Porady

Co to jest przekaźnik bistabilny?

Co to jest przekaźnik bistabilny?

Przekaźnik bistabilny to urządzenie, które pozwala na sterowanie punktami oświetleniowymi z dowolnej liczby łączników dzwonkowych. Dzięki temu oświetlenie można włączać i wyłączać najbliższym dostępnym łącznikiem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zastosowania standardowych włączników schodowych. Różnica polega na tym, że w zestawie z przekaźnikiem bistabilnym montuje się specjalny rodzaj łącznika, jakim jest wspomniany łącznik dzwonkowy. Łączniki dzwonkowe mają swoich zwolenników. Są wygodne i dobrze się prezentują.

Zaletą włączników dzwonkowych jest to, że dzięki wbudowanej sprężynie zawsze powracają do pierwotnej pozycji wyjściowej. Żeby sterować oświetleniem, za pomocą włącznika dzwonkowego trzeba zastosować odpowiednio dobrany i zaprogramowany przekaźnik bistabilny. Zwykły przekaźnik bistabilny pozwala na sterowanie jednym obwodem zasilającym. Do sterowania większą ilością obwodów trzeba dobrać odpowiedni sekwencyjny model przekaźnika bistabilnego. Dzięki temu włączniki bistabilne można stosować także jako włączniki świecznikowe.

Sterowanie oświetleniem przez przekaźnik bistabilny z łącznikiem dzwonkowym jest proste i intuicyjne, np. jedno naciśnięcie włącza oświetlenie, kolejne (na dowolnym łączniku połączonym równolegle) wyłącza je. W przypadku bistabilnych przekaźników świecznikowych kolejny obwód może być załączany sekwencją dwóch naciśnięć wykonanych jedno po drugim, wszystko zależy od tego, jakie ustawienia zostaną wybrane przez użytkownika.

Zalety przekaźników bistabilnych

Przekaźniki bistabilne to rozwiązanie dla każdego, kto preferuje sterowanie oświetleniem w sposób charakterystyczny dla funkcjonalności włączników dzwonkowych. Okazuje się, że tradycyjne włączniki do sterowania oświetlenia bywają niewygodne. Wielu użytkowników uważa, że włączniki dzwonkowe do sterowania oświetleniem przez przekaźnik bistabilny są wygodniejsze i prezentują się znacznie lepiej, szczególnie w przypadku większych zespołów włączników zamontowanych np. w ramce wielokrotnej.

Wszystkie włączniki bistabilne w ramce wielokrotnej (włączniki dzwonkowe połączone przez przekaźnik bistabilny) są zawsze w tej samej pozycji. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby włączyć lub wyłączyć światło, lub inne urządzenie. To proste i intuicyjne nawet dla użytkowników, którzy po raz pierwszy korzystają z układu oświetlenia w pomieszczeniach lub na schodach, który jest sterowany takim układem włączników. Co więcej, stosując przełączniki bistabilne, unika się błędów podczas montażu, które zdarzają się w przypadku zastosowania tradycyjnych włączników do oświetlenia.

Zdarza się, że tradycyjne przełączniki w ramce wielokrotnej zostają zamontowane tak, że włączają oświetlenie w różnych pozycjach. To kłopotliwe nawet dla osób, które korzystają z takiego układu włączników na co dzień. Układ typowych przełączników zamontowanych w różnych pozycjach utrudnia obsługę i dezorientuje użytkownika, który z uwagi na ustalone wzorce i przyzwyczajenia zakłada standardowe działanie przełączników. Zaletą przełączników bistabilnych jest zawsze uporządkowany panel sterowania i intuicyjna obsługa niezależnie od tego, jak rozbudowany jest punkt sterowania oświetleniem.

Zastosowanie przekaźników bistabilnych

W naszym sklepie dostępnych jest wiele modeli przekaźników bistabilnych. Dobór odpowiedniego modelu lub zestawu przekaźników pozwala na zastosowanie łączników bistabilnych do sterowania praktycznie każdym urządzeniem w budynku, które jest obsługiwane przez sterowanie włącznikami. Typowym zastosowaniem przekaźników i włączników bistabilnych jest sterowanie oświetleniem. W sklepie Elektrycznie dostępne są m.in.:

  • przekaźniki bistabilne sterowane napięciem sieciowym lub niskim,

  • bistabilne przekaźniki grupowe do centralnych układów sterowania oświetleniem – urządzenia tego typu są często określane mianem przekaźników hotelowych z uwagi na fakt ich powszechnego stosowania w branży;

  • bistabilne przekaźniki z funkcją kontroli czasu załączenia obwodu – czasowe przełączniki bistabilne to świetne rozwiązanie, które pozwala uzyskać spore oszczędności poprzez automatyczne wyłączenie oświetlenia po upływie określonego czasu;

  • bistabilne przekaźniki świecznikowe (sekwencyjne) – do sterowania zaawansowanymi układami oświetlenia, które w przypadku tradycyjnego sterowania wymagają montażu łączników świecznikowych;

  • bistabilne przekaźniki do sterowania listwami LED;

  • przekaźniki bistabilne z pamięcią stanu w przypadku zaniku napięcia.

Wybór przekaźników zależy od potrzeb użytkownika i zaawansowania układu oświetlenia. Odpowiedni zestaw przekaźników bistabilnych pozwala zastosować wygodne przełączniki bistabilne w całym obiekcie. Funkcjonalność przekaźników można dopasować do specyfiki oświetlenia każdej ze stref.

W jakiej instalacji można zastosować włączniki bistabilne?

Włączniki bistabilne można montować we wszystkich instalacjach oświetleniowych zasilanych napięciem sieciowym (230 V) lub niskim (9-30 V). Urządzenia są dostępne jako przekaźniki do montażu w elektrycznej szafie sterowniczej na typowej szynie montażowej 35 [mm]. Przekaźniki do montażu w rozdzielni mają szerokość jednego modułu. Alternatywą są przekaźniki bistabilne przystosowane do montażu w puszce montażowej za włącznikiem (przyciskiem sterującym). Dzięki temu można zmodernizować każdy obwód oświetleniowy bez konieczności ingerowania w budowę szafy sterowniczej. Przekaźniki do montażu w puszcze z włącznikiem umożliwiają zmianę sposobu sterowania oświetleniem w każdym lokalu, pomieszczeniu czy ciągu komunikacyjnym.

Similar Posts