Porady

Brak wentylacji w domu – do czego może doprowadzić?

Brak wentylacji w domu – do czego może doprowadzić?

Wentylacja w budynku odgrywa niezwykle ważną rolę. Ma ona bowiem ogromny wpływ na jakość i komfort życia osób żyjących w danym obiekcie. Dość powiedzieć, że brak wentylacji w domu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Ponadto, niewydajna wymiana powietrza negatywnie wpływa na stan techniczny budynku. Jakie konkretnie zagrożenia rodzi niewentylowanie pomieszczeń? Szczegóły znajdziesz poniżej!

Każdy budynek, bez względu na to, czy został postawiony wiele lat temu, czy dopiero co został oddany do użytku, projektowany jest w taki sposób, by możliwe było jego swobodne wentylowanie. Dawniej opierano się głównie na siłach natury i wykorzystywano tzw. wentylację grawitacyjną. Dziś, ze względu na fakt, że obiekty mieszkalne mają być możliwie najszczelniejsze, proces ten wspomaga się wentylacją mechaniczną. Zdarza się jednak, że po różnego rodzaju modyfikacjach system wymiany powietrza zostaje zachwiany. To sytuacja wyjątkowo szkodliwa, mogąca wiązać się z co najmniej kilkoma bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

Powstanie wilgoci

Brak wentylacji w domu doprowadza przede wszystkim do pojawienia się w nim wilgoci. Pierwszym niepokojącym objawem, który powinien od razu zaalarmować domowników, jest skroplona na szybach okiennych para wodna. To jeden z pierwszych symptomów tego, że w danym pomieszczeniu wentylacja jest niewydajna. Im dłużej wilgoć będzie utrzymywać się w budynku, tym większe ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Te z kolei są niekorzystne dla zdrowia.

Jeśli widzisz, że na szybach pojawia się skroplona para, zacznij częściej wietrzyć dom. Nie zamykaj drzwi do kolejnych pomieszczeń – pozwól, by powietrze miało swobodną przestrzeń do przemieszczania się. Nie trzymaj też zbyt długo prania w pomieszczeniu, gdzie pojawia się wilgoć. W kuchni używaj okapu podczas gotowania. Nie zamykaj też łazienki po kąpieli. Warto też zastanowić się nad poprawą wydajności wentylacji grawitacyjnej rozwiązaniami mechanicznymi.

 

Bóle i zawroty głowy

Brak wentylacji w domu ma bardzo duży wpływ na samopoczucie. Osoby przebywające w słabo wentylowanych pomieszczeniach skrążą się na powracające bóle oraz zawroty głowy. Ponadto, częstym objawem jest też chroniczne i powracające zmęczenie. Mówi się wówczas o tzw. syndromie chorego budynku. To umowna nazwa zespołu symptomów pojawiających się u osób, które żyją w słabo wentylowanych domach. Poza wyżej wymienionymi wystąpić mogą takie dolegliwości jak zaburzenia pamięci i koncentracji, ogólne rozdrażnienie, poczucie niepokoju, a nawet omdlenia.

 

Kaszel i drapanie w gardle

Słaba wentylacja domu doprowadza do pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach ze słabą wymianą powietrza wywołuje m.in. nawracający kaszel i drapanie w gardle. Jak zostało wspomniane – brak wentylacji to idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Te mogą wywołać u domowników różnego rodzaju alergie, objawiające się np. zmianami skórnymi.

Kurz i pył

Życie w słabo wentylowanych budynkach jest dodatkowo bardzo niepraktyczne. Domy te częściej się kurzą i trzeba je sprzątać kilka razy dziennie. W kurzu dodatkowo znajdują się roztocza i bakterie, które są szkodliwe dla zdrowia.

 

Zaduch

Niewentylowane pomieszczenia charakteryzują się panującym w nich zaduchem. Najprościej zjawisko to można opisać jako poczucie „braku powietrza do oddychania”. Choć powietrze znajduje się oczywiście w budynku, to jest ono „zużyte”, choćby z tego względu, że zaczyna w nim znajdować się coraz więcej dwutlenku węgla, będącego produktem ubocznym procesu oddychania. Do tego należy dodać wszelkie inne zanieczyszczenia krążące w przestrzeni. Zaduch powoduje spory dyskomfort, nie zachęca do przebywania w danym pomieszczeniu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zasłabnięć.

 

Wsparcie merytoryczne: https://www.soltherm.pl/

Similar Posts