics

Najsilniejsza odmiana sundaville o dużych pąkach, z których powstają piękne i duże kwiaty. Kwitnienie odmiany Classics objawia się kwiatami o naprawdę wielu barwach. Często są to kwiaty różowe (Pink lub Cream Pink), a także różne odcienie czerwieni i bieli. Odmiana Classics, podobnie jak Beuty, jest dość bogata w odcienie i kolory. Oprócz wspomnianych wcześniej najpopularniejszych kolorów, wyróżnić możemy również Velvet Red, Early Scarlet, czy Soft Peach.

Grand

Sundaville Grand to odmiana rośliny o największych kwiatach. Ozdoby pędów sięgają aż do 9,5 cm średnicy. Również ta seria ma różne wersje kolorystyczne, na przykład Grand Red, Grand Rose, czy Grand White, które oznaczają kwiaty czerwone, różowe i białe. Odmiana Grand doskonale prezentuje się na balkonie i w ogrodzie.

Mini

Odmiana sundaville Mini charakteryzuje się małymi liśćmi, które są również bardzo wąskie. Kwiaty pozostają duże, sięgając do 7 cm średnicy. Tę odmianę najlepiej upinać na dużych stojakach kwiatowych. Znakomicie kwitnie w ogrodzie.

Beauty

Kwiaty z serii Beuty są duże (do 8,5 cm średnicy) i dostępne w naprawdę licznych odcieniach. Wyróżniamy odmiany Beauty White, Beauty Light Pink, Beauty Rose, Beauty Coral Pink, Beauty Bright Red, Beauty Red, Beauty Vermillion, Beauty Burgundy, a nawet Beuty Chocolate! Wśród tego bogactwa odmian znajdziemy kwiaty wczesno kwitnące lub późno kwitnące. Odpowiednia kompozycja będzie kwitła na balkonie lub w ogrodzie naprawdę długo!

Odmiany mandevili

Sundaville: rozmnażanie i sadzenie

Jako roślina pochodząca z dżungli, dipladenia potrzebuje dużo słońca i wilgotności powietrza. Chociaż idealnych warunków rodem z raju dla roślin i zwierząt nie da się w Polsce odtworzyć w warunkach domowych, sundaville całkiem nieźle sobie u nas radzą. Wystarczy zapewnić im dobrą opiekę.

  • Dla tej pięknej rośliny musimy zaplanować stanowisko słoneczne. Dużo promieni słonecznych jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu dipladenii. Sundaville radzą sobie także w półcieniu, ale w tym wypadku kwiaty nie będą tak liczne i piękne, jak na stanowisku słonecznym.
  • Dipladenia lubi upał, a optymalne warunki tworzą temperatury sięgające 20 stopni. W miarę możliwości powinniśmy zapewnić roślinie dużą wilgotność powietrza.

Ostatnim etapem jest przygotowanie ziemi pod uprawę mandevili. Jako jedna z niewielu roślin, dipladenia akceptuje glebę o różnych odczynach: zasadowym, alkalicznym, a także lekko kwaśnym. Zaleca się sadzenie rośliny do ziemi kwiatowej o dużej wartości odżywczej. Sundaville preferują ziemie żyzne, przepuszczalne i lekkie. Doświadczeni ogrodnicy polecają wymieszanie ziemi ogrodowej z piaskiem.

Na spodzie donicy dla sundavilli warto umieścić warstwę kamieni i keramzytu (specjalne kruszywo odporne na działanie wody, bardzo popularne w ogrodnictwie). Odpowiedni drenaż jest istotny dla rozwoju sundavilli.

Sundaville: rozmnażanie i sadzenie

Rozmnażanie rośliny

Sundaville nie wytwarzają nasion, stąd rozmnożyć możemy je wyłącznie poprzez odcięcie sadzonki wierzchołkowej. Prawidłowo odcięta sadzonka ma około 10 cm długości. Sadzonkom należy zapewnić ciepłą, wilgotną ziemię (najlepiej torfową), bogatą w składniki pokarmowe i trzymać je w warunkach szklarniowych, ewentualnie pod folią ogrodową. Sadzonki w tak przygotowanych warunkach umieszczamy wczesną wiosną.

Jeśli chodzi o rozmnażanie sundaville dipladenia w praktyce, poleca się zakup gotowych sadzonek ze sklepu. Po prostu w ten sposób mamy szansę na wyhodowanie naprawdę ładnej i zdrowej rośliny. W przypadku samodzielnego pobierania i pielęgnowania sadzonek w ogrodzie wyhodujemy raczej słabą i chorowitą roślinę, której daleko będzie do bogactwa kwiatów znanego ze zdjęć przedstawiających sundaville.

Uwaga: Wybierając sadzonki mandevilli, zwróć uwagę na jej ogólny wygląd oraz na korzenie. Im lepsze korzenie, tym większe szanse na wyhodowanie imponującej rośliny.

