Porady

System inteligentnego domu – jaki wybrać?

System inteligentnego domu – jaki wybrać?

Inteligentne budynki stają się powoli standardem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zastosowanie nowoczesnych systemów automatyki zwiększa funkcjonalność i bezpieczeństwo obiektu, a przy tym wpływa na komfort mieszkańców. Przyjrzyjmy się różnicom między automatyką budynkową i domową, a także sprawdźmy, jaki system inteligentnego domu opłaca się wybrać.

Automatyka budynkowa a automatyka domowa

Niemal każdy nowoczesny budynek jest dziś wyposażony w system automatyki budynkowej. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu urządzeń sprzęty komunikują się między sobą, zmniejszając konieczność ingerencji ze strony człowieka. Automatyka budynkowa może obejmować m.in. sterowanie oświetleniem, wentylacją, ogrzewaniem, roletami, żaluzjami, alarmami, drzwiami, oknami czy bramami. W przypadku awarii prądu system zapewnia zasilanie zastępcze, automatycznie przechodząc w tryb awaryjny. Jest to możliwe dzięki systemowi zarządzania budynkiem (BMS, ang. Building Management System), który integruje wszystkie działające instalacje oraz kontroluje pracę i parametry urządzeń. 

Automatyka domowa skupia się natomiast na sferze prywatnej, a jej celem jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Urządzeniami smart home można wygodnie sterować za pomocą komputera, tabletu, smartfona, przycisków czy komunikatów głosowych. Dzięki nowoczesnym systemom automatyki domowej możliwe jest wygodne sterowanie oświetleniem, roletami, alarmem, ogrzewaniem, klimatyzacją czy audio, a także tworzenie scen ułatwiających codzienność, takich jak automatyczne wyłączanie światła po wyjściu z domu czy podnoszenie rolet o określonej godzinie.

Jakie systemy inteligentnego domu wyróżniamy?

System inteligentnego domu składa się z wielu urządzeń zwiększających komfort codziennego życia. Systemy smart home dzielimy na dwa główne typy:

  • Przewodowe – działają w oparciu o gniazdo RJ45, przełączniki switch i stacje NAS. Ze względu na to, że wymagają kucia w ścianach, są najczęściej wybierane do budynków w trakcie budowy lub generalnego remontu. Rozszerzenie systemu o nowe urządzenia jest nieco utrudnione, dlatego należy to dobrze zaplanować na samym początku. Systemy przewodowe są również zintegrowane z domem, dlatego nie zabierzemy ich ze sobą podczas przeprowadzki. Automatyka domowa korzystnie wpływa jednak na wartość nieruchomości. Tego typu system wyróżnia się też wysoką stabilnością działania i większą niezawodnością niż jego alternatywna wersja.

  • Bezprzewodowe – kontrolowane przez Wi-Fi lub Bluetooth. Najlepiej sprawdzają się w blokach i domach po remoncie, w których nie ma mowy o kuciu w ścianach. W przypadku systemu bezprzewodowego można bez przeszkód instalować nowe urządzenia, dlatego planowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów nie jest tak ważne jak w systemie przewodowym. Największą zaletą tego rozwiązania jest mobilność, co oznacza, że możemy zmieniać lokalizację urządzeń, a także zabrać ze sobą cały system podczas przeprowadzki. Niezwykle istotne jest jednak bardzo dobre połączenie z Wi-Fi, gdyż słabe łącze lub zakłócenia w poszczególnych pomieszczeniach mogą wpływać na funkcjonowanie elementów systemu. Zdarza się też, że elementy nie mogą się ze sobą komunikować ze względu na zbyt dużą odległość między sobą (można to rozwiązać za pomocą wzmacniacza sieci).

Jaki system smart home wybrać?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, który system inteligentnego domu jest lepszy – przewodowy czy bezprzewodowy. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań oraz warunków mieszkaniowych. Jeśli zależy ci na stabilnym i niezawodnym połączeniu, a system smart home chcesz zamontować w trakcie generalnego remontu lub w budynku, który dopiero powstaje, zdecyduj się na rozwiązanie przewodowe. Jeśli z kolei szukasz mobilnego systemu do niewielkiego mieszkania, które wynajmujesz, postaw na system bezprzewodowy. Na to rozwiązanie decydują się też osoby, które chcą bez przeszkód rozbudowywać system o nowe elementy, a także użytkownicy, którzy często się przeprowadzają. 

Similar Posts