Nowy system kodowania sygnału telewizji naziemnej już niebawem sprawi, że wiele osób zasiadając do swoich telewizorów wieczorem, może zdziwić się brakiem możliwości oglądania swoich ulubionych kanałów w lepszej jakości. Sprawdźmy, na czym polega zmiana standardu naziemnej telewizji, a także jak odbierać nowe kanały DVB-T2.
DVB-T2 – na czym polega zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej?
Zgodnie z informacją, która jest znana już od 2020 roku, polscy nadawcy będą zobligowani do zmiany standardu telewizji naziemnej. Obecny standard, DVB-T to odpowiedź na rozwój technologii i potrzebę zastąpienia dobrze znanego od wielu lat systemu przesyłu analogowego. W praktyce od 9 lat każdy nadawca korzystał już z nowego modelu cyfrowej transmisji.
Jednak nic nie trwa wiecznie, czego dowodem jest zmiana standardu na cyfrowy standard nowej generacji – DVB-T2. Z czego wynika ta zmiana? Przede wszystkim ze stale rosnących potrzeb w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, które wymagają bardziej efektywnej technologii, włączając w to obsługę łączności 5G, której popularność i zastosowanie rośnie w Polsce w tempie wykładniczym. Co to oznacza dla nas? Dotychczas kanały udostępniane przez telewizję naziemną mogły być nadawane maksymalnie w rozdzielczości Full HD. DVB-T2 wprowadza zmianę w tym obszarze – kanały przesyłane do naszych odbiorników drogą naziemną będą mogły obsługiwać także obraz o rozdzielczości Ultra HD i 4K.
W jaki sposób odebrać nowe kanały oferowane przez standard DVB-T2?
Dotychczasowy standard DVB-T oferował nam pięć multipleksów, które możemy zdefiniować jako pakiety kanałów telewizyjnych plus multipleksy lokalne. Zgodnie z zapowiedziami, zmiana częstotliwości i przejście na zupełnie nowy model nadawania DVB-T2 będzie na ten moment dotyczyć zaledwie czterech z pięciu multipleksów. Modyfikacja ta pozwoli nam oglądać stare kanały w znacznie lepszej jakości. Zgodnie z zapowiedziami nie prognozuje się dodawania nowych kanałów do oferty. By zmiana była odpowiednio zakomunikowana, już od kilku tygodni możemy zauważyć billboardy oraz reklamy w telewizji informujące o nowym standardzie przesyłania kanałów.
W jaki sposób odebrać nowe kanały w lepszej jakości oferowane przez nadawcę? Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Na szczęście nie będzie to trudne zadanie. Każdy z nas na samym początku obcowania ze swoim odbiornikiem realizował automatyczne wyszukiwanie kanałów. Tym razem powinniśmy wykonać tę samą procedurę, z tym jednak wyjątkiem, że tym razem poszukujemy nowego kanału o nazwie Sprawdzam TV. To program dedykowany właśnie temu, by każdy użytkownik mógł zweryfikować czy jest w posiadaniu urządzenia obsługującego nowy standard. Jeśli usłyszymy dźwięk i zobaczymy obraz, możemy być spokojni o nasz TV.
Co, gdy nasz telewizor nie posiada DVB-T2?
Każdy telewizor wyprodukowany po 2018 powinien domyślnie obsługiwać technologię DVB-T2. Co jednak gdy okazuje się, że nasz telewizor jest nieco starszy i będziemy mieć problem z odbieraniem kanałów w lepszej jakości? Na szczęście to nie powód, by kupować nowy telewizor DVB-T2.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego zewnętrznego dekodera DVB-T2. Jeśli natomiast korzystamy z telewizji kablowej dostarczanej przez lokalną firmę, zmiana sygnału nadawania telewizji naziemnej nie będzie miała żadnego wpływu na nasz odbiór kanałów.