Porady

Co zrobić, gdy na plisie pojawi się pleśń?

Co zrobić, gdy na plisie pojawi się pleśń?

Wszystko wskazuje na to, że na Twojej rolecie pojawiła się pleśń? Takie sytuacje się zdarzają, nie należy jednak tracić głowy! Do problemu pleśni na plisie najlepiej jest podejść ze spokojem i opanowaniem oraz odpowiednio się przygotować. Warto też pamiętać o tym, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Geneza problemu

Zanim rozpoczniemy walkę, warto poznać naszego przeciwnika. Najprościej można powiedzieć, że przyczyną pleśni jest wszelka wilgoć, która zbiera się w domu lub mieszkaniu w trakcie zupełnie zwykłych czynności. Możemy zauważyć osadzające się kropelki pary przy gotowaniu, praniu, a także higienie. Kochasz rośliny? Wobec tego z pewnością nie raz zaobserwowałeś osadzanie się wilgoci na liściach lub w ich pobliżu. Obecności wilgoci w mieszkaniu nie da się uniknąć – nie musi ona jednak od razu oznaczać, że czeka nas problem z pleśnią. Jak się przed nim zabezpieczyć?

  1. Często wietrz swój dom – mimo iż wydaje się to prozaicznym rozwiązaniem, dobrze przewietrzone pomieszczenia schną szybciej, a pleśń nie ma czasu się rozwinąć i zacząć sprawiać problemów.

  2. Przykręć ogrzewanie – to właśnie połączenie ciepła i wilgoci skutkuje najszybszym rozkwitem nieestetycznego problemu, który może stać się także zagrożeniem dla zdrowia.

  3. Zainwestuj w pochłaniacze wilgoci – zbyt suche powietrze nie sprzyja samopoczuciu, jednak nadmierna wilgotność może zwiastować jeszcze więcej problemów.

  4. Kontroluj sytuację – na bieżąco sprawdzaj, czy nie pojawiły się żadne przecieki i problemy z nieszczelnymi oknami lub wentylacją.

Co zrobić, gdy na plisie pojawi się pleśń?

W takiej sytuacji warto dokonać jej demontażu i dokładnie, ale delikatnie wyczyścić ją w detergencie. Jeśli pleśń nie zdążyła się dobrze rozwinąć, plisę wystarczy wyczyścić i pozostawić do wyschnięcia, nie ma nawet konieczności sięgania po konkretne marki czy specyfiki przeciwgrzybicze. Ważne jest jednak dokładne oczyszczenie materiału, a także porządne wysuszenie. Warto także sprawdzić, czy pleśń nie znajduje się na oknie – w silikonowych uszczelkach lub na ramie. Jeśli tak, wówczas należy dokładnie je wyczyścić i zabezpieczyć przed dalszym rozwojem szkodliwych wykwitów. W przypadku nawracających problemów można sięgnąć po silniejsze środki lub skontaktować się ze specjalistami, którzy zajmą się nie tylko namierzeniem problemu i jego eliminacją, ale także znalezieniem powodu. Łatwo dostępnych rozwiązań jest kilka – warto się z nimi zapoznać.

Jak usunąć pleśń z plisy?

  • Delikatne szczotkowanie materiału często jest wymieniane na forach internetowych jako jeden ze sposobów na radzenie sobie z problemem.

  • Brud można zbierać także wilgotną ściereczką, a następnie manualnie wysuszyć plisę nawiewem.

  • Odpowiednie środki zawsze należy przetestować na niewidocznej części materiału, aby upewnić się, że nie spowodują one odbarwień. Decydując się na taki środek, dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby działał on również zapobiegawczo – tak, aby mieć szansę na kompletne pozbycie się problemu.

  • Delikatny roztwór czyszczący – taki, którego zwykle używasz do czyszczenia plisy – może w zupełności wystarczyć jako doraźna pomoc w pozbywaniu się nierozwiniętej pleśni.

  • Roztwór wody z octem może Ci pomóc w pozbyciu się ciemniejszych, mocniejszych wykwitów. W tym przypadku również należy jednak przeprowadzić próbę na nieodsłoniętej części materiału.

  • Do domowych sposobów, które często pojawiają się w komentarzach internautów, można dołączyć także: sól, olejek herbaciany czy szare mydło.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Czasami źródłem problemu może być źle dobrana plisa i materiał, który po prostu nie nadaje się do danego pomieszczenia i jego warunków. Wówczas można ratować się pochłaniaczami wilgoci, jednak dobrze jest przemyśleć wymianę lub przeniesienie danej plisy na inne miejsce. Nawracająca i długo utrzymująca się w mieszkaniu wilgoć wpływa negatywnie nie tylko na alergików – jej objawy można wyczuć w swoim organizmie jeszcze długo po pozbyciu się jej z mieszkania. Pleśń można poznać nie tylko po wyglądzie, ale także po specyficznym zapachu stęchlizny. W przestrzeni szczególnie narażonej na wilgoć warto zamontować plisę, która jest odpowiednio zaimpregnowana przed pleśnią.

Similar Posts