Uprawa sundavilli

By osiągnąć bujne kwitnienie kwiatów sundavilli, najlepiej zapewnić jej stanowisko od strony południowej, gdzie ma szansę zaczerpnąć największych ilości słońca. I tutaj należy pilnować, by palące słońce nie doprowadziło do poparzenia liści i kwiatów.

Zdecydowanie bardziej należy uważać na przeciągi i nadmiar wody. Sundaville należą do roślin, które nie cierpią zalania wodą. Również podlewanie dipladenii ma być umiarkowane. Mimo tego ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, podobnie jak powietrze. Sundaville lubią sąsiedztwo źródełek i fontann.

Sundavilla doceni zraszanie liści wodą. Trzeba tylko pilnować podstawki doniczki, by nie zalegała w niej woda. Takie wymagania sprawiają, że rośliny trzeba często doglądać, ale zdecydowanie warto się temu poświęcić.

Uwaga: Istony jest również wybór doniczki. Musi być odpowiednio duża, by mandevila mogła się swobodnie rozrastać. Z czasem doniczka okaże się dla rośliny za mała. Wtedy należy szybko przesadzić ją do większej.

Choroby sundaville dipladenia

Uważa się, że odpowiednia pielęgnacja sprawia, iż sundaville dipladenia jest raczej odporna na działanie szkodników i choroby. Należy jednak podejść do tego z rezerwą, bo o przypadkowy błąd w uprawie nie jest trudno. Choroby, jakie mogą zaatakować naszą piękną sundaville to najczęściej choroby grzybowe. Najczęściej jest to mączniak, przędziorki lub wełnowce.

Choroby sundaville dipladenia

Nawożenie mandevilli

Roślinę nawozimy regularnie co dwa tygodnie. Mandevilla wymaga nawożenia od marca, aż do końca lata, właściwie do końca kwitnienia. Zaleca się specjalny wieloskładnikowy nawóz do roślin wielokwiatowych. Zwracamy uwagę, by miał dużą zawartość fosforu i potasu.

Nawożenie podłoża przerywamy na czas zimowania sundavilli.

Nawożenie mandevilli

Przycinanie mandevilli

Przycinanie mandevilli pozwala na kontrolę wzrostu rośliny i zapewnia jej estetyczny, gęsty pokrój. Roślinę warto przycinać wiosną, kiedy jest w fazie szybkiego wzrostu i rozkrzewiania. Zaleca się również przycinanie pędów przed zimowaniem w celu lepszego wzrostu rośliny na wiosnę.

Uprawa sundavilli

Zimowanie dipladenii

Mandevilla to roślina wieloletnia, ale z racji na niskie temperatury panujące u nas zimą, konieczne jest odpowiednie zimowanie rośliny. Sundaville przenosimy do domu już w czasie października, kiedy temperatury zaczynają spadać poniżej 15 stopni.

Należy pamiętać, że mandevilla nie jest rośliną, którą można przezimować w piwnicy. Wiele roślin znakomicie radzi sobie spędzając zimę w piwnicy, natomiast sundaville nie zniosą dobrze panującej w piwnicy wilgoci. Najbezpieczniej jest trzymać sundaville wśród roślin domowych.

Zimą ograniczamy podlewanie sundavilli, zachodzą pewne zmiany w uprawie. Sundaville zimą podlewamy na tyle, by nie doprowadzić do zasuszenia. Przestajemy również nawozić sundaville, wprowadzając ją w okres wegetacyjny. W tym czasie pnącza mogą zacząć tracić liście, ale nie trzeba się tym przejmować, ponieważ nowe liście pojawią się na wiosnę.

Wielu doświadczonych ogrodników uważa, że to właśnie zimowanie dipladenii stanowi największe wyzwanie. Roślina ogólnie jest dość wymagająca, natomiast to właśnie w uprawie zimowej najłatwiej o błąd. Zdarza się, że mimo naszych starań sundaville nie dotrwają wiosny.

Zimowanie dipladenii

Kiedy roślina znajdzie się już w domu, dobrze jest przyciąć pnącza, tak samo, jak robimy to na wiosnę. Sundaville należy przezimować w domu aż do maja. Kiedy temperatury na powrót staną się przyjazne, kwiaty mogą wrócić na taras, balkon lub do ogrodu. Pamiętajmy, tylko by nie zostawiać roślin na dworze, kiedy temperatury nocą wciąż są niskie.

Sundaville stanowią doskonałą ozdobę w ogrodzie i na balkonie i mówi się, że każdy, kto rozpoczął przygodę z uprawą tej rośliny, nie jest w stanie z niej zrezygnować. Wcale nas to nie dziwi, biorąc pod uwagę rozmiary i piękno kwitnącej mandevili. Uprawa i pielęgnacja sundavilli nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest rzeczą niemożliwą.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com

Similar Posts