Panele fotowoltaiczne to kusząca inwestycja dla praktycznie każdej grupy, także dla rolników. Głównym powodem są stale rosnące ceny prądu, którego podwyżki wydają się nie mieć końca. Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wydaje się być idealnym rozwiązaniem aby zyskać niezależność energetyczną.
Jakie dodatkowe zalety ma instalacja fotowoltaiczna dla rolników?
Rolnicy posiadają przeważnie rozległe pola, z których jedynie część jest efektywnie wykorzystywana. Najżyźniejsze grunty pod uprawy, inne stanowią miejsce wypasania zwierząt gospodarczych. Jednak przeważnie rolnicy posiadają także grunty, z których praktycznie nie korzystają tzw. nieużytki. To właśnie idealne miejsce na efektywne wykorzystanie przestrzeni i zamontowanie tam paneli fotowoltaicznych. Ustawa określa, że nie mogą być to grunty o kategorii wyższej niż IV. Jeżeli rolnik nie posiada wolnego miejsca na polu dobrym miejscem są dachy budynków gospodarczych, które zwykle są rozległe i pomieszczą dużą ilość paneli. Należy pamiętać, że fotowoltaika dla rolnictwa, to także dbanie o środowisko, z którego rolnicy korzystają i chyba najbardziej odczuwają negatywny wpływ na pogorszenie jego stanu.
Podatek VAT 8% czy 23%?
Tutaj wszystko zależy od tego w jakich celach będzie użytkowana instalacja. Jeżeli ma ona zasilać jedynie gospodarstwo domowe i pokrywać jego zapotrzebowanie energetyczne to VAT wynosi 8%, nawet jeżeli instalacja nie znajduje się na dachu budynku, a na gruncie gospodarstwa. Jeżeli jednak prąd użytkowany jest do obsługi działalności gospodarczej, będzie brany pod uwagę VAT 23%. To ogólne zasady, jednak w rzeczywistości często okazuje się, że każdy przypadek wymaga indywidualnej interpretacji.
Dotacje na fotowoltaikę dla rolników
W ostatnich latach stawia się na rozwój obszarów wiejskich, dlatego dostępne są różnorodne dotacje i dofinansowania, w ramach funduszy zarówno krajowych jak i unijnych. Jednym z najbardziej znanych programów jest Agroenergia, który prowadzi NFOŚiGW. W ramach tego funduszu można skorzystać zarówno z bezzwrotnej dotacji jak i pożyczki, którą poza instalacja fotowoltaiczną, można przeznaczyć na pompę ciepła lub turbinę wiatrową. Określona jest także moc, która powinna wynosić pomiędzy 10 kW a 50 kW.
To najpopularniejszy program, ale nie jedyny, z którego mogą skorzystać rolnicy. Warto śledzić regionalne programy samorządowe, o których informacje dostępne są w poszczególnych gminach oraz Wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich. Firmy, które zajmują się montażem paneli fotowoltaicznych jak JB Energia, mogą pomóc w wyborze najbardziej opłacalnego programu dofinansowania.
Poza tym, jeżeli dotacja dotyczy instalacji fotowoltaicznej na własny użytek nie ma przeciwwskazań aby rolnik mógł skorzystać z programów takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze.
Ulga inwestycyjna
Kolejną możliwością obniżenia kosztów instalacji fotowoltaicznej jest skorzystanie z ulgi inwestycyjnej. Daje to możliwość odpisania 25% udokumentowanych poniesionych wydatków od podatku rolnego. Inwestycję można odpisać przez kolejnych 15 lat. Ważne jest, że aby móc skorzystać z tej ulgi, inwestycja musi być zrealizowana w całości ze środków własnych bez udziału środków publicznych. Nie ma przeciwwskazań aby środki pochodziły z kredytu czy pożyczki.
Niskooprocentowany kredyt lub leasing
Istnieje możliwość skorzystania z niskooprocentowanego kredytu celowego, którego udziela np. Bank Ochrony Środowiska. Istnieje także możliwość finansowania inwestycji leasingiem. To prosta forma, dzięki której rolnik podpisujący umowę z firmą, która montuje i udostępnia mu panele, opłaca comiesięczną ustaloną kwotę, a w razie potrzeby posiada możliwość wykupienia instalacji.
Możliwości obniżenia ostatecznego kosztu poniesionego na montaż instalacji fotowoltaicznej jest wiele, aby wybrać ten, który przyniesie największe zyski warto skorzystać z porady specjalistów JB Energia.